Prečo európska energetická politika nikdy nemala plán B? Ako to, že nikto nerátal s dnešným scenárom?

❚❚

Bratislava 3. septembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Európa má nedostatok elektriny, jej cena vyletela do oblakov. Od nej sa neodvratne bude odvíjať inflačná špirála, čo je minca, ktorej druhou stranou je špirála schudobnievania obyvateľstva. Ako je možné, že to v Bruseli nepredvídali?

elektrina, žiarovky
Ilustračné foto

Vedci vraj zistili, že maximálny počet ľudí, ktorí ako tím dokážu prijať lepšie rozhodnutia, než jednotlivci, je sedem – potom údajne platí, že čím viac účastníkov je v diskusii, tým je to horšie, nad racionalitou organizovanej komunikácie vraj začnú prevažovať rozdielne povahové črty, rozdielne vzdelanie, motivácie, sympatie či antipatie a iné psychologické mechanizmy jednotlivcov. Ktosi iný zase z hľadiska racionality správania prirovnal ľudstvo ako celok k brontosaurovi: obrovské telo a maličká hlavička.

.

Dvadsaťsedem členských štátov EÚ chce efektívne zosúlaďovať 27 rôznych národných energetických politík. Do tohto systému riadenia vstupujú stovky národných a desiatky nadnárodných inštitúcií na rôznych hierarchických úrovniach s desiatkami tisíc zamestnancov. Veď len samotný Európsky parlament má 705 členov.

Človek by povedal, že produktom toľkých rokov práce toľkých múdrych ľudí musí byť perfektne zladený a zabezpečený systém. A ono – trt makový, povedané jemne a zdvorilo. Energetická politika EÚ ako výsledok spoločnej práce desiatok tisíc ľudí je jeden obrovský amatérsky chaos, škandál a hanba.

.

 

Ako je to možné?

Už desiatky rokov veľmi dobre vedia, že Európa je fatálne závislá na ruských energiách, a predsa vyhlásili Rusku doslova samovražedné sankcie. Už desiatky rokov veľmi dobre vedia o nespoľahlivosti a problematickosti riešení ako sú veterné turbíny či solárne panely, ktoré hyzdia krajinu a majú aj ďalšie vedľajšie negatíva, a predsa zúrivo poodstavovali osvedčené zdroje ako je uhlie či atómová energia. Už desiatky rokov veľmi dobre vedia o trende narastania spotreby energie, a predsa ich zaskočil, akoby s ním vôbec nerátali. Už zo školy všetci veľmi dobre poznajú zákon neviditeľnej ruky trhu a čo robí s cenou nedostatok nejakej komodity, a predsa sú teraz všetci v šoku z toho, čo sa stalo s cenou elektriny.

A všetci žasnú nad výsledkom: v Európe je nedostatok elektriny a jej cena vyletela do nevídanej výšky. Múdri liberalistickí manažéri len začudovane krútia študovanými hlavičkami a v niektorých krajinách dokonca začínajú hovoriť o riešení, ktoré by ešte pred pár rokmi označili za príšernú fantáziu z dôb dávno minulých: o znárodnení vyrobenej energie a jej štátne prerozdeľovanie.

A tu sa natíska otázka: má ten bruselský brontosaurus naozaj takú miniatúrnu hlavičku, že jednoducho úloha zabezpečiť pre Európanov bezpečné zásobovanie energiami bola nad jeho sily? To by nebola dobrá správa. Alebo to nie je náhoda a budeme musieť hľadať celkom iné vysvetlenia? To by bola asi ešte horšia správa…

Tak či onak, jedna vec sa nám tu rysuje pomerne zreteľne: keď bude naozaj zle, budeme si musieť pomáhať sami, ako budeme vedieť. Spoliehať sa na Brusel a na jeho múdre rozhodnutia totiž nemusí byť práve najlepšie riešenie.

.

 

Ešte dobre, že na občana nikdy nezabudnú

Pozoruhodné na veci je aj to, že pri tom všetkom zmätku a začudovaní sa akosi náhodou nikdy nezabudne na občana, na jeho peňaženku. Totiž, presnejšie povedané, na jej nenápadné či menej nenápadné vykrádanie. Celá tá záležitosť s cenou elektriny je navonok zložitá – do hry vstupujú emisné povolenky, dotácie na obnoviteľné zdroje, medzinárodná energetická burza v Lipsku, poplatky za distribúciu, operátora trhu a iné prevádzkové náklady, rôzne nuansy štátnej politiky v jednotlivých štátoch, atď. – avšak pre jej pochopenie stačí poznať dve základné skutočnosti.

Prvá: v EÚ väčšia časť spoločností, ktoré vyrábajú elektrinu, a to vrátane firiem s majoritnou účasťou štátu, sú akciové spoločnosti, ktorých prvým princípom je zvyšovanie zisku pre akcionárov.

A druhá: energetické spoločnosti majú vysoko nadpriemerné čisté zisky, čo sa v súčasnej situácii s nedostatkom energie nijako nezmenilo, ale tak akosi všetci tušíme, že na konci roka, keď sa uzavrie účtovníctvo, to bude presne naopak.

Ako scenár pre najbližší rok sa nám tu črtá dosť zjavná príčinná reťaz: na jej začiatku je rozhodnutie proamerických vazalských politikov uvrhnúť na Rusko bezprecedentné sankcie a vyhlásiť Putina za dôvod extrémne vysokej ceny energií. A na konci tej reťaze je čosi ako ekonomická samovražda v členských štátoch EÚ, najmä tých chudobnejších, a tým pádom finančne zraniteľnejších. No dobre, slovo samovražda možno bude príliš tvrdé, samozrejme, bude to kvantitatívna otázka: aké percento firiem či domácností skončí bankrotom, aké percento iba schudobnie, a aké percento prežije bez vážnejšej ujmy.

.

 

Ľahko by sa tomu dalo zabrániť, lenže…

Tomu scenáru by sa dalo zabrániť. Štát, ktorý si vie dostatočne lacno vyrobiť dostatok energie – a Slovensko takým štátom je – by nemal mať problém svoju energiu poskytovať občanom za prijateľnú cenu. Samozrejme, ak by bol dostatočne zvrchovaný a ovládaný ľuďmi, pre ktorých by prosperita a záujmy občanov ich štátu boli prioritou číslo jedna.

Riešenie je jednoduché, pomenovali ho už mnohí. Napríklad poslanec Národnej rady Tomáš Taraba to povedal zreteľne: „Jediné riešenie energetickej krízy na Slovensku nespočíva v úspore spotreby ako presadzuje Budaj, ani v kompenzáciách ako presadzuje Sulík, ale v zabránení tomu, aby sa elektrina, ktorú vyrábame za 30 eur, predávala za 950 eur.”

Zoštátnenie produkcie elektriny a stanovenie cenového stropu pre Slovensko je z pohľadu globálnych majiteľov tejto hry nepochybne jej kazením, preto niet pochýb, že tomu budú kladené rôzne objektívne či „objektívne“ prekážky v podobe rôznych zmlúv, dohôd a pravidiel, ktoré sa nesmú porušiť či obísť.

Pre politika, ktorý nie je zapredaným služobníkom cudzích záujmov by však nemalo existovať dôležitejšie pravidlo, než spravodlivosť pre svoj ľud. Aj toto pomenoval Taraba jasne a otvorene: „Názor bruselských úradníkov, ktorí svojimi rozhodnutiami vyprodukovali najväčšiu krízu v povojnovej Európe, nás v takto vitálnej otázke nemá čo zaujímať.”

Čo na to vedenie nášho štátu? Na ktorú stranu barikády sa postaví?

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:26

Súd v rakúskom meste Wels vymeral štvormesačný podmienečný trest 25-ročnému mužovi za porušenie zákona zakazujúceho nacistickú symboliku. 

07:24

Veľvyslanec USA v Mexiku Ken Salazar uviedol, že Mexiko v súčasnosti nie je bezpečnou krajinou a kritizoval exprezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora za neúspešnú bezpečnostnú politiku a odmietanie americkej pomoci.

Veľvyslanec USA Salazar: Mexiko v súčasnosti nie je bezpečnou krajinou
Na snímke americký veľvyslanec v Mexiku Ken Salazar
07:23

07:01

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov odsúdila nedávne útoky, pri ktorých utrpeli zranenia príslušníci mierových síl OSN v Libanone. 

07:00

Holandská polícia zadržala v Amsterdame desiatky propalestínskych demonštrantov, ktorí opäť nerešpektovali zákaz protestov zavedený po minulotýždňových násilnostiach proti fanúšikom izraelského futbalového klubu.

Holandská polícia zadržala v Amsterdame desiatky propalestínskych demonštrantov
Na snímke policajti zadržali propalestínskeho demonštranta počas protestu v Amsterdame
06:59

Pred budovou Najvyššieho súdu v brazílskej metropole došlo k dvom explóziám, uviedli miestni hasiči a polícia. Sudcovia a zamestnanci súdu boli evakuovaní. O život prišiel muž, ktorý zrejme stál za výbuchmi.

06:57

Americký špeciálny vyšetrovateľ Jack Smith požiadal federálny odvolací súd, aby pozastavil žiadosť o obnovenie trestného konania voči novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v prípade nezákonného narábania s tajnými dokumentmi, ktoré sa našli v jeho rezidencii na Floride. 

06:37

Eurotunel popod Lamanšský prieliv spojil Francúzsko so Spojeným kráľovstvom. Verejná osobná vlaková doprava ním začala premávať 14. novembra 1994. Vo štvrtok uplynie od tejto udalosti 30 rokov.

06:35

Novozvolený prezident USA Donald Trump oznámil, že jeho kandidátom na post ministra spravodlivosti je republikánsky kongresman Matt Gaetz. 

06:33

Francúzsko nebude súhlasiť s dohodou o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickým obchodným združením MERCOSUR v jej súčasnej podobe, vyhlásil premiér Michel Barnier po stretnutí so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Bruseli.

06:31

Novozvolený republikánsky americký prezident Donald Trump si za novú riaditeľku amerických tajných služieb vybral 43-ročnú Tulsi Gabbardovú, niekdajšiu demokratku, no v súčasnosti kritičku administratívy dosluhujúceho prezidenta USA Joea Bidena, zasadzujúcu sa okrem iného proti americkej podpore Ukrajiny.

06:29

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell navrhol, aby Európska únia pozastavila politický dialóg s Izraelom z dôvodu možného porušovania ľudských práv v konflikte v Pásme Gazy. 

Včera 20:26

Novým lídrom republikánskej väčšiny v americkom Senáte sa v januári stane John Thune, senátor za štát Južná Dakota. Republikáni v minulotýždňových voľbách získali väčšinu (53) kresiel v tejto hornej komore Kongresu, kde dovtedy mali len menšinové postavenie, pričom Thuna si v stredu tajným hlasovaním zvolili za lídra svojej väčšiny.

Včera 20:15

Poľskí a americkí predstavitelia v stredu oficiálne otvorili americkú protiraketovú základňu na severe Poľska. Základňa umiestnená v obci Redzikowo sa nachádza 230 kilometrov od ruských hraníc. Funkčná je od júla tohto roka, oficiálne ju však otvorili až v stredu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Sopka Lewotobi Laki-Laki chŕli popol na ostrove Flores na východe Indonézie v stredu 13. novembra 2024

Autor: TASR/AP-Handrianus Emanuel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali