Bratislava 28. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer )
Parlament v piatok schválil novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, ktorou sa zvyšujú výdavky rozpočtu o viac ako 3,7 mld. eur. Pôvodný vládou schválený návrh pritom počítal so sumou necelých 3,4 mld. eur. Už táto čiastka bola pre koaličnú stranu SaS privysoká
Pozmeňovacím návrhom po prerokovaní vo výbore poslanci schválili, že ešte zvýšia výdavky priamo súvisiace s pandémiou, ale aj rozpočtovo nekryté tituly, o ďalších 350,6 mil. eur. Po pôvodnom zvýšení výdavkov sa počítalo na tento rok s celkovým deficitom verejnej správy na úrovni 9,9 % HDP, avšak aktuálne je to už viac ako 10 %.
Za novelu zákona hlasovalo 79 poslancov, 37 poslancov bolo proti a 11 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo (poslanci klubu SaS).
Výdavky týkajúce sa pandémie sa pôvodne mali zvýšiť o 2,404 mld. eur, no nakoniec to bude nárast o 2,7 mld. eur. Oproti pôvodnému návrhu je to viac o 294,9 mil. eur. Táto suma má okrem iného umožniť pokračovanie pomoci ľuďom, ktorú poskytuje rezort práce. V rámci tohto balíka tvorí najvyššiu položku zvýšenie sociálnych dávok a schém pomoci z ministerstva práce. Druhou najnákladnejšou rezortnou položkou sú prostriedky pre ministerstvo zdravotníctva, avšak majú sa dopĺňať aj štátne finančné aktíva na udržanie zamestnanosti a prevádzky v podnikoch a na zabezpečenie ich likvidity.
Nepandemické výdavky mali pôvodne stúpnuť o 984,1 mil. eur, no koaličná väčšina k tomu pripočítala ešte ďalších 55,7 mil. eur. Ide o prostriedky na dofinancovanie Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj podporu regionálneho rozvoja. Nepandemické výdavky sa týkajú ďalších rôznych opatrení. Ide najmä o vytvorenie priestoru na čerpanie prostriedkov v súvislosti s plánom obnovy, zabezpečuje sa krytie zvýšených výdavkov na odvody do všeobecného rozpočtu Európskej únie a rozpočtujú sa prostriedky na dofinancovanie železničných spoločností.
Aj v lete minulého roka sa podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť novelou zákona o štátnom rozpočte výrazne zvýšili výdavky, vláda však napokon čerpala výrazne menej, ako predpokladala. Rozdiel bol približne tri miliardy eur. Štátny tajomník rezortu financií Ľuboš Jančík tvrdí, že rezerva je stále len rezerva a nie je vopred určené, že ju musí vláda aj minúť. Ministerstvo financií bude podľa Jančíka výdavky prísne sledovať. Odhaduje, že rezerva sa celá nevyčerpá.
Pozrite si ako hlasovali poslanci:
Matovič: Záchranná misia sa podarila, oslobodili sme rukojemníkov
Záchranná misia sa podarila, ľudia a firmy sú oslobodené a nebudú rukojemníkmi jednej z koaličných strán. Tak okomentoval vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) odsúhlasenie zvýšenia výdavkov rozpočtu o 3,74 miliardy eur poslancami Národnej rady (NR) SR.
Matovič zopakoval, že urobiť novelu zákona roka bolo potrebné pre silnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu. Minuloročný rozpočet sa pritom takisto zvyšoval, pretože sa očakávali práve vyššie výdavky v súvislosti s druhou vlnou, ktorá však naplno udrela začiatkom tohto roka. “Áno, keď minulý rok sme zvýšili prostriedky v rozpočte, nakoniec sme kopu z nich ušetrili, lebo sme ich nemuseli minúť na krytie následkov COVID-19, ale o to viac nám chýbajú v tomto rozpočte,” ozrejmil Matovič.
Jedna miliarda eur na krytie následkov pandémie sa minula už vo februári tohto roka, skončila hlavne na rezorte práce. “Odvtedy sme začali vytvárať deficit v štátnom rozpočte mimo zákona, ktorý naplánoval hospodárenie na tento rok,” podotkol minister s tým, že preto musel parlament požiadať o zvýšenie deficitu vzhľadom na vývoj vo verejných financiách.
“Obrazne by som povedal, že dnešným dňom sa záchranná misia podarila a oslobodili sme rukojemníkov – či už ľudí, alebo firmy postihnuté covidom – ktorých náš koaličný partner, bohužiaľ, 17 dní držal ako rukojemníkov,” dodal Matovič.
O tom, ako sa bude dlh konsolidovať, sa Matovič podľa svojich slov rozprával aj s ministrami financií ostatných členských štátov EÚ, ako aj so zástupcami Medzinárodného menového fondu. Budúci rok ešte konsolidáciu neočakáva, zrejme k nej dôjde až v roku 2023.
Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) pripomenul, že väčšina vecí, ktoré sa majú zo zvýšených výdavkov hradiť, je už odsúhlasená vládou, ministerstvami a niektoré už aj parlamentom. Takisto zdôraznil, že sa ešte nevie, či nás nečaká tretia vlna pandémie alebo niečo iné.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa poďakoval poslancom, že novele rozpočtu vyjadrili podporu. „Stalo sa to, čo som očakával, som rád, že Národná rada SR schválila rozpočet, pretože bol potrebný. Prichádza to v správny čas a môžeme pokračovať aj v pomoci,“ podotkol Heger.
Koaličná strana Za ľudí sa vyjadrila, že novela rozpočtu je výsledkom kompromisu, ktorý sa rodil veľmi ťažko. Podľa podpredsedu strany Juraja Šeligu by bolo dobré, keby rezort financií zverejnil všetky položky, na ktoré pôjdu dodatočné peniaze. Je podľa neho dôležité, aby bolo každé euro vynaložené efektívne, avšak zdôraznil, že dlh nikoho neteší.