“Prinajmenšom od neexistujúcich Saddámových zbraní hromadného ničenia, ale skôr už od 11. septembra sa veľa ľudí pozerá na oficiálny výklad mnohých udalostí s podozrením a nedôverou. Takže verejná mienka žiadny jednoznačný názor nemá – niektorí “tým hore” veria, iní nie. Dôležitejšie by preto bolo, keby “demokratickí” západní politici a ich propagandisti v médiách a mimovládnych štruktúrach sami priznali realitu a svoj podiel na jej zakrývaní a na vytváraní reality virtuálnej.
Ale to sa len tak nestane. Nič ich k tomu, žiaľ, nenúti. V horšom prípade je im to jedno, v tom lepšom si hovoria niečo ako, “nech to priznajú politici, čo prídu po nás, predsa sa nebudem strápňovať ja…” odpovedala analytička na otázku portálu Parlamentní listy o tom či niekedy dôjde k priznaniu zo strany západnej verejnej mienky toho, že udalosti na ukrajinskom Majdane v roku 2014 prebiehali inak, ako ich prezentovali veľké západné mediálne domy.
Podľa jej názoru môžu existovať politické sily, pre ktoré by priznanie pravdy mohol byť problém. Za doby našich životov sa pravdy, podľa jej slov, ľudia nedočkajú.
“S priznávaním reality môže mať “niekto” fakt problém. Veď je to len pár rokov, čo bolo o ďalších viac ako sedem dekád odložené zverejnenie dokumentov týkajúcich sa vyšetrovania atentátu na Kennedyho. Už dnes si to “naživo“ pamätá len obmedzený počet ľudí, ale odložili to na dobu, keď už z toho všetkého bude naozaj len kapitola v učebniciach histórie, ktorá bude rovnako zaujímavá, ako napríklad pád Rímskej ríše. Skrátka, nečakajme, že nám za našich životov “systém“ prezradí pravdu o niečom, čo sme mohli sami zažiť. Asi sa bojí, že by s priznaním pravdy mohol skolabovať. A ako je známe, kapre si rybník nevypustia…” myslí si Tereza Spencerová.
Analytička sa tiež venovala téme popularity aktuálneho ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého zvolili do funkcie po Petrovi Porošenkovi. Popularita úradujúceho prezidenta medzi Ukrajincami neustále klesá. Spencerová Zelenskému vyčíta nedostatok kvalifikácie a neschopnosť zvládnuť rastúcu korupciu.
“Nenávisť je asi silné slovo, ale faktom je, že voľby vyhral s podporou skoro troch štvrtín voličov a teraz už mu dôveruje “len” asi 40 percent. Jeho narýchlo poskladaná politická strana je nejednotná, nekvalifikovaná a často skôr pre srandu, opozícia mu neustále okopáva členky, aj keď by sama mala ísť kľačať na hrách (alebo rovno do basy), korupcia ďalej bujnie aj v tých najvyšších poschodiach štátnej správy, politicky sa mu nedarí riešiť žiadny z pálčivých vnútorných problémov krajiny počnúc s vojnou na Donbase a do toho si ešte zmyslel, že Západu splní želanie/príkaz a zákonom povolí predaj úrodnej ukrajinskej černozeme cudzincom, čiže, že sami Ukrajinci schudobnejú ešte viac a možno začnú žiť rovno o hlade.
To mu na popularite rozhodne nepridáva, naopak, hrozí reálna vzbura. Netvrdím, že je ako prezident neschopný, len čoby herec a komik asi kývol na vstup do politiky v zložitej dobe, keď to odmietli aj inakší “profíci”,” odpovedala analytička na otázku Parlamentních listov o tom, či Ukrajinci už začali nenávidieť úradujúceho prezidenta svojej krajiny.
Evakuácia Ukrajincov z Ázie
Takmer všetci Ukrajinci, ktorí sa nachádzajú v karanténe na lodi Diamond Princess, odmietajú evakuáciu späť na Ukrajinu, rozhlasovej stanici Hromadské radio to pred niekoľkými dňami oznámil náčelník oddelenia pre riadenie krízových situácií konzulárneho úseku Ministerstva zahraničia Ukrajiny Maxim Kovalenko.
Minulý týždeň ukrajinské úrady z Číny evakuovali 45 Ukrajincov a 27 cudzincov. Evakuácia skončila stretmi medzi policajtmi a obyvateľmi Poltavskej oblasti, ktorí sa neuspokojili, že evakuovaných umiestnili v ich dedine.
Protestujúci privítali evakuovaných Ukrajincov výkrikmi a zahádzali autobusy kameňmi. Po stretoch požiadalo o lekársku pomoc deväť policajtov a jeden civilista.