Bratislava 28. júna 2024 (HSP/ The European Conservative / Foto: TASR-Martin Baumann)
Poľský expremiér Mateusz Morawiecki (PiS) údajne rokuje o vytvorení stredovýchodoeurópskej populistickej frakcie krajín V4, ktorá sa v Európskom parlamente postaví Bruselu v otázkach masovej migrácie a Zelenej dohody, informuje The European Conservative
Vyšehradská štvorka (tvorená Českom, Poľskom, Slovenskom a Maďarskom) údajne rokuje o vytvorení alternatívnej frakcie , ktorá sa zameria prevažne na problémy masovej migrácie a Zelenej dohody EÚ.
Český expremiér, liberálno-konzervatívny populista Andrej Babiš sa len pred týždňom oddelil so svojou stranou ANO od frakcie Renew Europe, v ktorej dominuje Emmanuel Macron. Český expremiér oznámil, že posudzuje možnosť vytvorenia alternatívnej frakcie v Európskom parlamente.
Dnes sa objavili ďalšie klebety – poľská konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), zvažuje, že sa pripojí k novej skupine a opustí stranu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Giorgie Meloniovej.
Okrem Babiša a jeho strany ANO, PiS údajne rokuje aj so zatiaľ nezaradenou maďarskou stranou Fidesz, ako aj so Slovinskou demokratickou stranou Janeza Janšu (SDS, ktorá je v súčasnosti EPP). Pripojenie Slovincov je však otázne, poslankyňa EP za SDS Romana Tomcová označila rozhovory za “falošné správy”.
Klebety ?
„Je úplne zrejmé, že by sme sa mohli zjednotiť na geografickej platforme, nie však na ideologickej platforme. Čoraz menej ma zaujímajú všetky tie ideologické prvky skladačky,“ povedal pre Politico poľský expremiér Mateusz Morawiecki (PiS).
Morawiecki sa vyjadril, že rokuje aj s inými lídrami, vrátane poslanca Waldemara Tomaszewského z Litvy. Zatiaľ však neprebehli rokovania so slovenskou stranou SMER-SSD premiéra Roberta Fica. Prezident Slovenska Peter Pellegrini sa v stredu vyjadril, že strana SMER-SSD sa chce opäť pripojiť ku frakcii Socialistov a demokratov (S&D).
Odchodom PiS by ECR utrpela vážne straty -poľskí konzervatívci so svojimi 20 poslancami totiž tvorili druhý najväčší kontingent skupiny, po 24 poslancoch talianskej Fratelli d’Italia.
Andrej Babiš, prominentný podnikateľský magnát, ktorý bol do roku 2021 český premiér, získal minulý mesiac v eurovoľbách najviac hlasov. V uplynulom roku sa vydal jednoznačne pravicovým smerom, pričom sa výrazne postavil proti migračnému paktu EÚ a označil túto legislatívu za “šialenú a obludnú”.
V televíznom rozhovore Babiš uviedol, že jeho strana ANO opustila federalistickú skupinu Renew kvôli ideologickým a frakčným sporom s macronistickými liberálmi. Povedal, že jeho strana sa teraz zameriava na “boj proti nelegálnej migrácii” a “zmenu Zelenej dohody” – na rozdiel od svojich bývalých liberálnych kolegov.
Český líder vystúpil aj na aprílovej konferencii CPAC v Maďarsku, kde vyzval na spojenectvo suverénnych štátov.
Nielen v Bruseli, ale vo všetkých európskych hlavných mestách prebiehajú dohady o zložení budúceho EP, pričom každá potenciálna skupina potrebuje na registráciu minimálne 23 poslancov z aspoň siedmich členských štátov. Parlamentné frakcie sa v súčasnosti menia po tom, ako v Renew uspela populistická pravica na úkor európskych zelených a macronistických liberálov.
Prečítajte si tiež :