Bratislava 16. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)
Aktualizované 16. mája 2023 o 15:18 h.
Na Generálnu prokuratúru (GP) SR bolo pre darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine podaných množstvo trestných oznámení. Pre TASR to uviedla hovorkyňa GP a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Zuzana Drobová. Celý spis s podaniami bol podľa nej postúpený na ÚŠP, ktorý vo veci koná
Trestné oznámenia podali napríklad Smer-SD a ĽSNS.
“V danej veci boli podané aj ďalšie trestné oznámenia od fyzických osôb. Vec je aktuálne v štádiu pred začatím trestného stíhania a postupne sú od príslušného dozorového prokurátora ÚŠP od kompetentných štátnych orgánov vyžadované a zhromažďované listinné dôkazy,” povedala Drobová.
Podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica bolo darovanie vojenskej techniky zásadnou otázkou zahraničnej politiky, o ktorej nemal rozhodovať dočasne poverený kabinet. ĽSNS zase poukazovala na zneužitie moci verejného činiteľa a zradu Slovenska.
Vtedajšia dočasne poverená vláda Eduarda Hegera ešte v marci rozhodla o poslaní stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu. Podľa Hegera to bolo v súlade s ústavou a kompetenciami poverenej vlády. Zdôrazňoval, že technika je určená na ochranu civilistov.
Analýza zverejnená Jaroslavom Naďom potvrdzuje kompetenciu poverenej vlády darovať migy
Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine formou medzinárodnej zmluvy vládnej povahy spadá do pôsobnosti dočasne poverenej vlády a je v súlade so zaužívanou praxou pomoci vo forme medzinárodných vládnych zmlúv. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorú na sociálnej sieti zverejnil exminister obrany Jaroslav Naď
“Ide o podklad, ktorý bol vypracovaný odborníkmi rezortu obrany a mal slúžiť ako jedno zo stanovísk na moje informované rozhodovanie v procese. Takéto poradné stanoviská som počas svojej funkcie dostával doslova denne, pretože som potreboval poznať názor odborníkov na rôzne témy,” priblížil Naď.
Exminister sa podľa svojich slov rozhodol dokument zverejniť, aby svojmu nástupcovi Martinovi Sklenárovi nechal čistý stôl.
“Robím tak po konzultácii s Martinom, ktorý, samozrejme, bol osobne v mojom najužšom tíme v procese darovania migov, právne stanovisko poznal vopred a tiež sa s ním stotožnil,” dodal.
Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v marci schválila vláda Eduarda Hegera. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.