Arbitrážny inštitút Štokholmskej obchodnej komory uznal oprávnenosť nárokov poškodenej strany, na základe čoho aj slovenský súd v Bratislave v roku 2017 odklepol novým majiteľom pohľadávky (švajčiarska firma Omni Bridgeway a maďarská firma Trameta) právo na zhabanie zemného plynu dodávaného Naftogazu cez slovenskú plynárenskú sieť.
Rozhodnutie slovenského súdu sa však vôbec nepáči riaditeľovi Naftogazu Andrijovi Kobolevovi, podľa ktorého exekúcia súdneho rozhodnutia v réžii slovenských úradov spôsobuje Naftogazu miliónové škody.
Slovenská sudkyňa, ktorá prípad rieši, vraj podľa Koboleva podpisuje exekučné príkazy v prospech jedného z veriteľov bez toho, aby kontrolovala oprávnenosť, výšku nákladov na uskladnenie plynu či nakladanie so zadržaným plynom.
Naftogaz sa domnieva, že je v tejto kauze obeťou podvodu, nakoľko zabavený plyn sa vraj bez jeho súhlasu nezákonne odpredáva, pričom ukrajinskej firme navyše účtujú fiktívne a predražené náklady na uskladnenie tohto plynu. Andrij Kobolev je roztrpčený z toho, že aj keď slovenská polícia dostala podnet v tejto veci, vyšetrovanie zastavila a uložila ad acta.
Andrij Kobolev preto z pozície šéfa Naftogazu žiada slovenskú prezidentku Čaputovú, aby v tejto veci zasiahla a silou svojej autority zjednala poriadok a nedovolila ďalšie okrádanie Naftogazu prostredníctvom slovenských súdov a exekútorov.
Gabriel Gačko