Poslanci posunuli do druhého čítania lex atentát

❚❚

Bratislava 20. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Aktualizované 20. júna 14:26

Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli vo štvrtkovom hlasovaní do druhého čítania lex atentát, teda vládny návrh zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR

NRSR pohľad
Ilustračné foto

Z návrhu vyplýva, že zákaz zhromaždení by mohol platiť v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta SR, vlády SR či všeobecného súdu. V prípade Ústavného súdu SR by mal platiť zákaz zhromaždenia v okruhu 100 metrov od jeho sídla. Návrh počíta aj s novými dôvodmi na zákaz zhromaždenia. Chce napríklad zamedziť protestom pred obydliami. Ustanoviť sa má zákaz rušenia výkonu práva pokojne sa zhromažďovať.

.

Doplniť by sa mohli nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Zhromaždenie by sa mohlo zakázať, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta. Zhromaždenie by sa nemalo konať ani pri obave, že dôjde k stretu účastníkov viacerých konkurenčných zhromaždení, a tak sa nebude dať zabezpečiť ich riadny a pokojný priebeh. Ďalším dôvodom na zákaz zhromaždenia má byť obava, že dôjde k zásahu do práva na súkromie osôb alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia osôb “a ochranu týchto práv nemožno zabezpečiť žiadnymi menej rušivými opatreniami”.

Ustanovenie o možnosti zákazu z dôvodu zásadného obmedzenia dopravy alebo zásobovania by sa mohlo rozšíriť aj o dôvod zásahu do práva na súkromie a pokojného užívania obydlia.

.

Prezident, predseda Národnej rady SR a premiér by mali mať priznané právo na “primerane vybavenú nehnuteľnosť”. Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii dve volebné obdobia, by zároveň mali mať právo na doživotný plat.

V lex atentáte taktiež navrhujú, aby sa ochrana poskytovala aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa. Ochranu by mal mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR.

Opozičné KDH žiada úpravy a stiahnutie zákona na prepracovanie. Zákon podľa nich nereaguje na príčiny a dôsledky atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Hnutiu chýbajú analýzy, závery vyšetrovania. Zákon sa podľa nich pripravil narýchlo, bez kvalitnej diskusie. Predseda KDH Milan Majerský na tlačovej konferencii uviedol, že zhromaždenia sú výdobytky, ktorými človek môže vyjadriť svoj názor aj na ulici, ak to urobí slušne a demokratickým spôsobom. KDH súhlasí s dôstojným bývaním najvyšších ústavných činiteľov, aby mohlo byť reprezentatívne, a súhlasí aj s tým, aby sa obmedzili demonštrácie pred obydlím politikov, lekárov či vedcov. Hnutie takisto tvrdí, že sa musia spresniť dôvody, kedy a za akých okolností bude polícia odporúčať obci zakázať zhromaždenie alebo ho rozpustiť. Nesúhlasí ani s pokutami pre obce či so získavaním údajov o občanoch od telekomunikačných operátorov.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:38

Medzinárodná kampaň na zákaz mín rázne odsúdila “hrozné” rozhodnutie Spojených štátov dodať Ukrajine americké protipechotné míny. Kremeľ tvrdí, že končiaca americká administratíva prezidenta Joea Bidena “robí všetko” čo môže, aby predĺžila vojnu na Ukrajine, ktorá sa už viac než 1000 dní bráni invázii ruských síl.

10:31

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot označil rozhodnutie šéfa Kremľa Vladimira Putina zmeniť jadrovú doktrínu Ruska za obyčajnú rétoriku. Ubezpečil, že Francúzsko takéto kroky neznepokojujú.

10:24

Organizátori protestov v Gruzínsku, ktorí žiadajú opakované parlamentné voľby, dočasne rozpustili zhromaždenie svojich prívržencov v Tbilisi a chcú vypracovať nový akčný plán. O tomto rozhodnutí informoval Zurab Džaparidze – jeden z lídrov politického zoskupenia Koalícia za zmenu.

10:11

Systémy protivzdušnej obrany ruskej armády nad viacerými ruskými regiónmi zostrelili alebo zachytili 44 ukrajinských bezpilotných lietadiel, z toho 20 nad Novgorodskou oblasťou.

10:09

Bieloruské ministerstvo obrany odsúdilo rozhodnutia Spojených štátov dodať Ukrajine protipechotné míny a povoliť Kyjevu útočiť americkými raketami dlhého doletu na vojenské ciele hlboko v ruskom vnútrozemí.

09:45

Riaditeľ ruskej Zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin varoval členov aliancie NATO, že ich podiel na útokoch ukrajinskej armády hlboko v ruskom vnútrozemí nezostane nepotrestaný. Podľa agentúry RIA Novosti citovanej agentúrou AFP to Naryškin vyhlásil v rozhovore pre ruské periodikum Národná obrana.

09:44

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán kvôli najnovšiemu vývoju vo vojne na Ukrajine a zvýšenému riziku eskalácie konfliktu zvolal Radu obrany štátu. Pre agentúru MTI to uviedol premiérov hovorca Bertalan Havasi.

09:42

Prominentného ugandského opozičného politika Kizzu Besigyea cez víkend uniesli v Keni. Momentálne je zadržiavaný vo vojenskej väznici v ugandskej metropole Kampala.

09:17

Je to jeden z najtragickejších dní nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa. Súčasne išlo o prvú haváriu lietadla typu Boeing 747. Od tragédie, ktorá si vyžiadala 59 obetí, uplynie 50 rokov.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Ľudia sa hrajú v snehu v Buxtone, v anglickom grófstve Derbyshire

Autor: TASR/AP-Peter Byrne/PA via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali