Liberálnu agendu Patakyovej podporili, až na dvoch poslancov, ktorí boli neprítomní, všetci poslanci strán Za ľudí a SaS.
Taktiež správu podporilo aj niekoľko poslancov z hnutia OĽaNO: Kristián Čekovský,Rastislav Jílek, Monika Kozelová, Vladimír Zajačik, Martina Brisudová, Anna Mierna, Romana Tabák, Andrej Stančík, Igor Hus, Juraj Krúpa a Jarmila Vaňová.
Proti prijatiu správy ombudsmanky boli všetci poslanci za hnutie Sme rodina, ako aj všetci prítomní poslanci klubu ĽS Naše Slovensko. Proti bolo aj niekoľko členov OĽaNO a strany Smer-SD.
Z hnutia OĽaNO boli proti poslanci: Radovan Marcinčin, Marek Šefčík, Richard Vašečka, Milan Kuriak, Martin Čepček, Jozef Bubnár, Ján Kerekréti, Peter Liba, Vojtech Tóth, Peter Vons, Sebastian Kozarec, Milan Potocký, Ján Szőllős a Anna Záborská. Zvyšní prítomní poslanci sa hlasovania zdržali.
Zo strany Smer-SD hlasovali proti: Marián Kéry, Ján Podmanický, Martin Nemky a Anton Stredák. Zvyšní prítomní poslanci Smeru, až na Petra Pellegriniho, ktorý nehlasoval, sa hlasovania zdržali.
Reakcie politikov
Podľa poslanca Tomáša Tarabu z KDŽP (ĽSNS) boli liberáli porazení. “Správa ombudsmanky neprešla. Pani Patakyová, odstúpte, Vaša neoliberálna agenda prehrala. Vaše dúhové zástavy, Váš lobing za potraty. SaS a Za ľudí prehralo. Kultúra života sa po 30 rokoch nadýchla. Ideme ďalej,” uviedol v reakcii na hlasovanie na sociálnej sieti.
Podobne reagoval aj jeho spolustraník Filip Kuffa. “Výsledok hlasovania jasne ukázal, že obhajoba vraždenia detí, obhajoba rôznych ideologických zvrátenosti nemá v parlamente podporu. Pani ombudsmanka Patakyová bola vyzvaná, aby odstúpila.”
Poslanec Richard Vašečka z KÚ (OĽaNO), ktorý vo svojom vystúpení v parlamente v reakcii na Máriu Patakyovú citoval z Ústavy Slovenskej republiky, aby zdôraznil, že právo na život má každý, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením a že nikto nesmie byť pozbavený života, v stručnej reakcii uviedol, že parlament odmietol “dúhovú správu ombudsmanky” .
Z výsledku hlasovania neboli nadšení Juraj Šeliga (Za ľudí), či poslanec Ondrej Dostál (SaS), ktorý na sociálnej sieti uviedol: “Tak parlament odmietol zobrať správu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej na vedomie. A náckovia sa tak potešili, že si potom aj zatlieskali. Pekná hanba, keď parlament hlasuje o ľudských právach spôsobom, z ktorého sa najviac tešia fašisti.”
Strana SaS na svojej facebookovej stránke k reakcii Dostála doplnila: “Smerácka mafia a neonacisti našli spoločnú reč – pri potláčaní ľudských práv menšín na Slovensku.”
Europoslanec Michal Šimečka (PS) poznamenal, že práve toto sú momenty, keď ho obzvlášť bolí, že sa PS/SPOLU nedostali do parlamentu. Šimečka sa pozastavil aj nad nízkym číslom poslancov, ktorí hlasovali za.
“Prečo tak málo? Lebo správa upozorňuje na porušovania ľudských práv, okrem iného aj zraniteľných skupín a menšín. Inými slovami – verejná ochrankyňa práv robí presne to, čo nej očakávame. Odvádza svoju prácu poctivo. Nová konzervatívna väčšina s tým má problém,” napísal Šimečka a dodal, že dúfa, že dnešné hlasovanie nie je predzvesťou toho, čo nás čaká najbližšie roky.
Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz v reakcii uviedol, že vládne strany OĽaNO a Sme rodina dnes “potopili ombudsmanku”.
Poukázal tiež na to, že správu ombudsmanky, ktorá sa zaoberá aj menšinami, nepodporili ani traja poslanci OĽaNO maďarskej národnosti, a ani dvaja z ich poslancov rómskej národnosti. “Toto má byť zastúpenie národnostných menšín v parlamente?,” pýta sa.
Tatiana Stará