O čo v tom príbehu vlastne ide? Kauza Čapí hnízdo je stará záležitosť ešte z roku 2007 a ide v nej o sumu 50 miliónov Českých korún (teda cca 2 milióny eur) z európskych dotácií, ktoré táto firma, prevádzkujúca rekreačný areál, neoprávnene získala. Problém bol v tom, že táto firma patrí do nie celkom priehľadnej organizačnej štruktúry impéria Andreja Babiša Agrofert, a ako taká by na dotáciu pre menšie firmy nemala nárok. Európske peniaze však dostala práve preto, že jej príslušnosť k Agrofertu cez neverejné vlastníctvo akcií nebola zrejmá. Babiš neskôr peniaze vrátil, ale vec je na súde s podozrením na trestný čin dotačného podvodu. Medzi akcionármi firmy Čapí hnízdo boli aj Babišovi rodinní príslušníci, vrátane jeho syna Andreja Babiša mladšieho.
Andrej Babiš mladší bol pilotom, ale v roku 2013 sa mu údajne nepodarilo dokončiť prípravu na pozíciu druhého pilota a kapitána lietadla, vraj pre nezvládnutie psychologických testov. Je zrejme psychicky chorý a žije v ústraní. Na jeseň 2018 dve novinárske hyeny vypátrali miesto jeho pobytu, bez jeho súhlasu natočili rozhovor s ním a vznikol dokument na kompromitáciu Babiša staršieho.
Westinghouse, jadrové rakety stredného doletu a Marrákeš
Westinghouse Electric Company LLC je dôležitá americká korporácia podnikajúca v oblasti jadrovej energetiky, ktorá vlani vyhlásila bankrot a bola prevzatá investičnou spoločnosťou. Tejto spoločnosti by mohla zachrániť krk jedine lukratívna zakázka od českej vlády na dostavbu dvoch českých jadrových elektrární Temelín a Dukovany v celkovej sume okolo 20 miliárd eur, čo by dosť výrazne pomohlo aj celej americkej ekonomike.
Američania by tiež boli veľmi radi, keby mohli v Českej republike rozmiestniť svoje rakety stredného doletu s jadrovými hlavicami. Je možné sa domnievať, že práve toto bolo koncom októbra predmetom návštevy amerického ministra obrany v Českej republike. Dá sa iba odhadovať, že Američania s aroganciou sebe vlastnou u Babiša asi nepochodili, pretože ten dva dni po americkej návšteve vyhlásil, že megainvestícia do dostavby oboch elektrární by sa mala o desať rokov odložiť.
A čo viac, je tu ešte ďalšia dôležitá vec: v rovnakom čase Babiš totiž vyhlásil aj rozhodnutie Českej republiky odstúpiť od podpisu Globálneho paktu o migrácii, čím jeho krajina spojila do uceleného bloku od Baltu až po Jadran stredodoeurópske krajiny odmietajúce tento dokument.
Siahať Američanom na ich záujmy sa neopláca
Pred piatimi rokmi odmietol vtedajší český premiér Petr Nečas dať dostavbu elektrárne Temelín Američanom z objektívnych príčin – odborníkom je úplne jasné, že v skutočnosti jedine Rusi môžu elektrárne s touto technológiou dostavať dostatočne kvalitne, bezpečne a lacno. Vláda premiéra Nečasa bola za toto odmietnutie potrestaná pádom. Teraz sa tá istá situácia opakuje v ešte vyhrotenejšej podobe a ocitol sa v nej Andrej Babiš. Vyhlásil impériu vojnu a otázka iba bola, kedy a aký protiúder príde.
A ten prišiel takmer okamžite. Médiá vo veľkom štýle prišli so „senzačným“ dokumentom, ktorého reálna faktografická hodnota sa blíži k nule – jedinou jeho hodnotou môže byť azda to, že prináša realistický obraz o práci mediálnych hyen, a čo čaká ľudí, ktorí sa dostanú na americkú čiernu listinu diktátorov, teroristov a iných netvorov určených na odpis.
Babiš dostal ešte jednu šancu. Hneď na ďalší deň po zverejnení odporného dokumentu o chorom synovi za ním priletel americký minister energetiky. Lenže Babiš zjavne názor nezmenil.
Logický a predvídateľný záver
A tak sa spustil Majdan. Podľa skvelého slovenského vzoru vznikla iniciatíva „Slušné Česko“, do ulíc vyšli tisíce ľudí.
„Nikdy neodstúpim, nikdy. Nech si to všetci zapamätajú: Nikdy!“ vyhlásil Andrej Babiš. Aj vzhľadom na svoju ekonomickú silu je trochu iná liga ako nevýrazný Nečas, ale bude to stačiť na boj proti Ríši?
Ivan Lehotský