Tlačová služba Roskosmos-u dodala, že zadržanie nesúvisí so súčasnou prácou Safronova v štátnej vesmírnej korporácii.
Nemenovaný informovaný zdroj pre Interfax uviedol, že zadržanie a obvinenie Safronova môže súvisieť s jeho predchádzajúcou novinárskou prácou a materiálmi s vojenskou tematikou. V samotnom Roskosmose Safronov nemal prístup k informáciám, ktoré by mohli byť predmetom štátneho tajomstva, dodal zdroj.
Prozápadný spravodajský portál Novaja gazeta napísal, že vlani v lete sa vyšetrujúce orgány zaoberali Safronovovým článkom o dodávke stíhačiek Su-35 do Egypta, ktorý vyšiel v denníku Kommersant. Vyšetrovatelia spísali protokol a konštatovali v ňom, že v danom článku boli použité informácie, ktoré sú štátnym tajomstvom.
Šéfredaktor denníka Vladimir Želonkin však pre agentúru RIA Novosti uviedol, že nevie, s čím je spojené zadržanie bývalého kolegu. Dodal, že v redakcii Kommersantu polícia nevykonáva žiadne operatívne úkony.
Ivan Safronov v polovici mája nastúpil na post poradcu generálneho riaditeľa spoločnosti Roskosmos Dmitrija Rogozina.
Predtým pracoval v denníkoch Vedomosti a Kommersant, z ktorého bol prepustený spolu s kolegom Maximom Ivanovom za nedodržiavanie novinárskych štandardov v súvislosti s vydaním článku o možnej demisii Valentiny Matvijenkovej z funkcie predsedníčky Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu. V ten istý deň na znak solidarity s prepustenými kolegami podalo výpoveď ďalších 11 redaktorov vnútropolitickej redakcie denníka.
Zadržaný poradca generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Ivan Safronov je podozrivý zo spolupráce s “jednou z tajných služieb NATO”.
S odvolaním sa na tlačovú službu ruskej tajnej služby FSB o tom informovala agentúra Interfax.
Podľa agentúry je Safronov podozrivý zo zhromažďovania a odovzdávania informácií o vojensko-technickej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva. Zhromažďoval ich na základe pokynov jednej z tajných služieb NATO, uviedla FSB vo svojom vyhlásení.
Roskosmos predtým potvrdil, že Safronov – poradca šéfa tejto vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina – bol v utorok zadržaný na základe podozrenia z vlastizrady. Roskosmos pritom zdôraznil, že Safronovovo zadržanie nesúvisí s jeho prácou v štátnej vesmírnej korporácii.
Ruské zdroje o kauze
Ruské zdroje ku kauze uvádzajú, že poradca šéfa Roskosmosu pre informačnú politiku Ivan Safronov je podozrievaný z práce pre NATO, o čom informovala ruská tajná služba FSB. Podľa informácií špeciálne služby Safronov zbieral a odovzdával predstaviteľmi NATO údaje o vojenskej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska, ktoré sú štátnym tajomstvom.
Vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie podľa paragrafu vlastzrada. Safronov, ktorý bol dnes ráno zadržaný, hrozí až dvadsaťročné väzenie.
Ivan Safronov bol v rokoch 2010 až 2019 spravodajcom novín Kommersant, potom sa stal osobitným spravodajcom novín Vedomosti a špecializoval sa na vojenskú a vesmírnu tematiku. Poradcom Dmitrija Rogozina bol menovaný koncom mája tohto roka.
Šéfredaktor Kommersantu Vladimir Želonkin Sputniku oznámil, že nevie, s čím môže byť spojené zadržanie Safronov. Podotkol pritom, že sa v redakcii novín žiadne previerky nevykonávajú.
Vyhlásil tiež, že nevie, či je zadržanie Safronov spojené s jeho článkom v Kommersante o dodávkach stíhačiek Su-35 do Egypta. Tento príspevok vyprovokoval hrozby zavedenia amerických sankcií proti Egyptu.
Ako oznámili noviny The Bell, neskôr bolo proti novinám začaté súdne stíhanie pre prezradenie štátneho tajomstva a článok bol zmazaný kvôli nedostatočnému overenie faktov.
Bývalý šéfredaktor Kommersantu Sergej Jakovlev zo svojho pohľadu Sputniku povedal, že nie je pripravený odpovedať na otázku, či Safronov napísal články, v ktorých by mohol prezradiť štátne tajomstvo.
Vyhlásil tiež, že neverí, že Safronov spáchal vlastizradu.
Podľa informácií na portáli zmierovacích sudcov mesta Moskvy sa uskutočnil vlani v lete pokus o pohnanie novín Kommersant k zodpovednosti za prezradenie štátneho tajomstva. Nie je uvedené, o aký príspevok ide.
Zmierovaciemu sudcovi okrsku č. 389 bol vtedy zaslaný protokol podľa paragrafu správneho poriadku Využitie masmédií a internetu k prezradeniu údajov, ktoré tvoria štátne alebo zákonom osobitne chránené tajomstvo. Sťažnosť vrátili autorovi bez uvedenia príčiny: súd to robí obyčajne v prípade, keď boli dokumenty spísané nesprávne alebo bola porušená kompetencia súdu.