Hospodárske sankcie mali, samozrejme, aj ďalšie bezprostredné účinky. Obmedzenie prístupu Ruska k mikroelektronike, čipom a polovodičom takmer znemožnilo výrobu automobilov a lietadiel. Od marca do augusta klesla ruská výroba automobilov o neuveriteľných 90 % a podobný bol aj pokles výroby lietadiel. To isté platí aj pre výrobu zbraní, ktorá je pre vládu pochopiteľne najvyššou prioritou.
Sonin to zrejme napísal ešte predtým, ako Rusko v utorok tohto týždňa uskutočnilo svoj doteraz najväčší útok s použitím presných rakiet. Sonin ponúka ako “fakt” nedostatok ruských čipov, hoci vojenské fakty na Ukrajine ukazujú niečo iné. Paradoxne, nedostatkom čipov trpia práve Spojené štáty. Ak žijete v Spojených štátoch a pokúšali ste sa kúpiť nové vozidlo, zistíte, že zásoby na parkoviskách nových automobilov sú dosť nízke. Prečo? Chýbajú počítačové čipy pre nové autá. Ale to je už iná téma na iný deň.
Dovoľte mi teda, aby som vás vzal na exkurziu späť do budúcnosti, kde sa opakovane objavujú chybné tvrdenia, že Rusku dochádzajú presné zbrane. Začnime klauniádou známou ako Inštitút pre štúdium vojny:
Potom vráťte čas o dva mesiace späť. Je začiatok septembra a nič netušiaci čitateľ, ktorý si prezerá Newsweek, sa dozvedá, že Rusko “NEMÁ šancu” nahradiť klesajúce zásoby rakiet.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal sa v článku uverejnenom v pondelok pre Politico vyjadril, že Ukrajina odhaduje, že Rusko má už len “štyri desiatky” hypersonických rakiet.
“Sú to tie, ktoré majú presnosť a presnosť vďaka mikročipom, ktoré majú,” povedal. “Ale kvôli sankciám uvaleným na Rusko sa dodávky tohto špičkového mikročipového vybavenia… zastavili a oni nemajú ako tieto zásoby doplniť.”
Tvrdenie, že Rusku dochádzajú zásoby, sa však objavilo už začiatkom roka. V máji napríklad denník Moscow Times skúmal otázku “Dochádzajú Rusku presné rakety” a našiel člena Bidenovej administratívy, ktorý trval na tom, že Rusko je na pokraji síl:
Americký predstaviteľ na brífingu začiatkom mesiaca novinárom povedal, že Rusko “má problémy so zásobami presne navádzanej munície”.
Tieto správy potvrdzuje zmena ruskej taktiky, najmä zvýšené používanie konvenčných neriadených bômb, najmä v prístavnom meste Mariupol. Neriadená munícia bola údajne použitá pri útokoch v Mariupole na oceliarsky závod Azovstal, ktorý bránili ukrajinskí vojaci, ako aj na pôrodnicu a divadlo.
Mnohí analytici sa domnievajú, že západné sankcie znamenajú, že Rusko bude mať problém nahradiť svoje zásoby presných rakiet.
Podľa experta Lewisa si najmä navádzacie systémy pre presné rakety vyžadujú polovodiče a tranzistory, ktoré sa v Rusku nevyrábajú a nie sú dostupné ani v Číne.
“Takže ak Rusi neplánovali dopredu a nezásobili sa muníciou alebo západnou mikroelektronikou, alebo nezvýšili výrobu pred vojnou, dôjde im plyn, pokiaľ ide o presnú riadenú muníciu,” povedal Lewis.
Ak to sledujete, mám podozrenie, že ste zachytili tému – ukrajinskí predstavitelia sebavedome trvajú na tom, že Rusko si už vystrelilo z vlastnej kože, a dôverčiví západní spravodajskí analytici, odborníci, politici a novinári tento nezmysel opakujú. Pozrite sa na 27. apríl 2022:
Nezabudnite na 29. marec 2022:
Vzhľadom na to, že profesor Sonin a ďalší, ktorí sa vyjadrujú o nedostatku ruských rakiet, sa počas posledných ôsmich mesiacov tak dôsledne mýlili, chcem ich vyzvať, aby začali ponúkať nejaké investičné tipy. Máme solídne empirické záznamy, na základe ktorých môžeme konštatovať, že čokoľvek navrhnú, robte naopak. Nemajú ani potuchy o vojenskom potenciáli Ruska.