Postup Mongolska zasadil ďalšiu ranu do nadvlády Západu

❚❚

Ulánbátar 6. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Odmietnutie mongolských úradov „zatknúť“ Vladimíra Putina počas jeho návštevy v Ulánbátare ukazuje, aký veľký vplyv má Rusko v tejto krajine, píše Matthias Kamp pre Neue Zürcher Zeitung. Okrem toho to ukazuje bezmocnosť západných krajín pred ruským prezidentom, konštatuje autor materiálu

Putin a Uchnaagijn Chürelsüch
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a mongolský prezident Uchnaagijn Chürelsüch rokujú v jurte počas stretnutia v Ulanbátare v utorok 3. septembra 2024

Hoci je demokratické Mongolsko členom Medzinárodného trestného súdu v Haagu, úrady sa zdržali zatknutia politika obvineného z vojnových zločinov. Putin má v rukách totiž účinný tromf.

.

Utorková štátna návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Mongolsku opäť ukázala, ako veľmi je tento národ naďalej závislý od Kremľa, myslí si Kamp. Hoci sa krajina s 3,4 milióna obyvateľov, ktorá sa nachádza medzi dvoma veľmocami – Ruskom a Čínou – stala v roku 2002 členom Medzinárodného trestného súdu v Haagu, miestne orgány upustili od zatknutia ruského prezidenta.

Putin pricestoval do mongolského hlavného mesta Ulánbátar v pondelok neskoro večer a bol prijatý s vojenskými poctami.

.

Medzinárodný trestný súd minulý rok obvinil Putina z únosu ukrajinských detí a ich posielania do Ruska. Krátko pred jeho odchodom do Ulánbátaru tribunál pripomenul, že mongolské úrady sú povinné Putina zatknúť. Neexistuje však žiadny mechanizmus sankcií voči krajinám, ktoré si neplnia svoje záväzky voči Medzinárodnému trestnému súdu.

 

Ukrajina je pobúrená

Ukrajinská vláda podľa očakávania reagovala na nečinnosť mongolských orgánov s pobúrením. V pondelok hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že odmietnutie Mongolska zatknúť ruského prezidenta je „vážnym úderom Medzinárodnému trestnému súdu a systému medzinárodného trestného práva“.

Na svojom kanáli Telegram pokračoval: „Mongolsko pomáha obvinenému zločincovi obchádzať zákon. Tým nesie časť zodpovednosti za vojnové zločiny.“

Pre Putina je však návšteva Ulánbátaru triumfom. Na jednej strane ukazuje, aký veľký vplyv má Rusko na kedysi blízkeho spojenca bývalého Sovietskeho zväzu. Na druhej strane nezatknutie ukazuje bezmocnosť západných krajín voči ruskému prezidentovi.

.
Putin a Uchnaagijn Chürelsüch
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a mongolský prezident Uchnaagijn Chürelsüch kráčajú počas uvítacieho ceremoniálu v Ulanbátare v utorok 3. septembra 2024

Elektrina a palivo z Ruska

Dôvody nečinnosti mongolských orgánov sú zrejmé: Moskva môže Ulánbátar vydierať, myslí si Kamp. Mongolsko dostáva takmer 100 % benzínu a nafty z Ruska. Okrem toho Kremeľ vlastní 50 % mongolskej železničnej siete.

Okrem toho veľký severný sused dodáva Mongolom významný podiel elektrickej energie. V priemere sa tento podiel pohybuje medzi 20 a 30 %; v niektorých západných regiónoch sa všetka elektrina dodáva z Ruska. V minulosti ruské energetické spoločnosti opakovane prerušili dodávky elektriny v prípade politických nezhôd.

Mongolská vláda sa tiež obáva, že Rusko môže túto zimu zastaviť dodávky elektriny do krajiny, pretože Moskva ju môže potrebovať na vojenské akcie na Ukrajine.

 

Oslavy 85. výročia bitky pri Chalchin Gol

Oficiálnym dôvodom Putinovej návštevy Mongolska je pripomenutie si 85. výročia bitky pri Chalchin-Gole, ktorá sa odohrala počas druhej svetovej vojny. Sovietsko-mongolská aliancia v nej porazila postupujúce japonské sily. Putin naposledy navštívil Mongolsko v roku 2019 pri príležitosti 80. výročia bitky.

.

Geografická poloha Mongolska, ktoré sa nachádza medzi Ruskom a Čínou, predstavuje pre Ulánbátar obrovskú výzvu. Demokratická krajina musí vo svojej zahraničnej politike vždy zohľadňovať svoju hospodársku závislosť od svojich dvoch hlavných susedov.

