Bratislava 10. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)
V Českej televízii sa minulú nedeľu objavil dokument o Ficovi a politickej strane Smer. V zostrihanej reportáži ČT 168 hodin, sa o hovorí o postfašizme strany Smer, či o útočení na sexuálne menšiny. Dokument, ktorý môže v značnej miere ovplyvniť aj hlasujúcich Slovákov žijúcich za riekou Moravou, podrobil kritike bývalý český premiér Paroubek. V relácii 168 hodín vystupujú so svojimi názormi aj slovenskí „protagonisti” ako – Fedor Gál, Iliev, Korda či Kiska
„Slovník tzv. popfašizmu, ktorým Ficov Smer tvrdo útočí na kde koho, vrátane sexuálnych menšín, možno otočí krajinu k Rusku. Slovensko tak má dnes dve podoby – zatiaľ čo prezidentka Čaputová preberá európsku cenu za obranu hodnôt, Smer expremiéra Fica útočí na slabých a zraniteľných,” hlási moderátorka ČT v úvode reportáže o slovenských voľbách 168 hodín.
Účelovo zostrihaný dokument ČT s dramaticky „podmáznutou” hudbou, hovorí o dvoch tvárach Slovenska – prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá preberá v nemeckom Magdeburgu prestížnu cenu cisára Otta za upevňovanie európskych hodnôt a Robertovi Ficovi, ktorý medzitým vyznáva lásku Rusku.
Českú reportáž k slovenským voľbám, ktorú odvysielala verejnoprávna Česká televízia uplynulú nedeľu v programe 168 hodín si vzal na paškál niekdajší český premiér Jiří Paroubek, ktorý ju označil za zasahovanie do volebnej kampane susedného štátu. „K tomu by sa Česká televízia nemala znižovať, nemalo by k tomu vôbec dôjsť,” poznamenal Paroubek.
Paroubek sa vo svojom komentári na serveri Aktuálně.cz venoval relácii 168 hodín a časti, ktorá bola zameraná na Slovensko. „O R. Ficovi a jeho podpredsedovi Ľ. Blahovi sa v programe hovorilo ako o ľuďoch so ‚slovníkom postfašizmu’. Neviem, čo to postfašizmus je. Či je to najvyššie štádium fašizmu alebo ešte niečo horšie. Nepoznám takýto politologický výraz. Teda aspoň nie v korektnej rovine,” poznamenal Paroubek.
Program Nory Fridrichovej podľa neho ukázal, na koho strane redaktori ČT stoja. „Prezidentka Čaputová, ktorá pred pár týždňami reálne odhadla svoje sily pri obhajobe prezidentského úradu a oznámila vďačnému národu, že už nebude znovu kandidovať, získala ako cenu útechy‚ Cenu cisára Ottu. Cisár Otto bol skutočne pozoruhodnou osobnosťou stredoveku. Ale priznám sa – a je to možno moja chyba – že som do včerajška o takej cene nemal ani tušenie. Ale môže byť. Teda na jednej strane máme postfašizmus a na druhej strane ideálnu političku modernej demokracie, ktorá stratila podporu väčšiny Slovákov,” napísal Paroubek.
„Akýsi redaktor Korda z časopisu Týžden povedal o Ficovi, že mu „nie je nič sväté” a vraj robí „najodpornejšiu” politiku. Bývalý neúspešný prezident Slovenska, Kiska, sa vyjadril o rozohnenom poslancovi Smeru (Blaha), ktorý hovoril na oslavách SNP (Slovenské národné povstanie) v Banskej Bystrici, že vraj mu chýbala už len „Leninova čiapka”. Podobný nenávistný prístup zvolil aj redaktor televízie TA3 Iliev. Vyznamenala sa aj končiaca česká eurokomisárka V. Jourová, ktorá v súvislosti s Ficom a jeho družinou hovorila o tom, že sa snaží „sexualizovať nepriateľa” podľa akéhosi vraj ideológa V. Putina. Väčší blábol som snáď ešte nepočul,” pohoršoval sa na svojom blogu bývalý český premiér.
„Muži typu podpredsedu Smeru, poslanca Blahu, iste neprevolávajú verejne slávu Slovenskému národnému povstaniu (čo dokonca zverejnila aj ČT v spomínanom programe), aby sa stali fašistami, protofašistami či postfašistami. Sú politicky normálni. Chcú zabrániť pokračovaniu rozvratu Slovenska, spôsobenému pravicovými vládami Hegera, Matoviča a prezidentky Čaputovej, krytými napomáhačmi v médiách a v zahraničí. Chcú viesť Slovensko normálnym smerom. Nenávisť, ktorá sála z európskeho mainstreamu voči Ficovi, je skutočne neslýchaná. Verím, že Smer tieto voľby aj napriek zásahom zvonku tohto typu, ktoré prídu aj z vplyvnejších miest, než je ČT, utvrdí väčšinu Slovákov, že je potrebné presadiť zmenu. Celý región strednej Európy na to čaká. A koniec koncov prospelo by to aj českej neparlamentnej i parlamentnej opozícii,” uzavrel Jiří Paroubek.