Posolstvo pápeža k 70. výročiu Medzinárodnej organizácie pre migráciu

❚❚

Vatikán 30. novembra 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Andrey Pokumeiko/BelTA)

 

Pri príležitosti 70. výročia založenia Medzinárodnej organizácie pre migráciu zaslal pápež František posolstvo jej zhromaždeniu v Ženeve. Potvrdzuje pokračovanie Cirkvi vo svojej stáročnej angažovanosti v službe ľudskej dôstojnosti každého človeka bez rozdielu a pripomína hlavné dôvody, ktoré pred desiatimi rokmi, za pontifikátu Benedikta XVI., viedli Svätú stolicu k členstvu v organizácii

migranti
Ilustračné foto

Pri príležitosti výročia pápež František v posolstve Medzinárodnej organizácii pre migráciu formuluje štyri ciele, o ktoré je potrebné sa usilovať: 1. nájsť dôstojné východiská z neregulárnych situácií, aby migranti neboli ohrozovaní zločineckými sieťami, 2. dosiahnuť účinnú integráciu migrantov v hostiteľských krajinách ako obojstranný proces, 3. dbať o rodiny migrantov, aby nedochádzalo k odlúčeniu a bolestnému oddeleniu členov rodiny, 4. pracovať na zlepšení podmienok v krajinách pôvodu, aby ich obyvatelia neboli nútení k emigrácii.

.

Text posolstva, ktorý v mene Svätého Otca pred ženevským zhromaždením prečítal prostredníctvom videa kardinál Pietro Parolin, prinášame v plnom znení.

 

.
Posolstvo Svätého Otca Františka

pri príležitosti 70. výročia Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Ženeva, 29. novembra 2021

Pán generálny riaditeľ, pani predsedajúca, vážení účastníci,

chcel by som zablahoželať Medzinárodnej organizácii pre migráciu k 70 rokom služby migrantom. Tento míľnik v histórii organizácie, napriek mnohým výzvam, ktoré predstavuje pandémia COVID-19, poskytuje príležitosť obnoviť víziu a náš záväzok prostredníctvom dôstojnejšej reakcie na fenomén migrácie.

Pred desiatimi rokmi, na 100. zasadnutí tejto Rady, sa Svätá stolica na základe rozhodnutia môjho milovaného predchodcu pápeža Benedikta XVI. rozhodla stať členským štátom tejto organizácie, a to spôsobom, ktorý je v súlade s jej povahou, zásadami a osobitnými normami. Základné motívy, ktoré viedli k takémuto rozhodnutiu, sú dnes ešte aktuálnejšie a naliehavejšie:

.

1. Potvrdiť etický rozmer presunov obyvateľstva.

2. Prostredníctvom svojich skúseností a zabehnutej siete asociácií prítomných v teréne po celom svete ponúkať spoluprácu Katolíckej cirkvi s medzinárodnými službami, ktoré sa venujú ľuďom vytrhnutým z ich koreňov.

3. Poskytovať komplexnú pomoc podľa potrieb, bez rozdielu, na základe prirodzenej dôstojnosti všetkých členov tej istej ľudskej rodiny.

Diskusia o migrácii v skutočnosti nie je o migrantoch. Inými slovami, nejde len o migrantov: ide skôr o nás všetkých, o minulosť, prítomnosť a budúcnosť našich spoločností. Nemali by sme zostať v prekvapení nad počtom migrantov, ale v každom z nich stretnúť človeka, vidieť ich tváre, počúvať ich príbehy a snažiť sa čo najlepšie reagovať na ich jedinečnú osobnú a rodinnú situáciu. Táto reakcia si vyžaduje veľkú mieru ľudskej citlivosti, spravodlivosti a bratstva. Musíme sa vyhnúť dnes veľmi bežnému pokušeniu vyraďovať všetko, čo je na obtiaž. To je presne tá „kultúra vyraďovania“, ktorú som už toľko ráz odsúdil.

Vo väčšine hlavných náboženských tradícií vrátane kresťanstva nájdeme učenie, ktoré nás nabáda, aby sme sa správali k druhým tak, ako chceme, aby sa správali k nám, a aby sme milovali svojho blížneho ako seba samého. Ďalšie náboženské náuky nástoja, aby sme išli ešte ďalej než táto norma a nezanedbávali pohostinnosť voči cudzincom, „lebo niektorí takto prijali ako hostí anjelov, a ani o tom nevedeli“ (Hebr 13,2). Tieto všeobecne uznávané hodnoty by určite mali usmerňovať naše zaobchádzanie s migrantmi v miestnej komunite a na národnej úrovni.

.

Často počúvame o tom, čo štáty robia pre prijatie migrantov. Rovnako dôležité je však položiť si otázku: Aké výhody prinášajú migranti svojim hostiteľským komunitám a ako ich obohacujú? Na jednej strane, na trhoch krajín so strednými a vyššími príjmami je migrujúca pracovná sila veľmi žiadaná a vítaná ako spôsob kompenzácie nedostatku pracovnej sily. Na druhej strane sú migranti často odmietaní a vystavení nevraživému postoju mnohých hostiteľských komunít.

Žiaľ, tento dvojaký meter vyplýva z prevahy ekonomických záujmov nad potrebami a dôstojnosťou ľudskej osoby. Táto tendencia sa prejavila najmä počas „uzávier“ pre COVID-19, keď mnohí z „nevyhnutných“ pracovníkov boli migranti, ktorým však neboli poskytnuté výhody programov covidovej finančnej pomoci ani prístup k základnej zdravotnej starostlivosti či očkovaniu proti Covidu.

Je ešte žalostnejšie, že migranti sú čoraz častejšie využívaní ako tromfy na vyjednávanie, ako pešiaci na šachovnici, obete politického súperenia. Ako všetci vieme, rozhodnutie emigrovať, opustiť svoju vlasť alebo rodný kraj, je nepochybne jedným z najťažších v živote.

Ako je možné ťažiť z utrpenia a zúfalstva na presadzovanie alebo bránenie si politických programov? Ako môžu mať navrch politické úvahy, keď je v hre dôstojnosť ľudskej osoby? Základný nedostatok ľudskej úcty na hraniciach krajín nás všetkých znižuje v našej „ľudskosti“. Okrem politických a právnych aspektov neregulárnych situácií nesmieme nikdy zabúdať na ľudskú tvár migrácie a na skutočnosť, že napriek geografickým hraniciam sme súčasťou jednej ľudskej rodiny.

 

Rád by som využil túto príležitosť a vyslovil štyri pripomienky:

1. Je naliehavo potrebné nájsť dôstojné východiská z neregulárnych situácií. Zúfalstvo a nádej vždy prevážia nad reštriktívnymi politikami. Čím viac legálnych ciest existuje, tým menšia je pravdepodobnosť, že migranti budú vtiahnutí do zločineckých sietí pašerákov ľudí alebo že budú počas pašovania vykorisťovaní a zneužívaní.

2. Migranti zviditeľňujú puto, ktoré spája celú ľudskú rodinu, bohatstvo kultúr a rozvojových zdrojov pre vzájomnú výmenu a obchodné siete, ktoré predstavujú komunity diaspór. V tomto zmysle je otázka integrácie zásadná; integrácia znamená obojstranný proces založený na vzájomnom poznaní, vzájomnej otvorenosti, rešpektovaní zákonov a kultúry hostiteľských krajín v opravdivom duchu stretnutia a vzájomného obohacovania.

3.      Rodina migrantov je kľúčovou súčasťou komunít v našom globalizovanom svete, ale v príliš mnohých krajinách sú migrujúcim pracovníkom odopreté výhody a stabilita rodinného života kvôli právnym prekážkam. Ľudská prázdnota, ktorá zostáva, keď otec alebo matka emigruje samostatne, je drsnou pripomienkou ochromujúcej dilemy, keď si musia vybrať medzi migráciou len preto, aby uživili rodinu, a základným právom zostať dôstojne v krajine pôvodu.

4. Medzinárodné spoločenstvo sa musí urýchlene zaoberať podmienkami, ktoré vedú k nelegálnej migrácii, aby sa migrácia stala informovanou voľbou, a nie zúfalou nevyhnutnosťou. Keďže väčšina ľudí, ak môžu slušne žiť vo svojich krajinách pôvodu, by sa necítila byť nútená neregulárne migrovať, je naliehavo potrebné vyvinúť úsilie na „vytvorenie lepších hospodárskych a sociálnych podmienok […], aby migrácia nebola jedinou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú mier, spravodlivosť, bezpečnosť a plné rešpektovanie ľudskej dôstojnosti”.

V konečnom dôsledku migrácia nie je len príbehom migrantov, ale aj nerovností, zúfalstva, zhoršovania životného prostredia, klimatických zmien, ale aj snov, odvahy, štúdia v zahraničí, zlúčenia rodiny, nových príležitostí, bezpečia a ochrany, a tvrdej, ale dôstojnej práce.

.

Na záver možno povedať, že realizácia správneho globálneho spravovania migračných pohybov, pozitívne chápanie migrácie a účinný prístup k integrálnemu ľudskému rozvoju sa môžu zdať ako ďalekosiahle ciele. Nikdy však nesmieme zabúdať, že nejde o štatistiky, ale o skutočných ľudí, ktorým ide o život. Opierajúc sa o svoju stáročnú skúsenosť, Katolícka cirkev a jej inštitúcie budú pokračovať vo svojom poslaní prijímať, chrániť, podporovať a integrovať ľudí, ktorí sa presúvajú.

Ďakujem vám z celého srdca a zvolávam na vás všetkých, na národy, ktoré zastupujete, a na migrantov a ich rodiny Pánovo požehnanie.

Bratsky, pápež František.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:39

Americký prezident Joe Biden v nedeľu označil dohodu prijatú na konferencii o zmene klímy COP29 v azerbajdžanskom Baku za “ďalší historický výsledok”. Dodal, že nikto nemôže zvrátiť prechod na čistú energiu, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje v USA.

09:10

Rusko vyrobí za tri mesiace toľko zbraní a munície ako celá Európska únia za rokUviedol to nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorého citoval Spiegel.

08:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v pondelok v Ankare diskutovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o najnovšom vývoji v ruskej vojne na Ukrajine, uviedol v nedeľu turecký predstaviteľ.

08:36

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal zákon, na základe ktorého sa každému, kto po 1. decembri podpíše najmenej ročnú zmluvu s armádou a pôjde bojovať na Ukrajinu, odpustia dlhy do výšky desať miliónov rubľov (okolo 92.000 eur). Zákon sa vzťahuje na všetkých potenciálnych regrútov, voči ktorým bolo pred týmto termínom začaté konanie o vymáhaní pohľadávok. Doteraz existovala len možnosť odkladu splátok. Informovala o tom agentúra AFP.

08:16

Taliansko po necelých dvoch mesiacoch stiahne väčšinu zamestnancov zo svojich kontroverzne vnímaných prijímacích stredísk pre migrantov v Albánsku. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

08:09

Rodiny a učitelia v španielskom meste Valencia v sobotu demonštrovali za prijatie opatrení v súvislosti so školami, ktoré koncom októbra poškodili ničivé záplavy. Povodne na východe Španielska si vyžiadali viac než 220 obetí na životoch a mali vplyv na vzdelávanie tisícov detí.

08:05

Švédska pobrežná stráž sa v sobotu pripojila k Dánsku pri monitorovaní čínskeho plavidla kotviaceho pri ich pobreží. Táto operácia súvisí s poškodením dvoch podmorských káblov v Baltskom mori.

07:57

Generálny tajomník OSN António Guterres z dohody o financovaní rozvojových štátov, ktorú prijali v noci na nedeľu účastníci konferencie o zmene klímy COP29 v Baku, vyjadril sklamanie. Podľa neho nezachádza dostatočne ďaleko. Krajiny vyzval, aby ju brali ako základ a stavali na nej.

07:49

Tisíce ľudí v Izraeli v sobotu večer opäť demonštrovali za prepustenie rukojemníkov, ktorých zajalo palestínske militantné hnutie Hamas.

protest v izraeli
Ľudia vykrikujú heslá počas protestu proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a žiadajú prepustenie rukojemníkov, ktorých v pásme Gazy zadržiava militantná skupina Hamas, v Tel Avive v Izraeli v sobotu 23. novembra 2024
07:47

Zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na post ministerky poľnohospodárstva navrhol Brooke Rollinsovú, ktorá pôsobila už v jeho prvej vláde. Ide o nomináciu na poslednú vedúcu funkciu v jeho budúcej administratíve, informovala agentúra AFP.

Brooke Rollinsová
Na snímke Brooke Rollinsová
07:46

Účastníci konferencie COP29 v Azerbajdžane v noci na nedeľu miestneho času po náročných rokovaniach schválili dohodu, ktorá výrazne zvyšuje finančnú pomoc pre najchudobnejšie štáty sveta pri riešení zmeny klímy. Dohodli sa, že do roku 2035 im bohatšie krajiny každoročne poskytnú aspoň 300 miliárd dolárov. Adresáti tejto pomoci však dohodu kritizovali ako žalostne nedostatočnú.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali