Pozitívne prognózy nevyšli: Zlé správy pre Slovensko

❚❚

Bratislava 20. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku podľa aktuálneho odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť rastie iba mierne, medzikvartálne ide o nárast 0,4 percenta. Vo februárovej prognóze pritom ešte rada odhadovala nárast o 1 percento. Vysoká inflácia ustupuje pomalšie, ako boli očakávania analytikov z RRZ, čo znižuje spotrebu domácností. RRZ zaznamenala zhoršenie takmer všetkých indikátorov spotreby oproti aprílovému nowcastingu

ekonomika
Ilustračné foto

Ide o rýchly modelový odhad vývoja ekonomiky v prebiehajúcom štvrťroku, berúci do úvahy najnovšie ukazovatele súvisiace s vývojom HDP a zamestnanosti.

.

„Vysoká inflácia ustupuje zatiaľ pomalšie, ako sme čakali, čo nám znižuje spotrebu domácností. Zaznamenávame zhoršenie takmer všetkých indikátorov spotreby oproti aprílovému nowcastingu,” konštatovali analytici.

V apríli odhadovali aktuálny rast ekonomiky na úrovni 0,5 percenta.

.

Výrazne klesol indikátor dopytu po službách a indikátor spotrebiteľskej dôvery je stále na pomerne nízkej úrovni. Aj investície sa v tomto roku rozbiehajú pomalšie.

Z jej nowcastingu vyplýva, že rast exportu je miernejší, ako odhadovala rozpočtová rada ešte v apríli a PMI indikátor priemyselnej výroby pre eurozónu naďalej klesá, čo môže naznačovať zmiernenie tempa rastu exportu v ďalších aktualizáciách prognózy a nowcastingu.

„Firmy začiatkom roka obmedzili tvorbu nových pracovných miest. To sa prejavuje v absencii rastu zamestnanosti. Slabší vývoj zamestnanosti oproti očakávaniam prognózy a pokračujúci pokles reálnych miezd sú faktormi pôsobiacimi smerom k útlmu spotrebných výdavkov,” doplnili analytici rozpočtovej rady.

Podľa Eurostatu – výkonnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ opäť klesla. Kým ešte v roku 2011 bolo po Slovinsku a Česku treťou najsilnejšou ekonomikou regiónu strednej a východnej Európy, v roku 2022 spadlo na druhú najslabšiu priečku. Podľa údajov Štatistického úradu Európskej únie hrubý domáci produkt Slovenska na obyvateľa v parite kúpnej sily (PKS)  bol najvyšší v roku 2015, keď predstavoval úroveň 78 percent.

Najnovší odhad Eurostatu však ukázal, že v roku 2022 Slováci klesli na 67 percent. Slovensko teda predstihli všetky tri pobaltské krajiny, susedné Maďarsko i Poľsko a dokonca aj Rumunsko, Chorvátsko či Grécko. Horšie od nás je na tom už len Bulharsko.

.

Podľa niektorých analytikov za zaostávaním Slovenska stoja aj problémy s nedostatkom investícií do rozvoja podnikania či infraštruktúry. Príkladom sú nedostavané diaľnice, ale i rýchlostné cesty. Výstavbu diaľnic presadzoval hlavne Vladimír Mečiar (HZDS), ten mal pripravený koncept rýchlej výstavby diaľnic. Pripravenú výstavbu stopol v roku 1998 Mikuláš Dzurinda (SDK) a neskôr aj Iveta Radičová (SDKU).

„Naopak, strany súčasnej vládnej koalície, ktoré boli aj vo vládach Mikuláša Dzurindu, boli pre štát brzdou rozvoja výstavby diaľničnej siete. Pritom na Slovensku existuje problém nerovnomerného regionálneho rozvoja práve pre nedostavanú infraštruktúru” uviedlo HZDS ešte v roku 2011, na margo zastavenia výstavby diaľnic premiérkou Radičovou, pričom hnutie V. Mečiara už vtedy upozorňovalo, že „najdrahšia diaľnica je tá, ktorá sa nepostaví.” HZDS dodalo, že na konci roku 1998 ako i dnes (2011) tie isté politické subjekty škodia rozvoju Slovenskej republike.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

08:08

Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom súd v americkom štáte Pensylvánia.

07:57

Ukrajinská metropola Kyjev bola vystavená dvom vlnám dronových útokov, ktoré sa snažila odvrátiť protivzdušná obrana mesta. Na sociálnej sieti Telegram o tom podľa agentúry Reuters informoval kyjevský primátor Vitalij Kličko.

07:44

Pápež František pridal ďalšie meno na zoznam katolíckych prelátov, ktorých v decembri vymenuje za kardinálov, oznámil Vatikán.

06:57

Belgický kráľ Filip si vypočul rozhodnutie predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera vzdať sa funkcie zostavovateľa novej federálnej vlády, jeho rezignáciu však zatiaľ neprijal.

06:55

Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

06:53

Zažiť legendárnu Veľkú pardubickú (Veľká pardubická steeplechase cross country) je pre väčšinu ľudí milujúcich dostihový šport splnený sen, vyhrať ju – naplnenie dvojnásobného.

Tento rok sa uskutočnil už 134. ročník týchto, v kontinentálnej Európe najstarších a na svete jedných z najťažších dostihov. Ich história je však oveľa dlhšia. Odvtedy, keď sa na jej trať vydali prvé kone, uplynie v utorok 5. novembra 150 rokov.

06:52

Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.

06:50

V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s poprednými vojenskými predstaviteľmi vyzdvihol nárast počtu dodávok zbraní od západných spojencov.

06:48

Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz s dvoma satelitmi určenými na monitorovanie vesmírneho počasia okolo Zeme a 53 malými satelitmi vrátane dvoch iránskych. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali