Predovšetkým žiadal o ústretovosť, aby Európska únia Kyjev menej kritizovala a nehovorila tak často o korupcii. Porošenko to nepovedal náhodou – únia permanentne adresuje ukrajinskému vedeniu výčitky ohľadne obrovskej miery korupcie a klientelizmu v krajine. V Bruseli sa však v tomto smere nestretol s pochopením.
Prezident Ukrajiny tiež žiadal anulovanie holandského referenda, ktorého výsledkom bolo zablokovanie ratifikácie asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Porošenko navrhuje „vyhlásiť ho za omyl a jeho výsledky za nepravdivé“. Reakcia Bruselu na túto požiadavku zatiaľ nie je známa.
Samotné ukrajinské médiá konštatujú, že Petro Porošenko už dávno stratil u predstaviteľov EÚ dôveryhodnosť. Sú za tým najmä dlhodobo neplnené sľuby. Kyjevu to dala únia pocítiť už minulý rok: predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že najbližších 20 – 25 rokov Ukrajina nemôže rátať s členstvom v EÚ. Teraz by sa podľa komentárov v médiách mala Ukrajina snažiť neprísť aspoň o tú pomoc európskych partnerov, ktorú sa podarilo dohodnúť.
Poslankyňa za Blok Petra Porošenka a členka výboru Najvyššej rady pre zahraničné záležitosti Svetlana Zališčuková upozornila, že strata dôveryhodnosti Porošenka veľmi negatívne ovplyvňuje všetky rokovania so Západom.
Aj veľvyslanec únie na Ukrajine Hugues Mingarelli tvrdí, že Kyjev zatiaľ do EÚ nevstúpi. „Turecko a balkánske krajiny ako jediné vedú prístupové rokovania. Ukrajina zatiaľ nemá šancu na členstvo v EÚ,“ citujú ho ukrajinské médiá. Cieľom ukrajinskej asociačnej dohody podľa neho nie je členstvo v únii.
Samotný Porošenko nedávno vyhlásil, že cieľom krajiny v najbližšom desaťročí je vstup do NATO. Ako však vyhlásila Svetlana Zališčuková, realizácia všetkých plánov priamo závisí od toho, či je Petro Porošenko schopný začať plniť svoje sľuby, ktoré tak ľahkomyseľne rozdával.