Dva týždne pred termínom volieb platí na Slovensku moratórium na zverejňovanie výsledkov predvolebných prieskumov. V dobe internetu je však tento zákaz do značnej miery iba formálny, keďže sa týka iba zverejňovania prieskumov, ale nie samotného zisťovania preferencií voličov. Teda prieskumy sa aj počas tohto obdobia môžu vykonávať – a reálne potom nie je možné zabrániť tomu, aby sa na internete, ktorý nemá hranice, zjavovali ich výsledky.
A ako sme si už zvykli pri minulých voľbách, opäť je tu podozrenie, že by predvolebné prieskumy mohli byť vďačným priestorom pre manipulácie. Samozrejme, tak ako inokedy, nedá sa to dokázať, ale čísla agentúr Focus a AKO, ktoré zverejnili niektoré české denníky, vzbudzujú oprávnené pochybnosti.
Hrubé rozdelenie voličských hlasov medzi liberálnym a národným táborom sa nezvykne meniť zo dňa na deň, z týždňa na týždeň. Voliči, ak aj zmenia svoju voľbu, tak vo veľkej väčšine zostanú v rovnakom tábore, prejdú do inej strany v rámci rovnakého tábora. A z tohto hľadiska je naozaj zvláštne, ak sa dlhodobo viacmenej stabilizovaný pomer síl medzi týmito dvomi tábormi tesne pred voľbami zrazu naruší takým spôsobom, že jednému z táborov odrazu ubudne 5 až 7 percent a druhému táboru rovnaké percento pribudne. Že by rečníci jedného z táborov boli v predvolebných diskusiách o toľko presvedčivejší ako rečníci druhého tábora…?
Povedať k tomu viac by asi hraničilo s narúšaním moratória. A opakujem, ťažko tieto podozrenia dokázať. Takže si len zopakujme: správni vlastenci by sa nemali nechať ovplyvňovať hystériou okolo prieskumov a mali by voliť tú stranu, ktorá je najbližšia ich cíteniu a rozmýšľaniu.
A kto chce mať pocit, že urobil aj zo svojej štatisticky „mikroskopickej“ pozície voliča-jednotlivca maximum pre férový priebeh volieb, môže ešte urobiť nasledovné: použiť za plentou svoje vlastné pero, svoj zakrúžkovaný volebný lístok si odfotografovať, nepoužité lístky pred vhodením do pripravenej krabice roztrhnúť a celkovo si dobre všímať dianie vo volebnej miestnosti – a v prípade, že zistí nejaké podozrivé okolnosti či konanie, oznámiť to dôveryhodnej ustanovizni.
Hlavne je tentoraz naozaj veľmi dôležité, aby ste voľby neodignorovali, ale išli voliť. Ak sa totiž voliči-vlastenci na tieto voľby vykašlú, je tu reálna hrozba, že liberálny valec získa v parlamente dokonca ústavnú väčšinu – a čo by to mohlo v praxi znamenať pre budúcnosť Slovenska, to asi netreba väčšine čitateľov vysvetľovať.
P.S. Prosíme, nevkladajte do diskusií priame linky na výsledky posledných „moratóriových“ prieskumov na zahraničných (alebo prípadne aj domácich) serveroch – je to málo kreatívne, a najmä, je to asi v rozpore s platnou legislatívou. Ďakujeme za pochopenie.
Ivan Lehotský