Bratislava 26. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Kancelária Národnej rady SR, Branislav Bibel, TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. V predloženom materiáli sa uvádza, že epidemická situácia na Slovensku dáva poznať, že rozhodnutie vlády SR o opätovnom predĺžení núdzového stavu je nesvojvoľné, racionálne a dôvodné
Najdôležitejším opatrením naviazaným na núdzový stav je podľa materiálu zákaz vychádzania.
„Ide o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy ochorenia COVID-19, keďže ide o infekčnú chorobu. Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1,2 až 1,3 na hodnotu 0,9 v prvej polovici januára. Ide teda o veľmi účinný nástroj,” uvádza dokument.
Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia.
Taraba: Koalícia si schválila na ďalšie obdobie riadenie štátu bez transparentných výberových konaní
“Koalícia práve 83 hlasmi predĺžila núdzový stav a zároveň odmietla v hlasovaní podporiť návrh poslanca Čepčeka (OĽaNO), aby núdzový stav nebol naviazaný na podmienku preočkovania 80% populácie na Covid?” informoval na sociálnej sieti opozičný nezaradený poslanec Tomáš Taraba.
Skonštatoval, že strana SaS podľa jeho názoru opäť oklamala svojich voličov, keď tvrdila, že tento záväzok je tam “omylom.”
“Keď ten omyl mal byť vypustený, nepodporila to. Koalícia rovnako odmietla podporiť návrh, aby musela prísť s legislatívnymi návrhmi na podporu zdravia a vykrytia škôd spôsobených ich núdzovým stavom. Takže koalícia si schválila na ďalšie obdobie riadenie štátu bez transparentných výberových konaní a môže všelijakým trnavským firmičkám zadávať napriamo.”
.
Hlas-SD: Ďalšie predĺženie núdzového stavu je útokom na demokraciu a práva
Ďalšie predlžovanie núdzového stavu je útokom na demokraciu a občianske práva ľudí na Slovensku. Vyhlásila to mimoparlamentná strana Hlas-SD
Považuje za neprijateľné, aby si vláda na takýto stav zvykla ako na štandard a nehľadala spôsoby, ako zvládnuť pandémiu prijateľnejším spôsobom. Odmieta, aby bol zákaz vychádzania a zhromažďovania štandardom, keďže ide o zásah do základných ľudských práv. Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v Hlase-SD nepodporili predĺženie núdzového stavu.
“Je to obyčajná fraška, keďže núdzový stav je reálne predĺžený už 19. deň a národná rada to nemohla žiadnym spôsobom ovplyvniť. Sme presvedčení, že obmedzovanie demokracie v takomto dlhom časovom období nie je nevyhnutnosťou, ale svojvôľou vládnej koalície, ktorá sa oprávnene obáva občianskych protestov a nepokojov, pretože svoje pôsobenie absolútne nezvláda. Na boj s pandémiou vláde stačí aj mimoriadna situácia, prípadne zakotvenie potrebných opatrení v oblasti zdravotníctva do osobitného zákona,” uviedla v stanovisku strany hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
Poslanci kritizujú, že návrh na vyslovenie súhlasu neprišiel do pléna predstaviť premiér Igor Matovič (OĽANO) a ponechal to na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Podotkli, že parlament nie je v ponímaní vládnej koalície najvyšším demokraticky zvoleným orgánom, ktorému sa vláda zodpovedá, “ale združením nesvojprávnych osôb, ktorých jedinou úlohou je stláčať tlačidlá podľa pokynu”.
Poslankyňa za Hlas-SD Denisa Saková uviedla, že vláda nerobí správne opatrenia. Už od decembra chýba na hraniciach efektívna kontrola, na čo upozorňujú aj odborníci.
“V susedných krajinách máme už juhoafrickú mutáciu vírusu, aj napriek tomu efektívnejšia kontrola hraníc na Slovensku ešte nenastala,” upozornila.
Podľa poslankyne je na mieste pýtať sa, prečo sa neupriamila pozornosť na PCR testovanie. To je oveľa spoľahlivejšie ako testovanie antigénovými testami. Navyše je problémom, že ľudia výsledky nepresných Ag testov berú ako priepustku na slobodu.
Saková dodal, že nám v boji s pandémiou chýba aj spustenie aplikácií, ktoré by pomohli pri kontrole, ale aj upriamenie pozornosti na liečbu a prevenciu.
“Vláda absolútne podcenila ambulančné a predambulančné vyšetrenia a šetrenia. Veľa pacientov sa nám preto dostáva do nemocníc,” dodala.
Fico: Núdzový stav Slovensko nepotrebuje, sám osebe nemá význam
Strana Smer-SD bola proti predlžovaniu núdzového stavu. Nepotrebuje ho Slovensko, ale len vláda, ktorá nemá potuchy, čo robiť pre zlepšenie situácie. Skonštatoval to predseda Smeru-SD Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii po hlasovaní o predlžovaní núdzového stavu
Namieta, že návrh v pléne neobhajovali všetci členovia vlády, a najmä minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zároveň informoval, že vyzbierali už šesťciferné číslo podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.
“Núdzový stav neslúži ničomu inému len a len obmedzovaniu základných ľudských práv. Núdzový stav Slovensko nepotrebuje, potrebuje ho iba vládna koalícia,” zdôraznil s tým, že koalícia chce najmä obmedzovať protesty.
Pripomenul, že núdzový stav sa predlžuje na základe novely ústavného zákona, i podmienky, za akých bola prijatá. Dodal, že Smer-SD predlžovanie núdzového stavu nielen kritizoval, ale aj predložil uznesenie, ktoré však parlamentom neprešlo.
Za poľutovaniahodné označil to, že predlžovanie v pléne obhajovali ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) či minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Namieta, že v pléne nesedeli zvyšní členovia vlády a nehovorili o opatreniach, ktoré chcú v rámci svojich rezortov ešte robiť.
Boris Susko (Smer-SD) dodal, že nie všetky opatrenia potrebné na boj s pandémiou sú viazané na núdzový stav. Poznamenal, že jediné, ktoré koalícia používa, je zákaz vychádzania. Ostatné sa podľa neho dajú robiť aj v rámci zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Dodal, že samotný núdzový stav nemá zmysel bez toho, aby sme poznali ďalšie potrebné opatrenia na riešenie situácie.
Draxler: Je to nehorázne divadlo
Bývalý minister školstva Juraj Draxler označil predlženie núdzového stavu za “nehorázne divadlo”.
” Vláda manažuje pandémiu tak, že namiesto rýchleho stlačenia čísel s cieľom dostať sa aspoň na čas do nejakého normálnejšieho stavu, sme dlhodobo v krízovej situácii, na ktorú sa oni potom vyhovárajú.”
.
Podľa Draxlera koalícii z politického hľadiska dlhý núdzový stav vyhovuje.
“Bez neho by mali každý deň pod oknami a pred limuzínami naštvaných občanov. Vidno to z toho, s akou ľahkosťou sa vyjadrujú, že ľudí zbierajúcich podpisy za referendum či starostov odmietajúcich nekonečné testovanie kľudne môžu strčiť do basy (nemôžu, ale vyjadrujú sa tak). Každému človeku, ktorý túto vládu ešte podporuje, bude v nasledujúce týždne treba dať najavo, že podporujú doslova nehoráznu bandu, nerešpektujúcu základné pravidlá fungovania civilizovaného štátu,” dodal.