Bratislava 6. septembra 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
Už dávnejšie upozorňujem na to, že verejnosť je pripravovaná na spoluúčasť v zdravotnom poistení. V praxi by to znamenalo, že napriek tomu, čo máme v napísané v ústave, si budeme za doktorov platiť. Zrejme nie celú sumu, to by väčšina ľudí asi ani nezvládla, ale nejaká suma pôjde do zdravotníctva rovno z našich vreciek a obíde systém poistenia
Zatiaľ nikto neprišiel s konkrétnym plánom, klopanie na túto bránu je ľahké, nenásilné, ale vytrvalé. Najmä zo strany liberálov. Od reforiem Rudolfa Zajaca, ministra zdravotníctva počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, sa zo zdravia stal tovar a so zdravotníctvom to ide z kopca. Sám Zajac to síce váľa na Fica, ale zmeny naštartoval a hlavne nasmeroval on. Od jeho pôsobenia je zo zdravotníctva biznis a podľa toho to aj funguje. Najdôležitejšími sú zisk a strata, nie zdravie pacienta.
Zdravotníctvo v SR je podľa ústavy bezplatné, ale…
Ešte minulý týždeň prijala vláda uznesenie, podľa ktorého bude zvyšovať poplatky za pohotovosť. V ambulantnej PS to bude 𝟱 eur a v ústavnej 𝟮𝟱 eur.
Bloger (ktorý sa venuje najmä právu) Dalimír Solčanský k tomu napísal: “V ústave máme síce (čl. 40), že občania majú právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe zdravotného poistenia, v realite sa už dávno do zdravotníctva plazivo a nenápadne vkradli rôzne poplatky. Aj tento poplatok vlastne nie je za návštevu pohotovosti, ale za “spracúvanie údajov zistených pri poskytovaní ambulantnej alebo ústavnej starostlivosti”. Okrem toho ambulancie už dávno vyberajú rôzne poplatky za administratívne úkony, za energie, za “manažment celoročnej starostlivosti” a podobne. Mnohé z nich vlastne nie sú povinné, ale – skúste ako pacient nezaplatiť.”
Je to presne, ako píše Solčanský, a ako to funguje aj v iných sektoroch služieb, ktoré má štát prinášať svojim občanom. Na papieri je všetko bezchybné, všetko podľa predpisov, podľa zákona, v praxi to však funguje úplne proti tomu, čo mal tvorca predpisov a zákonov v úmysle. Taká 5-miliónová potemkinovská dedina. Solčanský si všimol aj nelogickosť v tom, čo má byť akože “dôvodom” tohto opatrenia: “Čo má priniesť zvýšený poplatok za návštevu pohotovosti pacientovi? V dôvodovej správe k uzneseniu o poplatkoch sa hovorí, že “vo viac ako polovici APS pre deti a dorast tvorí počet lekárov v dôchodkovom veku viac ako 50%”. A keď bude vyšší poplatok tak sa stane čo? Zázračne tí lekári omladnú?”
Solčanský nakoniec tvrdí: “Zdravotníctvo zjavne potrebuje systémové riešenie, ktoré nám sľubuje každý minister za posledných x rokov…” A sme doma. Nikto ti nemôže dať toľko, koľko ti politik môže sľúbiť. A pre tých, ktorí majú veľké oči a dúfajú, že vláda Fica všetko napraví: Môže to byť pravda, ale nebude to zo dňa na deň. Ani z týždňa na týždeň, či z mesiaca na mesiac. Z dobrého zdroja viem, že dôkladne a kvalitne pripraviť reformu, akú by naše zdravotníctvo urgentne potrebovalo, bude po úspešnej politickej dohode trvať najmenej dva roky, možno aj päť.
Prečítajte si tiež:
Hlas-SD predstavil tri garancie pre slovenské zdravotníctvo
Zdravotníctvo na kolenách. Budeme si za zdravotnú starostlivosť platiť?