Rusko 2 marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:sputnik)
Hypersonická zbraň nezachytiteľná pre akúkoľvek obranu medzikontinentálnych balistických rakiet, najnovšie letecké prostriedky a bojové lasery: takú obrovskou prezentáciu možností národnej obrany prezident Ruska ešte nikdy nepredviedol.
Vo svojom každoročnom posolstve Federálnemu zhromaždeniu 1. marca Vladimir Putin venoval veľký priestor moderným a perspektívnym projektom národného obranného priemyslu. Zdôraznil, že také zbrane nikto iný na svete nemá.
O rakete Sarmat
„Zaoberáme sa vývojom novej generácie rakiet. V súčasnosti Ministerstvo obrany spoločne s podnikmi raketového a vesmírneho priemyslu zahájilo aktívnu fázu testov nového raketového komplexu s ťažkou medzikontinentálnou raketou. Komplex sme nazvali Sarmat. Nahradí systém Vojevoda, ktorý bol vytvorený v Sovietskom zväze. Všetci poznali jeho vysokú bojovú silu. Ale schopnosti rakety Sarmat sú oveľa vyššie: pri váhe viac než 200 ton má krátku aktívnu časť letu, čo sťažuje jej zachytenie prostriedkami protiraketovej obrany. Dolet, počet a sila bojových hlavíc je u novej rakety väčšia než u Vojevody.”
Podľa údajov z verejných zdrojov Sarmat môže zasiahnuť akýkoľvek cieľ vo vzdialenosti 11 až 15 tisíc kilometrov. Jedna raketa ponesie až 15 bojových hlavíc individuálneho navádzania o sile až 750 kiloton.
O raketovom komplexe Avangard
„Skutočným technologickým prielomom je vytvorenie perspektívneho raketového komplexu strategického významu s úplne novým bojovým vybavením — plachtiacou okrídlenou hlavicou, ktorej testy sú úspešne ukončené. Priemyslové podniky Ruska už zahájili sériovú výrobu tohoto systému, ktorý je ďalšou strategickou zbraňou Ruska. Nazvali sme ho Avangard. Od existujúcich typov bojovej výbavy sa tento systém líši schopnosťou letov v hustých vrstvách atmosféry na medzikontinentálnu vzdialenosť pri hypersonickej rýchlosti, ktorá rýchlosť Mach prevyšuje viac než 20 krát. Pri pohybe k cieľu plachtiaca okrídlená raketa silno manévruje, či už ide o výškové či stranové manévre. To ju robí nezachytiteľnou pre akékoľvek prostriedky protiraketovej a protileteckej obrany.”
Prezident zdôraznil, že priemyslu sa podarilo vyriešiť problém „neriadenosti” hypersonických aparátov pri trajektórii letu: „Využitie nových kompozitných materiálov umožnilo vyriešenie problému dlhého riadeného letu bojovej hlavice prakticky v podmienkach vzniku plazmy. Blíži sa k cieli prakticky ako meteorit, ako ohnivá guľa. Teplota na povrchu rakety dosahuje 1600-2000 stupňov. Bojová hlavica je pritom spoľahlivo riadená. Kvôli pochopiteľným dôvodom dnes nemôžeme predviesť originálny vzhľad tejto zbrane. Ale uisťujem vás, že to všetko máme a že to dobre funguje.”
O leteckej rakete Kinžal
„Dôležitou vecou je vytvorenie hypersonickej raketovej zbrane Kinžal, ktorá nemá vo svete obdoby. Jej skúšky boli úspešne dokončené, nielen to, od 1. decembra minulého roku systém vstúpil do skúšobnej bojovej služby na letiskách v Južnom vojenskom okruhu”.
Pripomenieme, že korporácia Taktické raketové zbrane už informovala o vytvorení superrýchlej rakety vypustenej zo vzduchu. Technické charakteristiky zbrane sú z pochopiteľných dôvodov tajné. Je už však známe, že bude vo výzbroji novej stíhačky piatej generácie Su-57. Vďaka veľmi vysokej rýchlosti je táto raketa prakticky neviditeľná pre radarové stanice lietadiel protivníka a dokáže prekonať prostriedky palubnej ochrany.
O bezpilotnej ponorke
„V Rusku bol vytvorený bezpilotný podvodný aparát (dron), ktorý sa môže pohybovať prakticky na akúkoľvek vzdialenosť vo veľmi veľkej hĺbke a na medzikontinentálnych vzdialenostiach rýchlosťami, ktoré násobne prevyšujú rýchlosť ponoriek, najmodernejších torpéd a všetkých druhov najmodernejších hladinových plavidiel. Jednoducho fantázia.”
Súdiac podľa videa z prezentácie bude tieto neveľké drony do oblasti vypustenia transportovať ponorka. Po oddelení od nosiča aparáty naberajú hĺbku a smerujú k cieľu, kopírujú pritom tvar dna, čo sťažuje ich odhalenie hydroakustickými prostriedkami, ktoré má protivník k dispozícii. Podľa všetkého sa jedná o jednorázový aparát, ktorý exploduje spolu s objektom, na ktorý útočí. Tento systém sa môže používať ako proti skupinám lodí, tak i proti objektom bojovej infraštruktúry.
O laserových zbraniach
„My dobre vieme, že rada štátov pracuje na vytvorení zbraní na nových princípoch fyziky. Existujú všetky domienky k tomu si myslieť, že i tu sme o krok napred. Boli dosiahnuté výsledky pri vytváraní laserových zbraní. To nie je jednoducho teória či projekty, a dokonca ani nie začiatok výroby. Od minulého roku k vojskám už vstupujú do výzbroje bojové laserové systémy. Nechcem sa zaoberať detailami. Jednoducho na to zatiaľ nie je čas. Špecialisti ale pochopia, že prítomnosť takých vojenských systémov násobne zvyšuje možnosť Ruska zaistiť svoju bezpečnosť. Pre tých, ktorí majú záujem o vojenskú techniku, tých by som chcel tiež poprosiť, aby navrhli názov pre tento nový systém.”
O okrídlenej strele novej generácie
„Na konci roku 2017 sa na centrálnom polygóne Ruska odohral štart najnovšej ruskej okrídlenej strely s jadrovou pohonnou jednotkou. Behom letu jadrová pohonná jednotka dosiahla zadaného výkonu, zaistila nutnú úroveň ťahu. Uskutočnený štart a komplex pozemných skúšok umožňuje poskytnúť možnosti prejsť k principiálne novému typu zbraní — strategickým systémom jadrových zbraní s raketou vybavenou jadrovou pohonnou jednotkou.”