Prečo Lenin nakoniec nepredal Kamčatku Američanom?

❚❚

Washington 26. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Grónsko je iba posledným článkom v reťazci amerických kšeftov s cudzím územím, ktoré majú vo svojich génoch zakódované potomkovia britských osadníkov na pôvodne indiánskom území severnej Ameriky. Aj keď sa obchod zrejme nepodarí dotiahnuť do zdarného konca, grónska aféra potvrdzuje, že Američania zostávajú verní svojej nenásytnej túžbe po cudzom území

Ilustračné foto: Kamčatka

Tak ako pozemkoví špekulanti, ani niektoré zaoceánske morálne vzory nikdy neodolali pokušeniu zmocniť sa cudzích pozemkov a rozšíriť svoje panstvo na úkor pôvodných právoplatných vlastníkov pôdy. Za smiešnu sumu si tak Američania v minulosti kúpili francúzsku Louisianu, ruskú Aljašku, či dánske Panenské ostrovy (Virgin Islands) v Karibiku, nehovoriac o Texase, Arizone a Kalifornii, za ktoré Američania nezaplatili Španielom ani cent.

.

Menej sa už vie o tom, že Američania mali zálusk aj na ruskú Kamčatku, na ktorú si brúsili zuby tesne po boľševickej revolúcii, keď vycítili prechodnú slabosť Ruska. Celá transakcia, ktorá by mala ďalekosiahle geopolitické konzekvencie, našťastie stroskotala.

Po pripojení Aljašky (1867) začali Američania intenzívne prenikať do vôd severného Pacifiku, pričom sa ich lode začali objavovať aj pri brehoch Kamčatky. Koncom 19. storočia tu americkí pytliaci vo veľkom  decimovali miestnu populáciu veľrýb a uškatcov. Pri juhozápadných brehoch Kamčatky kalifornskí rybári lovili tresku a popritom stihli prakticky kompletne vyhubiť početné stáda mrožov.

.

Pod dojmom nezáujmu cárskej vlády o dôslednejšiu kontrolu nad Kamčatkou sa na polostrove nekontrolovane pohybovali americké geologické expedície, ktoré tu hľadali nový Klondike. Vďaka tomu boli Američania dobre informovaní o prírodných bohatstvách polostrova.

V roku 1920 dostala Rada ľudových komisárov (Sovnarkom – sovietska vláda) v Moskve list od amerického biznismena Washingtona Bakera Vanderlipa, v ktorom jeho odosielateľ oslovil Lenina s ponukou odkúpiť Kamčatku. Autor listu ubezpečoval Lenina, že koná z poverenia prezidentského kandidáta Warrena G. Hardinga a odvolával sa tiež na referencie svojho brata, vplyvného bankára a jedného zo spoluzakladateľov americkej centrálnej banky (Federal Reserve System) Franka Arthura Vanderlipa. Zároveň prízvukoval, že USA majú explicitný záujem o kúpu Kamčatky a nie jej prenájom.

Washington Baker Vanderlip si od tohto obchodu sľuboval hlavne osobný profit, keďže ako akcionár Eastern United Mining Company sa priamo podieľal na geologickej sondáži s cieľom objaviť nové náleziská zlata. Cenný kov sa mu síce nepodarilo objaviť, ale zato narazil na zdroje ropy, o čom informoval aj Rockefellera, ktorý však neprejavil väčší záujem o tento projekt.

Našlo sa však dosť iných podnikateľov, hlavne z Los Angeles, ochotných prispieť na kúpu Kamčatky. Ich plánom nahrával aj vznik dočasnej tzv. Ďalekovýchodnej republiky (1920- 1922) siahajúcej od Bajkalu po Kamčatku, čo bol nárazníkový štát, ktorý Moskva prechodne tolerovala ako bariéru voči hroziacej japonskej expanzii na Ďalekom Východe. Vzhľadom na to, že boľševici boli v tom čase zamestnaní hlavne vojnou s Pilsudského Poľskom na západnej hranici Ruska, Ďalekovýchodná republika disponovala relatívnou autonómiou a Lenin si uvedomoval, že ju nemá úplne pod kontrolou. Aj preto Vanderlipov návrh odkúpenia Kamčatky spočiatku úplne nezavrhol, avšak jeho protinávrh obsahoval ponuku koncesie (árendy) Kamčatky na 50 rokov vrátane súhlasu so zriadením americkej vojenskej základne v Avačinskej zátoke neďaleko Petropavlovska-Kamčatského. Lenin kalkuloval s tým, že týmto spôsobom by mohol zasiať rozkol do radov anglo-francúzskych, japonských a amerických interventov, ktorí sa po boľševickej revolúcii intenzívne tlačili do Vladivostoku a mali ambície rozparcelovať si ruský Ďaleký východ.

V roku 1921 došlo v Ďalekovýchodnej republike k bielogvardejskému prevratu za asistencie Japonska, pričom bielogvardejci prevzali pod svoju kontrolu aj Petropavlovsk-Kamčatskij, odkiaľ sa stiahli až na jeseň 1922 po evakuácii Japoncov z Vladivostoku.

.

