Bratislava 21. februára 2024 (HSP / The Hill/ Foto: AP/Ted S. Warren)
Najväčšia medzinárodná štúdia, týkajúca sa ochorenia COVID-19, dáva do súvislosti vakcíny s ich možnými nežiadúcimi účinkami. Výsledky štúdie interpretuje The Hill a
Nová štúdia o vakcínach proti COVID-19 potvrdila už skôr pozorované spojitosti týchto vakcín so zvýšeným rizikom určitých nežiaducich účinkov, vrátane myokarditídy a Guillainovho-Barrého syndrómu.
Štúdia bola vykonaná v rámci projektu Global COVID Vaccine Safety a zohľadnila 99 068 901 očkovaných osôb v ôsmich krajinách. Osoby boli z krajín ako Argentína, Austrália, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nový Zéland a Škótsko.
Predmetom štúdie boli nežiadúce účinky a s nimi spojené stavy po podaní vakcín, špeciálne od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.
Výskumníci hľadali 13 nežiadúcich účinkov osobitného významu, ktoré sa vyskytli u príjemcov vakcín do 42 dní po podaní očkovacích látok.
Medzi skúmané nežiadúce účinky zaradili aj Guillainov-Barrého syndróm (GBS), Bellovu obrnu, kŕče, myokarditídu a perikarditídu.
Výskumníci spozorovali “významný nárast” prípadov Guillainovho-Barrého syndrómu u osôb, ktoré dostali vakcínu AstraZeneca.
Medzi tými, ktorí dostali prvú dávku vakcíny Moderna, zaznamenali aj zvýšený počet prípadov akútnej diseminovanej encefalomyelitídy (ADEM) – zápalu mozgu a miechy.
V štúdii sa však uvádza : „ Pokiaľ ide o ADEM, neexistuje žiadny konzistentný vzorec z hľadiska vakcíny alebo času po očkovaní. Väčšie epidemiologické štúdie nepotvrdili žiadnu potenciálnu súvislosť.“
Obe mRNA vakcíny od spoločnosti Pfizer a Moderna boli spojené s prípadmi myokarditídy, zápalu srdcového svalu, ktoré sa v štúdii vyskytovali častejšie, ako sa očakávalo. Pričom tento stav mal významný pozorovaný a očakávaný pomer, konzistentne po prvej, druhej a tretej dávke.
Po podaní prvej a štvrtej dávky vakcíny Moderna sa tiež pozoroval výrazne vyšší počet prípadov perikarditídy, zápalu perikardu – vakovitého obalu, ktorý obklopuje srdce.
Vakcína vz. infekcia
„Signály nežiadúcich účinkov, identifikované v tejto štúdii, by sa mali hodnotiť v kontexte ich zriedkavosti, závažnosti a klinickej relevantnosti,“ napísali výskumníci.
„Okrem toho by sa pri celkovom hodnotení rizika a prínosu očkovania malo zohľadniť riziko spojené s infekciou. Viaceré štúdie totiž preukázali vyššie riziko vzniku predmetných udalostí, ako je GBS, myokarditída alebo ADEM, po infekcii SARS-CoV-2, ako po očkovaní,“ stojí v správe.
Globálny projekt bezpečnosti vakcín COVID je podporovaný Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Americkým ministerstvom zdravotníctva a sociálnych služieb. Niekoľko autorov štúdie získalo finančnú podporu od vládnych agentúr, vrátane CDC, Novozélandského ministerstva zdravotníctva a Kanadského inštitútu pre výskum zdravia. Niektoré zo vzťahov odhalili ako potenciálny konflikt záujmov.
Niekoľko výskumníkov tiež uviedlo, že majú vzťahy alebo v minulosti dostali platby od biofarmaceutických spoločností Gilead Sciences Inc, AbbVie Inc, Pfizer a GlaxoSmithKline.