Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ The European Conservative/Fortune/ Foto: Facebook TEMU Slovakia)
Európska komisia začala vyšetrovanie čínskej online nakupovacej paltformy Temu. Vyšetrovanie sa týka údajného porušenia bezpečnostných noriem EÚ, predaja podvodného tovaru ako aj “návykových“ marketingových politík. Na tému upozornil The European Conservative a Fortune
Európska komisia začala vyšetrovanie čínskej spoločnosti Temu, ktorá sa zaoberá internetovým obchodom. EK ju obviňuje z predaja podvodného tovaru, ktorý nie je v súlade s normami členských krajín.
Predbehla Amazon
Aplikácia Temu je medzinárodnou verziou čínskeho gigantu v oblasti elektronického obchodu Pinduoduo, ktorá bola spustená v roku 2015.
Propagáciou bezkonkurenčných cien a bezplatného doručenia si aplikácia rýchlo získala európskych a amerických spotrebiteľov, a to až do takej miery, že zatienila giganta Amazon. Každý mesiac platformu využíva 92 miliónov Európanov. Portál Fortune dodáva, že Temu je v Európskej únii populárna napriek tomu, že vstúpila na kontinentálny trh len minulý rok.
EÚ vo štvrtok 31. októbra začala vyšetrovanie nákupnej platformy Temu v súvislosti s podozrením, že na stránka propaguje a predáva nelegálne výrobky. Vyšetrovanie by mohlo viesť k uloženiu vysokých pokút.
Obvinenia
Európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová vysvetlila, že chce zabrániť tomu, aby európski spotrebitelia kupovali výrobky, ktoré nespĺňajú európske normy a sú potenciálne nebezpečné. Čínska spoločnosť bola obvinená z toho, že na svojej platforme neprijala potrebné opatrenia, aby zabránila distribúcii výrobkov, ktoré sa v Európe považujú za nezákonné. Môže ísť o lieky, chemické látky alebo dokonca detské hračky, ktoré sa podľa európskych bezpečnostných noriem považujú za nebezpečné.
Vyšetrovanie Komisie sa bude zaoberať aj obchodnými praktikami Temu, ako je ochrana údajov používateľov a fungovanie algoritmu na vytváranie “závislosti“ spotrebiteľov. Európske spotrebiteľské združenia podali na Temu sťažnosť ešte v máji, v ktorej ju obvinili z používania zavádzajúcich rozhraní s cieľom povzbudiť používateľov, aby na platforme míňali viac.
Európsku exekutívu zaujímajú najmä programy odmeňovania, ktoré sú založené na procesoch odvodených od online hazardných hier ktoré majú “potenciálne návykový dizajn“ s cieľom povzbudiť používateľov, aby vyhrávali tieto propagačné ponuky, “čo môže mať negatívne dôsledky na fyzické a duševné zdravie používateľov“.
Ak sa čínska skupina uzná za vinnú, môže jej hroziť pokuta vo výške 6 % jej ročného obratu – čo je približne 720 miliónov eur.
DSA
Vyšetrovanie EK sa začalo na základe rozsiahleho zákona známeho ako Zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý núti najväčšie svetové technologické firmy robiť viac na ochranu európskych spotrebiteľov v online priestore. „Chceme sa uistiť, že Temu dodržiava Zákon o digitálnych službách. Obzvlášť pri zabezpečovaní toho, aby produkty predávané na ich platforme spĺňali normy EÚ a nepoškodzovali spotrebiteľov,“ uviedla vo vyhlásení eurokomisárka Margrethe Vestagerová.
EÚ chce vedieť viac o systémoch, ktoré má platforma Temu zavedené na “obmedzenie predaja“, a o tom, ako zabraňuje “opätovnému výskytu“ nezákonných výrobkov na platforme ( teda výrobkov, ktoré už boli raz odstránené z ponuky – ako sú lieky, produkty obsahujúce nepovolené chemické látky, potenciálne nebezpečné hračky, ale aj falšovaný tovar).
Vyšetrovaniu vyjadrilo podporu šesť krajín vrátane Francúzska a Nemecka. Čínska spoločnosť oznámila svoj zámer spolupracovať s európskymi orgánmi. „Temu berie svoje povinnosti vyplývajúce z príslušného zákona o digitálnych službách (DSA) veľmi vážne a neustále investuje do ochrany záujmov svojich spotrebiteľov. S regulačnými orgánmi budeme plne spolupracovať,“ uviedol hovorca pre agentúru AFP. Spoločnosť Temu rokuje o pripojení sa k európskej dohode sprostredkovanej Komisiou, ktorá spája nákupné platformy a ďalšie subjekty s cieľom zastaviť predaj falošných výrobkov online.
Spoločnosť Temu už pred niekoľkými týždňami dostala varovania, na ktoré nereagovala, a to bol dôvod pre začatie vyšetrovania.
Temu patrí medzi 25 “veľkých” online platforiem, ktoré musia dodržiavať DSA, inak riskujú pokuty, ktoré môžu dosiahnuť až šesť percent ich celosvetového obratu, alebo dokonca zákaz činnosti v prípade závažných a opakovaných porušení.
Medzi ďalšie nákupné platformy, ktoré musia dodržiavať DSA, patrí čínsky internetový predajca AliExpress, americký gigant Amazon a čínska spoločnosť Shein.
Ďalšie vyšetrovania v rámci DSA sa zameriavajú na platformu sociálnych médií X (predtým Twitter, ktorú vlastní technologický miliardár Elon Musk), ako aj na Facebook a Instagram patriace spoločnosti Meta.
Prečítajte si tiež: