Teherán 2. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mahmoud Illean)
Aktualizované 2. októbra 2024
Irán zaútočil na Izrael, pretože doterajšiu zdržanlivú politiku Teheránu možno teraz vnímať ako „slabosť“. Píše o tom denník New York Times s odvolaním sa na zdroje z radov iránskych predstaviteľov
Velitelia Zboru islamských revolučných gárd presvedčili najvyššieho iránskeho vodcu Chameneího, že raketový úder je jedinou možnou odpoveďou po izraelskom útoku na Hizballáh.
Dospeli k záveru, že je potrebné začať včasné zadržiavanie Izraela, aby sa zvrátil alebo aspoň spomalil jeho útok na Hizballáh.
„Iránci chceli tiež obnoviť dôveru členov svojej ‘osi odporu’ a zvrátiť akékoľvek vnímanie Iránu alebo jeho regionálnych spojencov ako slabých,“ uviedol denník.
.
Irán si „spočítal, že náklady na nečinnosť prevažujú nad rizikami akcie proti Izraelu“. Noviny uvádzajú ministra zahraničných vecí Abbása Aragčího ako jedného zo zástancov tohto názoru.
„Pán Araghčí povedal iným predstaviteľom, že západné krajiny oklamali Irán, keď ho požiadali, aby prejavil zdržanlivosť a umožnil rokovania o prímerí v Gaze, uviedli traja predstavitelia,“ píše denník.
Iránsky prezident Pezeshkian medzitým „súkromne vyzval k opatrnosti a varoval, že Izrael sa snaží zatiahnuť Irán do širšieho konfliktu“. V predvečer útoku tiež verejne vyzval na pôde OSN na zmiernenie napätia na Blízkom východe.
Ale „iránski konzervatívci zaútočili na prezidenta a vládu v ostrej kampani na sociálnych sieťach a v iránskych médiách a tvrdili, že jeho výzvy sa rovnajú zrade“.
Izrael zakázal vstup generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi
Minister zahraničných vecí ho obvinil z podpory Hamasu, Hizballáhu, Húsíov a Iránu.
„Každý, kto nedokáže jednoznačne odsúdiť odporný útok Iránu na Izrael, ako to urobili takmer všetky krajiny sveta, si nezaslúži vstúpiť na izraelskú pôdu. Ide o generálneho tajomníka, ktorý ešte neodsúdil masaker a sexuálne zverstvá, ktoré spáchali vrahovia z Hamasu 7. októbra, ani neviedol žiadne úsilie o ich vyhlásenie za teroristickú organizáciu,“ povedal Israel Katz.
Po včerajšom raketovom útoku na Izrael Guterres vyzval na zastavenie eskalácie v regióne.
„Odsudzujem rozširovanie blízkovýchodného konfliktu eskaláciou za eskaláciou. Musí sa to zastaviť. Bezpodmienečne potrebujeme prímerie,“ napísal generálny tajomník OSN na X.
Podľa Izraela sú škody spôsobené Iránom zanedbateľné
Izrael potvrdil, že Irán včera zasiahol zariadenia vzdušných síl. Útok však nespôsobil „významné škody“.
Poškodené boli len administratívne budovy a údržbárske zariadenia. Lietadlá, zbrane a dôležitá infraštruktúra prežili.
IDF tiež popierajú, že Irán použil hyperzvukové rakety, a tvrdia, že neexistujú dôkazy, že Teherán má takéto zbrane.
Išlo pravdepodobne o najväčší raketový útok v histórii
Podľa časopisu Spiegel iránske rakety dokázali prekonať viacúrovňovú protivzdušnú obranu Izraela.
Publikácia konštatuje, že tentoraz bol raketový útok oveľa úspešnejší ako predchádzajúci v apríli, keď sa Izraelu a jeho spojencom ešte podarilo zachytiť 99 % iránskych rakiet a dronov.
„Pravdepodobne sa (Iránci) poučili z aprílových útokov a tentoraz si vybrali balistické rakety,“ upozorňuje vojenský expert Fabian Hinz z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS).
Vysvetľuje, že tieto rakety lietajú oveľa rýchlejšie ako strely s plochou dráhou letu alebo kamikadze drony, a preto majú Izraelčania menej času na reakciu.
Podľa experta je útok 200 raketami pravdepodobne najväčším útokom balistickými raketami vo svetovej histórii.
Podľa iránskych informácií bola prvýkrát použitá raketa Fatteh-1, ktorú Teherán nazýva hypersonickou strelou. Tento termín je však zavádzajúci, keďže takmer všetky balistické rakety dosahujú hypersonickú rýchlosť nad Mach 5, čo zodpovedá približne 6 000 kilometrom za hodinu. Skutočné hypersonické rakety však dosahujú túto rýchlosť počas celého letu, nielen počas jeho časti.
Fatteh-1 nie je hypersonickou strelou v klasickom zmysle slova, ale má niektoré vlastnosti, ktoré ju robia schopnejšou prežitia. Skutočné hypersonické rakety majú nestabilnú trajektóriu, ktorá je navrhnutá tak, aby zmiatla prostriedky protivzdušnej obrany. Fatteh-1 má pravdepodobne rovnakú manévrovateľnosť. Má dolet približne 1 400 kilometrov a hmotnosť bojovej hlavice do 450 kilogramov.
Podľa Hinza úlomky z rakiet, ktoré spadli v Izraeli, naznačujú, že Irán použil aj iné nové rakety. Patrí medzi ne raketa Kheibar Shekan. Zdá sa, že má dolet 1 450 kilometrov. Vďaka vysokej rýchlosti môžu obe rakety dosiahnuť Izrael z Iránu len za niekoľko minút.
Irán má údajne celkovo najmenej 3 000 balistických rakiet. Ako sa teda uvádza v publikácii, Izrael by sa mal pripraviť na to, že už nebude voči takýmto útokom imúnny – najmä ak sa k nim pridá Hizballáh a Húsíovia s vlastným arzenálom.
Izraelu v okamžitej odpovedi bránia sviatky
Izrael chce zasiahnuť Irán “okamžitou” odpoveďou, ale bráni mu v tom Roš Hašana, ktorá sa začína dnes večer. Po ňom sa začnú ďalšie židovské sviatky.
Píše o tom NBC s odvolaním sa na izraelského predstaviteľa.
Premiér Netanjahu sa už stretol so šéfmi izraelských ozbrojených síl a spravodajských služieb, aby prediskutovali odpoveď.
„Izrael je odhodlaný reagovať rýchlo,“ uviedol zdroj.
Aj USA skúmajú možnosti reakcie na raketový útok Iránu na Izrael. Uviedol to námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell. Podľa neho Izrael nie je jedinou krajinou, ktorá zvažuje možnosti odpovede na iránsky útok, zvažujú ich aj USA.
Prečítajte si tiež:
Operácia v Libanone hrozí Izraelu vojenským patom