Bratislava 10. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke/Pool via AP)
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok povedal, že právo veta jednotlivých členských krajín EÚ musí byť zrušené. Člen predsedníctva strany Smer Igor Melicher pripomína, že právo veta je garanciou pre členské štáty EÚ, že budú môcť odmietnuť také nútené politiky, ktoré idú proti ich, častokrát bytostným národným záujmom
Melicher poznamenáva, že v Európskej únii existuje jasný nepomer medzi veľkými a malými štátmi.
Väčšie štáty, ako Nemecko a Francúzsko sú značne rozvinutejšie a ekonomicky silnejšie. Menšie štáty, ako Slovensko, Slovinsko alebo Česko sú ekonomicky slabšie a aj v otázke geopolitiky často ťaháme za kratší koniec.
“Veľké štáty môžu pri jednaniach o spoločných politikách EÚ presadzovať svoje záujmy veľmi jednoducho, napríklad prostredníctvom mäkkej moci (soft power) v podobe diplomacie, financií, investícií alebo ich odopretia. Malé štáty, ktoré takéto možnosti nemajú, môžu byť tlačené do kúta, čo by viedlo k tomu, že by sa spoločné politiky EÚ zmenili len na politiky veľkých hráčov formálne odobrované malými štátmi. Silnou diplomaciou si môžu veľké štáty pretlačiť svoju vôľu a získať dostatočný počet hlasov pri hlasovaní. Na druhej strane môžu svoju diplomaciu využívať na zmietnutie návrhov malých štátov zo stola,” vysvetľuje.
.
Podľa Melichera má právo veta svoje opodstatnenie, a to je dôvod, prečo funguje už niekoľko desaťročí.
Úvahy o jeho zrušení podľa politika predstavujú veľmi nebezpečný krok proti demokracii a suverenite národných štátov.
“V momente, kedy nie je Európsky parlament skutočným parlamentom, v ktorom by fungovala prax koalície a opozície, z ktorej by sa formovala vláda napríklad aj v podobe komisárov, do kým nemajú poslanci Európskeho parlamentu zákonodarnú iniciatívu, a do kým sú členské štáty EÚ stále suverénne a suverenitou nadradené nad centrum v Bruseli, do vtedy nemá zrušenie práva veta pre členské štáty akýkoľvek zmysel,” uvádza Melicher v komentári na sociálnej sieti.