“Celkovo tento mechanizmus pozitívne prispeje k urýchleniu činností zabezpečujúcich testovanie populácie a rýchlejší spôsob vyhodnocovania vzoriek a identifikáciu infikovaných v rámci populácie ČR,“ píše sa v danom dokumente.
Čo sa týka cieľov, potom je nutné zaistiť dôkladné informácie o obehu vzoriek. V tejto súvislosti sa bude sledovať kapacita a vyťaženosť odberných miest aj laboratórií v závislosti na prípadnú eskaláciu choroby v okrese alebo kraji ako aj identifikácia rizikových lokalít.
“Kontaktovanie osôb s ohľadom na mimoriadne opatrenia bude prebiehať aj prostredníctvom študentov lekárskych fakúlt, ktorí posilňujú príslušné krajské hygienické stanice vrátane Tracking Call Center (telefónnych centier pre sledovanie),” uvádza sa v dokumente.
Pamäťové mapy
So žiadankou, ktorú vytvoria hygienici u všetkých osôb, ktoré boli s nakazeným v kontakte, sa bude ďalej pracovať na odberovom mieste či mobilnom odberovom tíme a laboratóriu. Novinkou je, že testy budú absolvovať nielen osoby s príznakmi nového koronavírusu, ale aj tí, ktorí boli v kontakte s niekým chorým.
“KHS a Centrálny riadiaci tím covid–19 môže v prípade naplnenia kapacity laboratórií nariadiť redistribúciu odobratých vzoriek v spolupráci s krajskými vojenskými veliteľstvami, hasičským záchranným zborom a ďalšími zložkami integrovaného záchranného systému,” uvádza sa.
Súčasťou systému tejto inteligentnej karantény majú byť aj pamäťové mapy. Znamená to, že hygienici požiadajú človeka, ktorý bol v kontakte s nakazeným o súhlas, aby mohli využiť dáta z mobilu a kreditné karty za posledných päť dní. Na základe toho sa potom vytvorí táto mapa, ktorá človeku pomôže spomenúť si na to, či sa s niekým na dlhšiu dobu stretol.
Inou z možností bude získanie dát z aplikácie eRouška. Tú si zatiaľ nainštalovalo vyše 100 tisíc osôb. Spomeňme, že funguje na princípe bluetooth a pamätá si ostatné telefóny s touto aplikáciou, ktoré boli vo vzájomnej blízkosti.