Bratislava 4. decembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Aktualizované 4. decembra 17:54
Poslanci Národnej rady (NR) SR neprijali uznesenie k súdnemu zmieru medzi Andrejom Babišom a ministerstvom vnútra v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti. Urobili tak v stredajšom hlasovaní. Návrh je z dielne skupiny opozičných poslancov z klubu Igora Matoviča
Plénum NR SR malo uznesením požiadať šéfa rezortu vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) o predloženie nezávislých externých právnych analýz, na základe ktorých k uzavretiu zmieru rezort pristúpil. “Tieto právne analýzy žiadame zverejniť, pretože z informácií Ústavu pamäti národa vieme, že Babiš bol spolupracovníkom ŠTB,” skonštatovali predkladatelia.
Plénum odmietlo uznesenia o zdravotníctve z dielne hnutia Igora Matoviča
Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu odmietlo dva návrhy uznesení o zdravotníctve z dielne opozičných poslancov z klubu Igora Matoviča. Prvý sa týkal zavedenia maximálnych čakacích lehôt na operácie. Druhý hovoril o centrálnom systéme elektronického objednávania pacientov.
Prvým uznesením malo plénum zaviazať ministerstvo zdravotníctva predložiť správu o stave pripravenosti zavedenia maximálnych čakacích lehôt na operácie pri vybraných typoch diagnóz. Tie sa mali zaviesť od začiatku tohto roka. Rezort navrhol posun účinnosti od roku 2025.
V druhom uznesení predkladatelia navrhovali, aby rezort predložil do parlamentu správu o stave pripravenosti systému elektronického objednávania pacientov. Poukázali pritom na odsúvanie zavedenia, a to aj napriek pripravenosti systémov. “Manažment pacienta je v podmienkach SR stále na veľmi nízkej úrovni. Spolu s mimoriadnou administratívnou záťažou lekárov ide o jedny z najvypuklejších problémov slovenského zdravotníctva,” dodali.
Poslanci schválili vetovanú novelu o EIA, prijali pripomienku prezidenta
Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu opätovne schválili novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA) v súlade s pripomienkou prezidenta Petra Pellegriniho. Hlava štátu zákon vrátila parlamentu, odporúčala zo zákona vypustiť dva body a opätovne ho schváliť. Parlament pôvodne novelu odobril v septembri.
Nová legislatíva má priniesť zrýchlenie hodnotiacich a povoľovacích procesov v oblasti životného prostredia. Obmedziť má priestor na byrokratické prieťahy súvisiace so svojvôľou úradníkov a v niektorých prípadoch má novela zvyšovať limity na posudzovanie vplyvov niektorých činností na životné prostredie.
Novela zákona o EIA oddeľuje podľa envirorezortu proces zisťovacieho konania a samotného povinného hodnotenia v rámci procesu EIA. Zároveň zachováva požiadavky na vysokú odbornosť osôb vykonávajúcich hodnotenie vplyvov na životné prostredie.
Prezident legislatíve vytýkal, že jej schválené znenie v rámci zisťovacieho konania zúžilo definíciu “dotknutej obce”, ktorá zahŕňa už len výlučne obec, na území ktorej sa má navrhovaná činnosť alebo jej zmena realizovať. Takáto definícia podľa neho bráni vykonaniu povinnosti zaoberať sa aj pripomienkami okolitých obcí, ktoré daným projektom môžu byť priamo a významne zasiahnuté.
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je podľa hlavy štátu významné najmä pri strategicky významných stavbách či infraštruktúrnych projektoch. Pellegrini rovnako v rámci veta pripomínal, že znižovanie štandardu práv obcí a miest musí byť výnimočné a v súlade s medzinárodnými záväzkami.
Parlament odmietol opozičné uznesenie k spolupráci v oblasti bezpečnosti
Národná rada (NR) SR v stredajšom hlasovaní odmietla uznesenie z dielne skupiny opozičných poslancov za PS, SaS a KDH. Plénum ním malo vyzvať vládu, aby sa zdržala uzatvárania zmlúv o spolupráci v oblasti bezpečnosti a spravodlivosti, ktoré by umožňovali ozbrojeným zložkám štátov mimo členských štátov EÚ a NATO pôsobiť na území SR. Predkladatelia tvrdili, že hrozbu v tomto smere predstavuje Ruská federácia aj Čínska ľudová republika.
“SR je už teraz cieľom vplyvových operácií a snáh Ruskej federácie o zasahovanie do našich vnútroštátnych záležitostí. So znepokojením tak vnímame nielen hrozbu, ktorú predstavuje Ruská federácia, ale takisto evidujeme snahy Čínskej ľudovej republiky o ekonomický vplyv a bezpečnostnú kontrolu v členských štátoch Európskej únie a NATO,” skonštatovali.
Predkladatelia dané snahy označili ako rozporné s existenčnými záujmami SR, EÚ a NATO.