Väčšina mongolských surovín smeruje do Číny. Tieto dodávky zabezpečujú štátne príjmy vnútrozemskej krajiny.

Celkovo sa Čínska ľudová republika podieľa na mongolskom exporte približne 90 %.

Čoraz užšie spojenectvo Pekingu a Moskvy bezohľadne využíva ekonomicky výhodnú pozíciu Ulánbátaru a snaží sa krajinu čo najviac zapojiť do svojich snáh o vytvorenie alternatívneho medzinárodného poriadku.

 

Politika „tretieho suseda“

Na druhej strane sa Ulánbátar snaží prehĺbiť svoje vzťahy so západnými krajinami v rámci takzvanej „politiky tretieho suseda“, a tak si napriek svojej hospodárskej závislosti zachovať určitý odstup od Ruska a Číny. Mongolská vláda napríklad uzavrela strategické partnerstvá so Spojenými štátmi, Japonskom, Južnou Kóreou a Nemeckom.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nedávno navštívili Mongolsko. Začiatkom augusta uskutočnila štátnu návštevu Ulánbátaru švajčiarska prezidentka Viola Amherdová.

Pre mongolskú vládu je zahraničná politika neustálym vyvažovaním. Na jednej strane snaha stať sa súčasťou západného spoločenstva hodnôt, ktorého súčasťou je aj Medzinárodný trestný súd v Haagu. Na druhej strane je potreba udržiavať priateľské vzťahy s Ruskom, ktoré je na Západe považované za darebácky štát.

Aj preto mongolská vláda v roku 2019 uzavrela s Ruskom zmluvu o „komplexnom strategickom partnerstve“. V júli sa mongolský prezident Ukhnaagiin Khürelsükh stretol s Putinom na samite Šanghajskej organizácie spolupráce v kazašskom hlavnom meste Astana. Khürelsükh vlani – počas štátnej návštevy Moskvy – odovzdal Putinovi pozvanie na návštevu Mongolska, uzatvára Kamp pre Neue Zürcher Zeitung.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:16

Švédsky výrobca batérií pre elektromobily Northvolt vo štvrtok uviedol, že požiadal súd v USA o ochranu pred veriteľmi, aby reštrukturalizoval svoj dlh a zreorganizoval svoje podnikanie.

20:16

Americký republikánsky politik Matt Gaetz stiahol vo štvrtok svoju kandidatúru na ministra spravodlivosti vo vláde novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Súvisí to s nesúhlasom republikánov v Senáte, ktorých podporu by potreboval na potvrdenie vo funkcii.

19:56

Poľsko patrí medzi členské štáty EÚ, ktoré prijímajú “osvedčené postupy” na uľahčenie prístupu ukrajinských detí k vzdelaniu. Uvádza sa to v správe, ktorú v stredu zverejnila Rada Európy (RE). Rada naznačila, že deti vysídlené pre konflikt na Ukrajine potrebujú udržateľné dlhodobé riešenia.

19:51

Tržby skupiny Kofola ČeskoSlovensko vzrástli v treťom kvartáli o 33 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a dosiahli tak úroveň viac ako 136 miliónov eur. Darilo sa pritom všetkým pilierom skupiny vrátane novozačlenených pivovarov, informovali vo štvrtok predstavitelia spoločnosti.

19:51

Popredný ukazovateľ vývoja americkej ekonomiky v októbri 2024 klesol. A o niečo viac, ako sa očakávalo. Ukázal to vo štvrtok najnovší prieskum inštitútu Conference Board.

19:41

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan vo štvrtok vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. Súd vydal zatykače pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Karim Khan
Na snímke prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan
19:39

Rusko považuje zastavenie dodávok plynu do Rakúska za úplne opodstatnené. Uviedlo to vo štvrtok ruské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z DPA.

“Nemáme v úmysle zapojiť sa do charity v tomto prípade,” povedala hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

19:27

Vlaňajšia korunovácia britského kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily stála 72 miliónov libier (86,4 milióna eur), uvádza sa vo štvrtkovej vládnej správe, pričom náklady na túto udalosť boli o polovicu nižšie ako náklady na pohreb kráľovnej Alžbety II. v roku 2022.

19:26

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kritizovala úroveň dodržiavania ľudských práv v Azerbajdžane. Urobila tak pri návšteve na klimatickej konferencii COP29 v azerbajdžanskej metropole Baku.

19:26

Dánska armáda vo štvrtok potvrdila, že monitoruje čínsku loď na sypaný náklad v tej oblasti Baltského mora, kde sa v uplynulých dňoch pretrhli dva podmorské káble.

18:50

Európska únia (EÚ) by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali