Berlín 9. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung, Pool)
Scholzov mierový plán, ktorý predpokladá zastavenie vojny na frontovej línii, ak skutočne, ako tvrdia médiá, existuje, je najdôležitejšou správou týkajúcou sa možného mierového urovnania od istanbulských rokovaní na jar 2022
Je to oveľa dôležitejšie než iniciatívy krajín BRICS, vyhlásenia Trumpa, Orbána alebo opozičných politikov v európskych krajinách.
Scholz vedie druhú najdôležitejšiu krajinu globálneho Západu. Kľúčový štát EÚ a najdôležitejší spojenec USA v kontinentálnej Európe. Ak má nemecký kancelár skutočne v úmysle presadzovať tému čo najskoršieho ukončenia vojny na Ukrajine, nebude možné túto iniciatívu na Západe a na Ukrajine jednoducho zmiesť zo stola.
Súčasná americká administratíva môže mať záujem ukončiť vojnu v predvečer volieb, aby to prezentovala ako víťazstvo a znegovala jednu z hlavných Trumpových volebných téz – obvinenia voči súčasným americkým úradom, že vedú krajinu k tretej svetovej vojne.
A ak sa k Scholzovej iniciatíve pridajú krajiny globálneho Juhu na čele s Čínou a Indiou, pravdepodobnosť ukončenia vojny sa zdá byť vysoká. Pre Ukrajinu aj Rusko bude prakticky nemožné odolať spoločnému postoju vedúcich krajín Západu a globálneho Juhu.
Pre Ukrajinu aj Rusko to bude jedinečná šanca vyskočiť z víru smrti, ničenia a degradácie, z vojenskej pasce, do ktorej sa obe krajiny dostali.
Netreba však podceňovať silu globálnej vojnovej strany, ktorá má obrovský vplyv na Ukrajine, v Rusku a na Západe. Určite sa bude snažiť torpédovať mierové iniciatívy v čo najskoršom štádiu, ako to už v minulosti mnohokrát urobila. Najmä preto, že lídri oboch bojujúcich krajín už vydali mnoho vyhlásení, v ktorých popreli akékoľvek územné kompromisy (Zelenskyj oficiálne požaduje stiahnutie všetkých ruských vojsk k hraniciam z roku 1991, zatiaľ čo Putin požaduje úplné stiahnutie ukrajinských vojsk zo štyroch regiónov).
Navyše po kurskej ofenzíve AFU sa scenár zastavenia vojny na frontovej línii vážne skomplikoval.
Keďže teraz nielen Rusko kontroluje časť medzinárodne uznaného územia Ukrajiny, ale aj Ukrajina kontroluje časť medzinárodne uznaného územia Ruska.
A vyvstáva otázka, čo s tým?
Jednoducho odtiaľ stiahnuť ukrajinské jednotky ako „platbu“ Putinovi za to, že upustil od svojej požiadavky stiahnuť AFU zo štyroch regiónov? To by bola pre ukrajinskú spoločnosť megazrada – nielenže vlastne opustili ukrajinské územia zabraté Ruskom, ale „zadarmo“ sa vzdali aj Kurskej oblasti.
Vymeniť Ukrajinou kontrolované oblasti Kurskej oblasti za podobné ukrajinské územie, napríklad za Záporožskú jadrovú elektráreň a jej okolie? Z pohľadu Moskvy by to bola mimoriadne nerovná výmena, keďže ZJE je z ekonomického hľadiska oveľa cennejšia ako Suja a okolité dediny. Ibaže by balík mal obsahovať aj nejaké ďalšie bonusy. Napríklad zrušenie časti sankcií.
Presvedčiť Putina, aby súhlasil s ponechaním všetkého tak, ako je – aby si ponechal ukrajinské územia, ktoré už kontroluje Ruská federácia, a aby ponechal Ukrajine časť Kurskej oblasti, ktorú už kontroluje? Pre Kremeľ by to bola „strata tváre“, zatiaľ čo ruská spoločnosť to môže vnímať ako zradu.
Okrem toho je tu dlhodobá otázka neutrálneho štatútu Ukrajiny, ktorú nastolil Kremeľ a proti ktorej sa postavil Kyjev a Západ.
Ani tu nie je jasné, ako dosiahnuť dohodu.
Všetky tieto problémy, „zrady“ a „strata tváre“ sú však v porovnaní s možnosťou zastaviť vojnu naozaj druhoradé. Zastaviť tok smrti, ničenia a utrpenia.
A ak sa zastavenie tohto toku stane hlavnou prioritou orgánov oboch bojujúcich krajín, ostatné problémy a sporné otázky sa môžu rýchlo vyriešiť.
Ale opakujem, že toto všetko má význam len vtedy, ak má Scholz skutočne nejaký konkrétny mierový plán na zastavenie vojny na frontovej línii. A ak to nie je len ďalšia prázdna PR iniciatíva na vytvorenie obrazu nemeckého premiéra ako „mierového kancelára“ na ďalšie volebné využitie.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajinská armáda má problém. Na povrch vyplávali svedectvá
- Ako vláda priviedla Ukrajinu na pokraj kolapsu. Krajina sa rozpadne zvnútra