Vzhľadom na to, že akútna hrozba japonskej okupácie pominula, ochladla aj ochota Lenina rokovať s Američanmi o prenájme Kamčatky. Projekt koncesie Kamčatky bol založený ad acta aj z dôvodu diplomatického bojkotu sovietskeho Ruska zo strany USA. Warren Harding napriek tomu presviedčal Kongres, že uznanie sovietskej vlády a odkúpenie Kamčatky sú dve rôzne veci, ktoré nemajú priamy súvis.

Vanderlip preto požiadal Moskvu o predĺženie termínu podpisu príslušnej dohody, no ani v roku 1923 sa mu nepodarilo presvedčiť washingtonských politikov, aby odsúhlasili jeho kamčatský projekt. Z celého kamčatského projektu tak Vanderlipovi zostala iba prezývka „kamčatský chán“, ktorou ho pokrstili americkí novinári.

Napriek jeho neúspechu sa ruskí historici zhodujú v tom, že v podmienkach politickej nestability a zúriacej občianskej vojny bola Kamčatka skutočne slabým článkom rozdrobeného Ruska a nechýbalo veľa k tomu, aby zdieľala osud Aljašky. Geopolitické následky by boli ešte tragickejšie ako v prípade predaja Aljašky, keďže Američania by tak získali kontrolu nad celým severným Pacifikom. Lenin však z týchto plánov nakoniec vycúval a nedovolil rozšírenie amerických dŕžav v tomto strategicky dôležitom kúte Ruska.

Gabriel Gačko

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

15:17

Bulharsko a Rumunsko vynaložili značné úsilie na to, aby sa stali plnohodnotnými členmi schengenského priestoru. Konštatoval to v piatok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér po rokovaní s rezortnými partnermi z oboch dotknutých krajín a Rakúska, ako aj s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou.

14:48

Rusko sa pripravuje na zrušenie zákazu vývozu benzínu. Potrebné dokumenty budú pripravené v blízkej budúcnosti. Povedal to v piatok novinárom podpredseda vlády Alexander Novak.

14:48

Portrét od barokového maliara Caravaggia, ktorý sa až do svojho objavenia pred vyše 60 rokmi nachádzal v súkromnej zbierke, vôbec prvýkrát vystavia pre verejnosť v múzeu v talianskej metropole Rím.

14:47

Tretie kolo rokovaní medzi vedením nemeckého automobilového gigantu Volkswagen (VW) a zástupcami zamestnancov sa vo štvrtok (21. 11.) skončilo bez výsledku. Oznámil to predstaviteľ odborov Thorsten Gröger.

14:46

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,1 % z minuloročných 1,4 %. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Mierne tak zhoršili svoj predchádzajúci odhad, v októbri očakávali hospodársky rast SR na úrovni 2,3 %.

14:46

Žiadatelia o tzv. zelenú naftu už majú štátnu pomoc v hodnote viac ako 32 miliónov eur na svojich účtoch. Informovala o tom Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Záujem o štátnu pomoc v tejto výzve rastie podľa agentúry každým rokom a aj preto bola alokovaná suma navýšená o vyše 300.000 eur.

14:45

Európska prokuratúra (EPPO) v Bratislave podala na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na jednu fyzickú osobu a jednu spoločnosť v rámci trestného konania vedeného pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ) a falšovania dokumentov súvisiaceho so získaním dotácií na výrobu piva. Informoval o tom v piatok európsky delegovaný prokurátor Martin Pacalaj z Úradu EPPO.

14:44

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo koncepciu reformy financovania sociálnych služieb. Cieľom je zjednotiť financovanie týchto služieb, zrušiť niektoré príspevky a nahradiť ich dostupnejšou a zrozumiteľnejšou formou pomoci. Vyplýva to z návrhu koncepcie, ktorý predložilo MPSVR do medzirezortného pripomienkového konania.

14:43

Česká republika (ČR) očakáva, že v júli budúceho roka ukončí dovoz ruskej ropy po tom, ako jej rozšírenie transalpského ropovodu umožní zvýšiť dodávky zo západu Európy. Uviedla to štátna spoločnosť MERO, prevádzkovateľ siete ropovodov v Česku.

14:41

Kauzu českého exposlanca Dominika Feriho, ktorý bol odsúdený za dve znásilnenia a jeden pokus oň, bude riešiť Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Štyri ženy, ktorých prípady sa na súd nedostali a so sťažnosťou neuspeli na Ústavnom súde, sa dovolávajú práva v Štrasburgu.

14:40

V najnovšom návrhu globálnej dohody o klíme, ktorý bol zverejnený v piatok počas záverečného dňa klimatickej konferencie COP29 v Azerbajdžane sa navrhuje, aby rozvinuté krajiny poskytli do roku 2035 sumu 250 miliárd dolárov ročne na pomoc chudobnejším krajinám v boji proti globálnemu otepľovaniu.

14:36

Aj v dôsledku konfliktu v Pásme Gazy prišiel v doterajšom priebehu roka 2024 o život rekordný počet humanitárnych pracovníkov. Od januára bolo zaznamenaných 281 úmrtí, väčšinou išlo o miestnych zamestnancov mimovládnych organizácií, inštitúcií OSN a Červeného kríža. V roku 2023 zahynulo 280 humanitárnych pracovníkov. Uviedol to v piatok Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali