Praha/Bratislava 26. júna 2023 (HSP/YouTube/Foto:YouTube)
Pred nebezpečenstvom digitálnych technológií, ktoré sú toxické, najmä pre detský mozog, varuje Martin Jan Stránský, popredný neurológ a pedagóg
“Takže ak rodič chce, aby dieťa bolo hlúpe, malo úzkosť, depresiu, tak mu dajte mobil. Rodičia vlastne zanedbávajú svoju rodičovskú povinnosť, ktorá je iba jedna. Venovať sa deťom a vychovať ich osobne. Žiadne dieťa do dvoch rokov nemá mať nikdy pred sebou akúkoľvek obrazovku. Medzi 2 a 5 rokmi iba hodinu denne. Medzi 5 a 15 rokmi 2 hodiny denne. Platí, že 13-ročný chlapec nesmie ísť do obchodu a kúpiť liter vodky. Tak prečo môže stráviť 9 hodín denne na niečom, čo mu doslova rozoberá a ničí mozog. Nie sme stvorení, aby sme sedeli v podstate u hocičoho, 7 alebo 8 hodín denne. Sme stvorení, aby sme boli mentálne a fyzicky aktívni, a aby tam bola pestrosť,” upozornil Stránský v podcaste Na Rovinu Online.
“Je to cesta nielen do pekla, ale je nášho konca, ako človeka. A to z čistého dôvodu, že tu nejde o biológiu, nesúvisí to s tým, čím sme. Dostali sme sa do deformovaného stavu, keď je pre niekoho nepredstaviteľné nemať mobil. Čo je alarmujúce je, že dnes môžeme zmapovať nielen fyziologické zmeny, ale aj anatomické zmeny. To znamená, že časti mozgu, ktoré ľudia potrebujú pre svoje fungovanie, odpadávajú. Mozog sa zmenšuje, zhoršuje a stráca určité schopnosti. Začíname prechádzať (de)evolúciou,” pokračoval.
Ohľadom nebezpečenstva v podobe závislosti, známy neurológ uviedol : “Všetky aplikácie fungujú ako kasína, ako droga. Najprv to bol Facebook a ten je v súčasnosti dokonca považovaný za komplikovaný, pretože sa tomu človek musí venovať. Potom prišiel Instagram, Twitter, Tik Tok a všetko je jednoduchšie, kratšie a bliká to viac a viac. Takže to je práve tá závislosť od digitálneho sveta a funguje to ako droga a každá droga, keď sa berie dosť dlho, tak (nielen) metaforicky, vedie k demencii.”
“Rodiča majú často pocit, že mobilný telefón sa postará o bezpečie dieťaťa. Čo je však omyl, deti majú takto oveľa väčšiu šancu utrpieť nehodu, lebo mobilný telefón preberá jeho riadenie vo svete. Takže platí presný opak. Nie je absolútne žiaden dôvod, aby deti mali mobilné telefóny. Žiadny,” dodal.
“Na sociálne sieti si užívateľ vymaže negatívne reakcie. Potom však ide von na ulicu a tam treba riešiť problémy, ktoré sa nedajú vymazať a z toho vzniká nárast úzkostí a depresií, až 70 percent u mladých. A tiež nárast samovrážd, ktoré s tým súvisia. Dnes umiera viacej ľudí, ktorí si vezmú dobrovoľne život, než vo vojnách a konfliktoch, My nie sme spokojní ako ľudstvo,” zdôraznil.
Klesá IQ
„V priebehu posledných 15 – 20 rokov sa dostávame stále viac ku kľúčovej otázke, ktorá súvisí s evolúciou ľudstva. V priebehu posledných 50 rokov sa po prvý raz dostávame na skutočne kľúčové rázcestie. Je to dané tým, že technológie nás stále viac nútia, aby sme sa zbavovali určitých prirodzených evolučných schopností, ktoré sme mali,“ vyhlásil už v minulosti Stránský.
Ľudia používajú kratšie vety, klesá IQ, nevedia medzi sebou jednať a riešiť problémy, stávajú sa otrokmi technológií, ktoré ich nútia do určitého správania, ktoré im nie je biologicky a evolučne prirodzené.
Stránský upozornil na to, že je veľmi dôležité, aby sme skutočne začali premýšľať nad tým, čo bude ďalej. V podstate existujú dve cesty: “Jedna je tá, že budeme pokračovať v tom, čo robíme teraz. Je to homogenizácia (rovnorodosť) ako napríklad v mravenisku. Toto je ale neprirodzené, pretože celá naša biologická existencia je zameraná na diverzifikáciu (rozmanitosť, rôznorodosť). Musíme byť jeden od druhého odlišní v zdravom slova zmysle, pretože to spoločnosť posúva ďalej. Toto spoločenské splývanie je nebezpečné teraz preto, lebo najdôležitejšie priority sa menia a začína fungovať len jedna priorita, a to je blaho a expanzia.”
Ak ľudia naozaj čo najskôr v tomto smere nezačnú niečo robiť, môže sa stať, že úplne zhlúpnu.
Martin Jan Stránský
MUDr. Martin Jan Stránský, MD. FACP, je nielen popredný neurológ, ale aj pedagóg a asistenčný klinický profesor na univerzite Yale. Zároveň je vydavateľ časopisu Přítomnost, riaditeľ Polikliniky na Národní, zakladateľ programu výmeny vedcov medzi Yale a Karlovou univerzitou Prague Selective, ktorý je najväčším letným programom pre študentov medicíny na svete.
Prečítajte si tiež:
Stránský: “Za posledné roky sa IQ ľudí nezvyšuje.” Prezradil súvis s modernými technológiami