Moskva 26. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Pavel Lisitsyn)
Počas nedávnej analýzy najstaršej drevenej sochy na svete, zvanej Šigirský idol, ktorá bola nájdená na Urale v 90. rokoch 19. storočia, sa zistilo, že socha je oveľa staršia, ako predpokladali vedci, informuje The Daily Mail
Rádiouhlíková analýza vykonaná v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ukázala, že socha má 9 750 rokov. V roku 2018 odborníci vypočítali, že socha bola zhotovená pred asi 11 600 rokmi. A teraz zistili, že drevená socha vytesaná zo smrekovca sibírskeho môže byť staršia ešte o päť storočí.
Šigirský idol je teda dvakrát starší ako Stonehenge, kamenná stavba na území Veľkej Británie stará päť tisíc rokov.
Uralský zlatokopi našli Šigirský idola v rašeliniskách v okolí Jekaterinburgu v roku 1984. Miestny archeológovia preskúmali úlomky a zistili, že ide o sochu vysokú približne tri alebo dokonca päť metrov, pomaľovanú abstraktnými vzormi a zobrazeniami démonických rúk a tvárí.
Nemeckí a ruskí vedci predpokladajú, že socha bola vytesaná koncom poslednej doby ľadovej alebo na začiatku holocénu (mladšie štvrťohory, súčasná geologická doba).
Podľa archeológa Thomasa Terbergera došlo v čase, keď bol vytesaný idol, k vážnym klimatickým zmenám.
“Krajina sa zmenila. Ovplyvnilo to umenie tej doby. Vzory a naturalistické kresby zvierat v jaskyniach a na skalách sa tiež zmenili. Možno, že to bol spôsob ako pomôcť ľuďom zvládnuť nečakanú ťažkú prírodnú situáciu, ” poznamenal Terberger.