Bratislava 1. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR- Štefan Puškáš)
Podvečer 31. júla odcestoval z Bratislavy na Krym nezaradený poslanec Peter Marček. Spočiatku mali s ním letieť aj ďalší poslanci, no nakoniec vycestoval sám. Priamo z letiska o tom informovala verejnoprávna televízia RTVS
S poslancom Marčekom mali vycestovať aj jeden poslanec zo SNS a traja zo strany Smer-SD. Spolu s nimi aj niektorí podnikatelia, no prítomní redaktori RTVS “nevideli žiadnu osobu, ktorá by sa k Marčekovi priznávala”.
Marček vyjadril sklamanie, že títo poslanci s ním neletia, ale podľa neho zrejme “leteli z iného letiska alebo sa zľakli tlaku médií”, ktoré túto návštevu Krymu odsudzovali.
Marček opakovane potvrdil, že “Krym považuje za ruské územie a k žiadnej anexii nedošlo”.
„Toto územie odjakživa patrilo k Rusku. Nikita Chruščov ho daroval Ukrajine, ale to neznamená, že má právo si na neho nárokovať. V novembri 2017 som bol v Kyjeve ako pozorovateľ, hovoril som s ľuďmi a pred parlamentom som videl stanový tábor protestujúcich. Občania Kyjeva sa ma pýtali, či nevidíme, čo sa deje na Ukrajine, v akom režime žijú, že sú porušované ich práva a neexistuje sloboda slova,“ vysvetlil Marček.
Jeho terajšia cesta je súkromnou návštevou, chce sa sám presvedčiť, ako situáciu vnímajú samotní ľudia na Kryme, a že má tam množstvo priateľov z podnikateľského či športového prostredia.
“Je dosť možné, že sa tam stretnem aj s niektorými ľuďmi, ktorí tam zastávajú určité funkcie, keď mi to pripravia moji priatelia zo študentských čias, keď som študoval v Moskve,” vyhlásil Marček s tým, že ako sa stretáva s ľuďmi v USA či inde, tak sa stretáva s ľuďmi aj v Rusku.
Krym navštívili aj českí poslanci
Politický analytik Alexander Duleba vraví, že “poslanec NR SR je politikom a zvolením vo voľbách prijal na seba zodpovednosť, že všetko jeho konanie vo verejnom priestore bude vyjadrením jeho politického názoru”. Takže návšteva poslanca Petra Marčeka “je vyjadrenie politického názoru, že súhlasí s okupáciou Krymu”. Ak by totiž chcel ísť legálne na Krym, musel by požiadať Ukrajinu, aby mu dala súhlas na vstup na svoje územie, pretože “Krym je de iure územím Ukrajiny, a je to aj oficiálny postoj Slovenskej republiky, ktorá neuznáva anexiu Krymu”.
Krym však nedávno navštívila aj skupina českých poslancov, napríklad europoslanec za komunistickú stranu Jaromír Kohlíček a senátor Jaroslav Doubrava boli v meste Sevastopoľ. Voči tomu sa ohradilo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré to považuje za nezákonnú cestu a pohrozilo Česku sankciami.