PONIKY: Ponický dom pripomína minulosť obce i rodáka a spisovateľa Š. Žáryho

PONIKY: Ponický dom pripomína minulosť obce i rodáka a spisovateľa Š. Žáryho

Poniky 16. júna (TASR) – Slávnostné i pracovné ponické kroje, drevené náradie Poničanov i spôsob ich života v minulosti približuje expozícia v dvoch miestnostiach Ponického domu kultúrneho dedičstva v Ponikoch neďaleko Banskej Bystrice. Ďalšiu miestnosť venovali rodákovi, spisovateľovi Štefanovi Žárymu. Vstupná izba približuje poľovníctvo. TASR po expozícii sprevádzali lektorka Ponického domu Mária Palovičová a spolutvorkyňa Pamätnej izby Štefana Žáryho Michaela Kutelyová. O zriadení domu a pamätnej izby sa rozhodlo v roku 2009 na podnet bývalej starostky a kultúrnej komisie.

Tvorcovia domu tak začali zbierať staré kroje, drevené predmety, nábytok. "A všetko to, čo Poničania po stáročia ukrývali v truhliciach starých materí," konštatovala Palovičová. Dom si možno prezrieť napríklad cez Dni otvorených dverí, ktoré organizujú počas zvláštnych príležitostí obce. Boli tu napríklad Česi, Taliani či Rakušania. Na požiadanie je však prístupný aj v bežný deň.

Pracovný kroj Poničana bol veľmi jednoduchý a ušitý z konopného plátna. Mužský pozostával zo širokých nohavíc (gaty), jednoduchej krátkej košele so širokými rukávmi a jemným vyšívaním. Ženy nosili tmavú sukňu so šatou (zásterou). Tá bola jemne vyšívaná tak, ako ďalšie časti kroja, ktoré boli často čierno – biele. Až neskôr prešli ženy k farebnej výšivke. "Tieto kroje boli vyšívané takisto konopnou priadzou, ktorá bola jednofarebná, až neskôr ju začali farbiť prírodnými farbami," vysvetlila Palovičová. V zime si muži obliekali na kroj kožúšky bez rukávov a na ne čierne kabanice (vrchná časť odevu) s červeným lemom. "Ponický kroj patrí do tzv. detvianskeho typu kroja a údajne ženské kabanice sú typické len pre Poniky," pokračovala Palovičová. Vydaté ženy nosili na hlave kápku (čepiec) s kotúčkou. "Pracovné kápky boli jemne vyšívané a potom boli sviatočné, ktoré boli vyrezávané a ešte aj vyšívané prekrásnymi farebnými korálkami." V zime mali totiž ženy dostatok priestoru, aby sa venovali vyšívaniu. "Boli zručné a vyrobili takúto nádheru," konštatovala Palovičová.

V expozícii sa ďalej možno oboznámiť s dreveným nábytkom či pracovným náradím Poničanov. "Keďže Poničania mali dreva všade navôkol dostatok, spracúvali ho a vyrábali si rôzne náradie," uviedla Palovičová. Napríklad lopaty, koryto na pranie, kolovraty, vahany (veľká misa, napríklad na miesenie cesta). Zhotovili si aj krosná z bukového dreva.

Reklama

Spisovateľ Žáry v Ponikoch prežil detstvo a hoci potom mnoho cestoval, do Poník sa podľa Kutelyovej stále vracal. V obci sa nachádza aj samotný rodný dom Žáryho, ktorý bol školou, evanjelickou farou (otec spisovateľa bol evanjelický farár v Ponikoch a aj učiteľ) aj bydliskom, pamätnú izbu však zriadili v Ponickom dome. "Čo je veľkou zaujímavosťou, sú tu jeho osobné veci, ktoré nám zapožičala jeho rodina, jeho potomkovia," uviedla Kutelyová. Tí pomáhali izbu aj zariaďovať, pričom nábytok je v nej umiestnený tak, ako v byte v Bratislave, kde Žáry žil. Návštevníci uvidia kreslo v ktorom sedával, jeho pracovný stôl, pomôcky, písací stroj i jeho sako s košeľou. "Určite sú aj knihy, ktoré venoval Ponikom," konštatovala Kutelyová. Medzi najvýznamnejšie patria Nedávny dávny svet aj Úsmevné údolie, v ktorej zachytil spomienky z detstva. V týchto knihách často spomína miestne lokality, rôznych ľudí, uvádza aj priezviská, ktoré ešte teraz nosia ľudia v Ponikoch, dodala Kutelyová.

UPOZORNENIE: TASR dnes vydáva o obci Poniky seriál spravodajských materiálov

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

17:59

Francúzske úrady rozmiestnia počas veľkonočných sviatkov pred všetky katolícke a protestantské kostoly príslušníkov bezpečnostných síl. Reagujú tak na minulotýždňový útok v Moskve.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali