A ako podotýka vedecký portál Phys.org, ich počet rastie, čomu svojou mierou napomáhajú aj známi ľudia, ako napríklad basketbalista Shaquille O’Neal či rapper B.o.B.
Kedysi dávno sa dalo veriť, že Zem je plochá, pretože ľudia poznali len bezprostredne blízky svet, hovorí kartografka z Melbournskej univerzity Chandra Jayasuriyová. Verili tiež, že Zem stojí a okolo nej sa krúti Slnko a všetko ostatné na oblohe.
Ale už starogrécky matematik a geograf Eratosthenés v 3. storočí pred Kr. zistil, že Zem je guľatá, hoci to až do 15. storočia nebolo všeobecne prijaté.
Kým Eratosthenés zistil guľatosť Zeme na základe polohy Slnka na oblohe presne na poludnie (kým na jednom mieste bolo priamo nad hlavou, na inom už pod istým uhlom), Ptolemaios okolo roku 150 stanovil revolučný systém vyjadrenia polohy lokalít na celej Zemi v stupňoch zemepisnej šírky a dĺžky, ktorý s menšími upresneniami používame vlastne až dodnes.
Obidve “prevratné” zistenia boli založené na teórii, že Zem je naozaj okrúhla. K tomu sa časom pridávali ďalší a ďalší vedci s tvrdeniami, napríklad že “z lode prichádzajúcej do prístavu vidíme najprv len vrchol lodného stožiaru a až postupne celú loď”, alebo “počas zatmenia Mesiaca je tieň Zeme na Mesiaci zakrivený”.
Na otázku, prečo teda napriek vedeckým dôkazom o guľatosti Zeme ešte vždy aj v 21. storočí mnohí tvrdia, že je plochá, lektorka Školy kultúry a komunikácie Dr. Jennifer Beckettová odpovedá, že je to kvôli “všeobecnému posunu ľudí k populizmu a nedôvere k názorom odborníkov a hlavných médií”.
“Je to skutočne o sile poznania a rastúcej nedôvere v to, čo sme kedysi považovali za brány vedomostí – ako sú akademici, vedecké agentúry, alebo aj vláda,” vraví. V takomto prostredí, kde sociálne médiá majú väčšiu šancu ako odborník v istej oblasti, je skutočne ľahké pochybovať o pravdách.
Podľa Beckettovej “je to často preto, že sociálne médiá majú tendenciu byť lepšími rozprávačmi”, ide tu o akýsi prvok autenticity, kedy si ľudia myslia, že “sú to skutoční ľudia, tak to musí byť pravda”.
Na sociálnych médiách sa potom vytvárajú dokonca denné alebo týždenné televízne programy, v ktorých sa tvrdí o plochosti Zeme, takže konkurujú klasickým vedeckým dokumentárnym filmom, napríklad so známym Davidom Attenboroughom.
S tvorcom videa je možné na sociálnej sieti sa aj priamo spojiť a porozprávať sa o istých poznatkoch, reaguje na vaše otázky a pripomienky. Na rozdiel od televízie, na YouTube nachádzate videá ľudí, ktorí súhlasia s vaším pohľadom na svet.
Beckettová ako vedkyňa teda odporúča, že “najlepší spôsob na vytvorenie si svojej vedeckej mienky je zistiť, čo hovoria aj vedecké agentúry”, ktoré “trávia veľa času objasňovaním a hlbokým premýšľaním o týchto otázkach”, akou je aj tá, či je Zem guľatá.