Ismail Safi uviedol, že v Turecku existovala v lete ťažká kreditno-finančná kríza. Tureckej ekonomike sa podarilo túto krízu prekonať a podľa jeho slov za touto krízou stoja vonkajšie sily, ktoré nie sú spokojné so smerovaním Turecka. Tie isté sily, ktoré stáli za kreditno-finančnou krízou, v roku 2016 zorganizovali aj pokus o vojenský prevrat v Turecku. Podľa Safiho sa však ukázala, že turecká armáda a ekonomika sú silné, verne stoja za Erdoganom a dokázali útoku odolať. Navyše sa Erdogan môže spoliehať na obyčajných Turkov, ktorí dňa 15. 7. 2016 vyšli do ulíc s holými rukami proti tankom a znemožnili tak v prvých hodinách pučistom ovládnuť situáciu.
Podľa Safiho ani ekonomická diverzia voči Turecku neskončila úspešne. Organizátori neočakávali, že Turci situáciu ustoja. Na začiatku USD veľmi silne vzrástol a inscenátori ekonomickej diverzie verili, že to vyvolá odpor v obyvateľstve. Vďaka tureckej národnej banke a tureckým ekonómom sa však podarilo úder odraziť a USD naďalej klesá vo vzťahu k tureckej líre.
Samozrejme nie všetky problémy Turci vyriešili, naďalej pracujú na tom, ako normalizovať ekonomiku krajiny. Turecko nemá k dispozícii ani ropu a ani plyn, napriek tomu však Turci rozpracovali plán, podľa ktorého sa majú posunúť z 15 miesta (ekonomický rozvoj vo svete) na 10 miesto, s objemom ekonomiky 1 trilión USD. Tento cieľ podľa Safiho Turecko dosiahne, aj keď to nebude práve najľahšia cesta.
Ismail Safi odpovedal aj na otázku či sa neobáva procesu ukrajinizácie Turecka. Útok na tureckú ekonomiku i pokus o prevrat z roku 2016 je dôkazom, že Turecko je ohrozené. Podľa Safiho rozdiel medzi Ukrajinou a Tureckom je však veľký. V Turecku stoja ľudia za Erdoganom a podporujú jeho politiku. Provokácie nemajú šancu na úspech, no prevrat v Turecku nemal mať podobu ako na Ukrajine, mal mať podobu ako v Sýrii. Vďaka Erdoganovi, tajnej službe, armáde i obyvateľom, ktorí stoja za Erdoganom sa scenár zopakovania sýrskeho variantu prevratu nepodaril.
Dôležitú pozornosť v interview venoval Ismail Safi rozvoju turizmu v Turecku. Podľa jeho slov čoraz viac ľudí nielen z Ruska, ale i z Európy začína navštevovať Turecko. Z Ruska len tento rok do Turecka prišlo 6 miliónov turistov. Ekonomická kríza v Turecku zapríčinila, že sa Turecko stalo lacnejšie, pre turistov sa ukázala byť ekonomická kríza v Turecku nesmierne výhodnou, získavajú však aj Turci, ktorí od turistov získavajú cenné valuty.
Ismail Safi takisto informoval o stretnutí lídrov Ruska, Turecka, Francúzska a Nemecka v Istambule. Safi uviedol, že pokiaľ Američania v Ženeve viedli rozhovory o Sýrii, nič sa v otázke ukončenia konfliktu v Sýrii neuskutočnilo. Preto sa Rusko, Turecko a Irán najprv stretli v Astane a rozhovory v Astane boli prvým dôležitým krokom na reguláciu konfliktu v Sýrii. Vďaka Astane sa potom zrodil aj summit v Istambule.
Ismail Safi otvorene uviedol, že USA, Izrael a ani Západ nechcú, aby v Sýrii nastal mier. Preto do Astany a Istambulu nikto ani Američanov nevolal, v prvom rade si mier v Sýrii želajú Rusko, Turecko a Irán. Ani Istambul však nevyriešil všetky problémy, Rusi, Turci a Irán však stále pracujú na tom, aby sa vojna v Sýrii skončila. Pozitívom summitu v Istanbule je skutočnosť, že sa ho zúčastnili aj Francúzi a Nemci, ktorí sa v minulosti podobných rokovaní nezúčastnili. Rokovaní v Istambule sa však zúčastnili bez ohľadu na to, čo chcú Američania.
Podľa Ismaila Safiho skutočnosť, že rokovaní v Istambule sa zúčastnili aj dve najvýznamnejšie európske krajiny dáva nádej, že napriek americkému nesúhlasu, sa pravdepodobnosť skončenia vojny v Sýrii zvýšila.