Bratislava 2. februára 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Aktualizované 2. februára 2024 o 13:15
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú aj tretí deň 9. schôdze v diskusii o novele Trestného zákona, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. Novele sa parlament venuje v skrátenom legislatívnom konaní
Doterajšej diskusii dominovali vystúpenia opozície, ktorá kritizuje obsah novely. Hovorí o škodlivých zmenách pre krajinu, namieta najmä skracovanie premlčacích lehôt, zmeny trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti, ale aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Opozícii nestačia ani úpravy novely navrhnuté vo výbore koalíciou, považuje ich za kozmetické. Poslanci predložili k vládnej novele aj desiatky opozičných pozmeňujúcich návrhov.
Koalícia, naopak, trvá na dôvodnosti novely. V úvode diskusie minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) predstavil zmeny, ktoré v spoločnej správe z výborov navrhla koalícia. Tvrdí, že úpravy reagujú na výhrady odborníkov, Európskej komisie, ako aj na návrhy opozičných strán. Zopakoval dôvody na novelizáciu zákona.
Mikulec: Zmeny v novele Trestnom zákone nie sú primerané ani odradzujúce
Navrhované zmeny v novele Trestného zákona nie sú primerané a ani odradzujúce. Upozornil na to počas piatkovej diskusie v pléne Národnej rady (NR) SR poslanec Roman Mikulec (Hnutie Igora Matoviča, Za ľudí, KÚ). Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) pripomenula, že legislatíva sa zameriava na ochranu páchateľov a korupčníkov, a nie na ochranu obetí. Upozornila, že ambíciou vládnych predstaviteľov je zabezpečiť si beztrestnosť, preto sa venuje Trestnému zákonu, hoci na Slovensku kolabuje zdravotníctvo i školstvo.
Mikulec zdôraznil, že vládna koalícia potrebuje “amnestovať” všetkých, ktorí jej boli alebo sú blízki. “A je vám úplne jedno, čo spôsobí novela do budúcna v rámci systému práva v SR,” povedal. Tvrdí, že množstvo trestných činov bude premlčaných alebo sa prestanú vyšetrovať, stačí, že bude novela účinná jeden deň. Pýta sa koalície, či chce, aby si páchatelia trestnej činnosti hovorili, že stojí za to kradnúť. Zároveň povedal, že koalícia pred parlamentnými voľbami nesľubovala takúto zmenu Trestného zákona.
Návrh novely je podľa Marcinkovej našitý na mieru korupčníkom a všetkým blízkym ľuďom vlády, ktorí sú zapletení do káuz. “Majetkové trestné činy, ktoré sa vo veľkom snažia až podporovať tým, ako znižujú trestne sadzby a premlčacie lehoty, sa dotknú každého človeka,” upozornila. V súvislosti so zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry povedala, že jeho šéf Daniel Lipšic už ponúkol svoju funkciu, koalícia si môže dosadiť ďalšieho špeciálneho prokurátora a úrad môže fungovať ďalej. Koalícii to však podľa nej nestačí. “Reálne sa bojíte akéhokoľvek odhaľovania korupčnej a trestnej činnosti na Slovensku,” povedala.
Poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) odkázal Marcinkovej, že ani raz nepočul, že by sa zamyslela nad zákonnosťou účelových procesov, dôvodnosťou stíhaní a postupmi orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). “Nás spája to, čo tu predvádzala vládna koalícia posledné tri roky,” vyhlásil s tým, že sa zásadne a masívne porušovali ľudské práva. Hovoril o svojvôli OČTK a politickej objednávke pri stíhaniach.
PS a SaS podali návrh na odvolanie Šimkovičovej z postu ministerky kultúry
Opozičné PS a SaS vyzbierali a podali podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej chcú odvolávať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Ministerka kultúry pre TASR reagovala, že iniciatívu na jej odvolanie považuje za bežnú súčasť politického boja. Stanovisko TASR poskytla riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská.
“Nejde iba o jej poburujúce výroky na adresu kultúry samotnej alebo rôznych skupín obyvateľstva. Nejde iba o jej očividnú nekompetentnosť, ktorú každý deň ukazuje a dokonca nejde ani iba o jej relatívne škandalózne plány, ktoré v kultúre oznamuje a ktoré by kultúru v niektorých oblastiach vrátili pred rok 1989,” podčiarkla Zora Jaurová (PS). Ako dôvody na odvolanie ministerky uviedla aj to, že Šimkovičová nekomunikuje s relevantnými predstaviteľmi kultúrnej obce ani nerozumie potrebám kultúry.
Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že z ministerstva kultúry sa stalo pod vedením Šimkovičovej “ministerstvo nekultúry, polarizácie a nenávisti”. Poukázala aj na petíciu občanov na odvolanie ministerky, ktorú podpísalo vyše 180.000 ľudí. Opozícia aj preto pristúpila k návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze, aby tému na pôde parlamentu otvorila.
Na iniciovanie mimoriadnej schôdze je potrebných aspoň 30 podpisov. Predseda parlamentu by mal mimoriadne rokovanie zvolať do siedmich dní od podania návrhu.
Andrej Danko deklaroval plnú podporu Šimkovičovej ako ministerke kultúry
Predseda SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko deklaroval, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) má jeho plnú podporu. Reagoval tak na podanie návrhu na jej odvolanie zo strany opozície. Líder SNS verí, že mimoriadnu schôdzu k jej odvolaniu sa podarí rýchlo ukončiť.
“Som rád, že peniaze nedáva na dúhové pochody, ale na opravu strechy filharmónie. Martina Šimkovičová poukazuje na mnohé veci,” uviedol Danko. “Verím, že to veľmi rýchlo ‘zarežeme’, nepotrebujeme zbytočný cirkus,” dodal na margo mimoriadnej schôdze k jej odvolávaniu.