Bratislava 1. júla 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Vo Viedni sa cez víkend písali dejiny: Rakúšania, Maďari a Česi sa dohodli na novom spojenectve v rámci bruselských parlamentných lavíc. Konkrétne Orbán s Babišom takto položili prvý základný kameň novej frakcie. Do jej budovania prizvali aj Slovákov – na ťahu sú teraz SMER a HLAS…
Ako sme nedávno informovali, Andrej Babiš (ANO) plánuje v Bruseli založiť novú frakciu. Združovanie strán, ktoré prizval k rokovaniam, sa má udiať na základe ich spoločných záujmov, ako sú kritika Zelenej dohody či migračnej politiky EÚ, ale aj požadovanie väčšej slobody pri rozhodovaní na národnej úrovni.
Teda pravý opak toho, čo v súčasnosti prezentuje progresivistický, hlavný európsky prúd na čele s von der Leyenovou.
Situácia je zaujímavá, pretože SMER aj HLAS po vylúčení z frakcie Socialistov momentálne „visia vo vzduchu“. Pravda, z poverenia svojho predsedníctva budú rokovať o možnostiach opätovného prijatia…
Vo svetle súčasnej Babišovej iniciatívy však vnímame otáznik: Komu by prospeli návratom k Socialistom, keď sa otvára nová, svojím zastúpením aj programom slovenskému národu bližšia platforma?
Teda platforma, ktorá uprednostní v Bruseli záujmy krajín V4, a s nimi aj tie naše?
Bez účasti v jednej či druhej frakcii si do lopty v tejto hre nekopnete. Voliči vládnej koalície dali hlas stranám preto, aby zastupovali ich záujmy. Tie sa kryjú s tým, čo ponúka Babiš – teda väčšia kontrola politík na národnej úrovni a znížený ideologický vplyv Bruselu.
Darmo niektorí opozičníci kričia, že „Brusel, to sme my!“
Sme, aj nie sme. Tento systém sa inak volá „niečo dávaj, niečo si ber“. Ale je v tom balíku aj oprávnenie diktovať nám, ako máme žiť? Slovensko výsledkom volieb jasne dalo najavo, že nemá záujem o centristický superštát, kde by sme sa stali maličkým bezvýznamným satelitom, ktorému zapchajú ústa dotáciami.
Musíme veriť, že Robert Fico si to uvedomuje, a že bude konať v súlade s vôľou svojej voličskej základne. Veď aj na Hlavných správach sa v komentároch čoraz viac prejavuje nedôvera k súčasným prejavom našej európskej politiky v konzervatívnom spektre. Ľuďom sa zdá, že politici síce niečo hovoria u nás, ale nakoniec konajú v Bruseli trochu ináč…
Poukazuje na to neraz aj opozícia či liberálne médiá.
Aby mohla vzniknúť nová frakcia, musí sa zozbierať 23 poslancov zo siedmich členských štátov. Zatiaľ sú to maďarský Fidesz a český ANO. Cez víkend prijali so Slobodnou stranou Rakúska rozhodnutie o spolupráci formou aliancie. Tá má tvoriť základ novej frakcie, kde sa očakáva – okrem slovenskej – napríklad aj poľská súčasť.
Takáto sila v európskom parlamente už by mohla mať nielen výrazný hlas, ale aj formatívny charakter. Práve toto je smer, po ktorom voliči u nás tak volajú: reformná tendencia v EÚ, navrátenie zdravého rozumu do jej lavíc, a zdôraznenie individuálnych odlišností členských štátov.
Čiže zachovanie si našej suverenity (aj) z kultúrno-spoločenského hľadiska.
Preto – pokiaľ ide o politické strany SMER a HLAS a ich ďalšie smerovanie na európskej pôde, môžeme povedať, že tu už nejestvuje výhovorka: Babišova iniciatíva prináša presne to, čo bolo nimi prisľúbené voličom.
A preto každý slovenský Che Guevara teraz môže dokázať, že je revolucionárom nielen v prejavoch, ale i v skutkoch. Veď vrátiť sa k socialistom je tak trochu hra na istotu – zato vykročiť do neznáma s iba teraz sa formujúcou frakciou si vyžaduje istú odvahu…
Bude na konci dňa znieť víťazný výkrik: Vencerémos?
Prečítajte si tiež: