Bratislava 21. októbra 2024 (HSP/ The Daily Wire/ Foto: TASR/AP-Gene J. Puskar)
Pracovná skupina Snemovne reprezentantov, vyšetrujúca atentát na bývalého amerického prezidenta a kandidáta Republikánov Donalda Trumpa z 13. júla 2024, zverejnila v pondelok, 21. októbra, priebežnú správu. Informuje portál Daily Wire
Členovia Snemovne reprezentantov poverení vyšetrovaním pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa stal 13. júna na území štátu Pensylvánia, v pondelok uviedli, že k útoku by nikdy nedošlo, keby bola tajná služba “pripravená“.
Správa
Pracovná skupina Snemovne reprezentantov pre atentát, ktorý sa stal 13. júla v Butleri v Pensylvánii, zverejnila 53-stranovú priebežnú správu, v ktorej podrobne opisuje “ohromujúce bezpečnostné zlyhania“. Zlyhania tajnej služby viedli k tomu, že Trumpa zasiahla do ucha guľka vypálená 20-ročným mužom menom Thomas Matthew Crooks. Medzi tieto pochybenia tajnej služby patrili početné chyby v komunikácii a nedostatočné plánovanie zabezpečenia podujatia.
„Jednoducho povedané, dôkazy, ktoré pracovná skupina doteraz získala, ukazujú, že tragickým a šokujúcim udalostiam z 13. júla sa dalo predísť a nemali sa stať,“ uviedla pracovná skupina Snemovne reprezentantov.
Jedno z kľúčových zistení správy konštatuje, že bezpečnostný okruh- tzv. perimeter, ktorý zriadila tajná služba, umožnil ľuďom dostať sa do vzdialenosti približne 150 metrov od pódia, na ktorom Trump rečnil, bez toho, aby prešli bezpečnostnou kontrolou.
„Pracovná skupina dospela k záveru, že parkovisko komplexu (AGR-American Glass Research) bolo pre premávku vozidiel uzavreté, ale dav sa zhromaždil na priľahlej trávnatej ploche v blízkosti plota z reťazového pletiva, ktorý označoval vonkajší perimeter zriadený tajnou službou,“ uvádza sa v správe.
„Diváci v tejto oblasti na to, aby videli pódium zjazdu, nemuseli prejsť cez magnetometrické zariadenia – napriek tomu, že sa nachádzali približne 150 metrov od miesta, kde bývalý prezident rečnil,“ stojí v správe.
Pracovná skupina ďalej konštatovala, že tajná služba si bola vedomá, že oblasti mimo bezpečnostného perimetra predstavujú riziko, ale nepodnikla náležité kroky na ich zabezpečenie.
„Napriek blízkosti hlavnej cesty, jasnému výhľadu na pódium a vyvýšenej polohe umiestnila tajná služba areál AGR mimo zabezpečeného perimetra podujatia, čo znamená, že dav, ktorý sa tam zhromaždil, nebol preverený Tajnou službou Spojených štátov amerických(USSS) ani inými orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uvádza sa v správe.
„Dôsledky tohto rozhodnutia boli znásobené skutočnosťou, že štátne a miestne orgány činné v trestnom konaní umiestnené v blízkosti komplexu nemali úplné vizuálne pokrytie oblasti,“ dodáva správa.
Crooksovi sa podarilo dostať na strechu budovy AGR pomocou klimatizačnej jednotky, ktorou sa vyšplhal hore. Odtiaľ spustil paľbu, pričom zasiahol Trumpa a dvoch návštevníkov zhromaždenia a zabil 50-ročného hasiča Coreyho Comperatoreho.
Mohli tomu predísť?
Pred tým, ako Crooks spustil paľbu, sa s ním stretol jeden príslušník miestnej polície v Butleri, keď sa pokúšal vyliezť na strechu.
„Vidím, že Crooks je otočený smerom dolu k pódiu, ale jeho oči sa upierajú na mňa, keď prichádzam hore,“ povedal policajt pracovnej skupine. „A povedal by som, že výraz jeho tváre bol akoby prekvapený. Jeho oči boli akoby vyvalené, ako keby (chcel povedať) : Čo tu hore robíte?,“ tvrdí policajt.
„A keď som prichádzal a on na mňa mieril zbraňou, neviem, či som siahol po svojej zbrani, či som sa pošmykol, ale viem len to, že od toho momentu sa na neho len pozerám a celá moja váha je na mojich, akože, ramenách, rukách a nemám v nich stisk,“ vysvetlil policajt dôvod, prečo sa mu nepodarilo Crooksovi postaviť.
Dôstojník spadol na zem a vysielačkou oznámil, že na streche je muž so zbraňou. Pracovná skupina uviedla, že nemá dôkazy o tom, že toto varovanie sa dostalo k príslušníkom Trumpovej tajnej služby skôr, ako Crooks spustil paľbu.
Zatiaľ čo FBI uviedla, že Crooksa zasiahol ostreľovač tajnej služby, jeden z miestnych policajtov povedal, že na Crooksa vystrelil aj on a veril, že to on ho zasiahol.
Vyšetrovateľ FBI Kevin Rojek uviedol, že agentúra “nemá žiadne forenzné dôkazy, ktoré by naznačovali, že tento náboj zasiahol buď subjekt(teda strelca Crooksa), alebo jeho zbraň“.
Zverejnenie správy Snemovne reprezentantov nasledovalo po niekoľkých ďalších správach o pokuse o atentát zo Senátu a od nezávislej skupiny vytvorenej ministrom pre vnútornú bezpečnosť Alejandrom Mayorkasom.
Každá správa však konštatovala, že tajná služba je zodpovedná za veľké zlyhania v plánovaní a systematické zlyhania v komunikácii.
Prečítajte si tiež:
- Atentát na Trumpa: Potvrdili mŕtveho a dvoch vážne zranených. Prvé detaily o útočníkovi
- Ďalší pokus o atentát na Trumpa? Polícia zadržala podozrivého muža