Preberanie moci si komunisti vyskúšali v roku 1947, tvrdí historik

❚❚

Košice 24. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

 

Ešte pred samotným “Víťazným februárom” 1948 si komunisti vyskúšali niektoré prvky preberania moci. Urobili tak na jeseň 1947, kedy na Slovensku vypukla jesenná politická kríza. Tvrdí to historik Štefan Šutaj, ktorý pôsobí na Katedre histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v Centre spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied.

Ilustračné foto

Komunisti si vtedy podľa jeho slov napríklad vyskúšali, ako zorganizovať zhromažďovania ľudu či zainteresovanie odborového hnutia Jednotného zväzu slovenských roľníkov do ich akcií. “Mnohé veci sa im podarilo realizovať, niektoré nie, lebo jesenná politická kríza bola vyriešená takým spôsobom, že síce klesol počet predstaviteľov Demokratickej strany v zbore povereníkov, ale komunisti nedosiahli to, čo chceli, a to odvolať všetky najdôležitejšie osobnosti. Do istej miery sa vytvoril mechanizmus, akým spôsobom by sa moc v Československu mohla preberať,” uviedol pre TASR Šutaj.

.

“Kým v Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku už boli nastolené socialistické režimy alebo prosocialistické režimy, v Československu neboli. Čiže jednak v tejto línii musíme pozerať na tieto udalosti. Druhý dôležitý rámec je úloha Sovietskeho zväzu. Aj keď v tom čase nepôsobili ešte nominovaní poradcovia, ale signály hovoria o tom, že aj naše prostredie bolo pod kontrolou sovietskych bezpečnostných služieb,” doplnil historik.

Preberanie moci komunistami malo podľa jeho slov svoje špecifiká. “Na Slovensku predseda zboru Gustáv Husák odvolal všetkých povereníkov za Demokratickú stranu, aj keď demisiu nepodali, čiže na Slovensku charakter nelegálnosti mal oveľa jasnejšiu podobu. Aj na Slovensku fungovalo to isté, čo som spomínal pri Československých reláciách, že povereníci boli odstránení, prenasledovaní a boli zatýkaní ich spolupracovníci. Prestal vychádzať Čas, ktorý bol tlačovým orgánom Demokratickej strany a začali represívne opatrenia, tvorili sa ľudové milície, čiže robotníci dostali do rúk zbrane. Takisto na Slovensku bola špecifická úloha partizánov alebo Zväzu slovenských partizánov,” vysvetlil Šutaj.

.

Ako ďalej uviedol, pri preberaní moci zo strany komunistov boli prvky, ktoré boli nejasné. “To, ako sa zachová Edvard Beneš či predstavitelia občianskych politických strán dokážu zmobilizovať skupiny obyvateľstva, ale v tomto vedenie Komunistickej strany okamžite urobilo akcie, ktoré tomu zabraňovali,” skonštatoval Šutaj.

Podľa neho je dôležité, aby sa o udalostiach z roku 1948 hovorilo. “Pretože tam sa ukazuje, kam vedie, ak sa moc sústredí v jedných rukách. Ak sa vytvoria podmienky pre režim, ktorý má všetky prvky totalitarizmu, diktatúry a ktorý je potom schopný eliminovať občianske aktivity ľudí, vytvára atmosféru strachu a atmosféru poddajnosti a vytvára z ľudí bábky, ktorý len hrajú istú úlohu v tých cieľoch daného režimu,” dodal Šutaj.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:08

Poľský premiér Donald Tusk v piatok v reakcii na štvrtkový útok Ruska hypersonickou raketou stredného doletu na Ukrajinu vyhlásil, že v súčasnosti existuje reálne riziko rozpútania globálneho konfliktu.

13:49

Lukašenko pripustil, že počas prezidentských volieb budú v Bielorusku túto zimu opäť protesty.

Povedal, že v takom prípade by opäť vypol internet.

„Ak sa to zopakuje, vypneme ho úplne,“ povedal Lukašenko.

Tvrdí, že jeho zvrhnutie počas týchto protestov v roku 2020 by mohlo viesť k vojne v Bielorusku. Lukašenko sa domnieva, že protesty proti nemu zorganizovalo Poľsko a že vojská NATO boli „pripravené“ na vstup do krajiny.

„Pochopil som, k čomu by sme mohli dospieť. Mali by sme vojnu horšiu ako na Ukrajine. Mali by sme ju, bola by tvrdšia. Oni (vojská NATO – pozn. red.) by postúpili až k Smolensku. Aká by bola odpoveď? Ako by reagovalo Rusko? Začala by sa vojna, opäť na našom území,“ povedal Lukašenko.

13:47

Dôvodom urážok predsedu českého opozičného hnutia ANO Andreja Babiša, ktoré v piatok v Poslaneckej snemovni adresoval premiérovi ČR Petrovi Fialovi, je podľa predsedu vlády to, že ho desí predstava platiť “svojim zamestnancom” nemecké mzdy, ktoré chce Fiala zabezpečiť. Napísal to na sociálnej sieti X.

13:46

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.

13:45

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v piatok poďakoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za “jasné morálne posolstvo”. Reagoval tak na úmysel maďarského premiéra pozvať ho do Maďarska napriek tomu, že Medzinárodný trestný súd (ICC) na izraelského premiéra vo štvrtok vydal zatykač.

13:44

Veľkú časť Južného terminálu letiska Gatwick pri Londýne v piatok evakuovali z dôvodu “bezpečnostného incidentu”. Letisko to oznámilo na sieti X.

13:43

Podľa Kremľa “niet pochýb” o tom, že Washington pochopil štvrtkové varovanie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré vyslovil po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou stredného doletu.

13:41

Najmenej desať maoistických povstalcov zabili v piatok počas prestrelky v indickom štáte Čatísgarh bezpečnostné zložky, oznámila miestna polícia. Indická vláda totiž zvyšuje úsilie o potlačenie tohto dlhotrvajúceho ozbrojeného konfliktu, ktorý si už vyžiadal mnoho obetí.

13:28

Troch zranených si vyžiadala piatková zrážka nákladného vlaku s pracovným vlakom na západe Nemecka medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom. Lokomotíva a desať vagónov nákladného vlaku sa vykoľajili, čo spôsobilo vážne komplikácie v regionálnej i diaľkovej železničnej doprave. Medzi hlavnými stanicami v oboch mestách bola dočasne zavedená náhradná autobusová doprava, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

13:27

Pokiaľ vyšetrovanie odhalí, že poškodenie dvoch optických káblov v Baltskom mori bolo úmyselné, spojenci v NATO musia reagovať. V piatok to vyhlásila odchádzajúca litovská premiérka Ingrida Šimonyté. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Litva, Švédsko a Fínsko spustili vyšetrovanie. V závislosti od ich výsledkov musia Európska únia a spojenci v NATO primerane reagovať na toto škodlivé konanie uplatnením reštriktívnych opatrení,” vyhlásila Šimonyté.

13:25

Štát poskytol päťmiliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na kúpu 44 bytov vlastnených spoločnosťou K.M. Property, ktorej jediným vlastníkom a konateľom je Jozef Migaš mladší, syn bývalého politika a nominanta vlád Roberta Fica (Smer-SD). Firma Quaestor, ktorá je príjemcom úveru, pritom od roku 2019 nedosiahla zisky ani v hodnote 10.000 eur, jej ročné tržby kontinuálne klesajú od roku 2021, neuvádza počet svojich zamestnancov a má nedoplatky na finančnej správe. Upozornil na to v piatok opozičný poslanec Marek Lackovič (PS).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali