Washington 26. marca 2019 (SITA/AP/HSP-Manuel Balce Ceneta)
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok rozšíril zákaz Trumpovej administratívy poskytovať financie z americkej pomoci pre organizácie, ktoré podporujú alebo vykonávajú umelé potraty
Po novom bude zákaz platiť aj pre organizácie, ktoré síce toto pravidlo neporušujú, ale poskytujú financie organizáciám, ktoré interrupcie podporujú. Spojené štáty rovnako obmedzia finančnú pomoc pre Organizáciu amerických štátov (OAS) za údajný lobing pre možnosť interrupcií na západnej hemisfére.
Americká administratíva sa podľa Pompea zaväzuje chrániť “posvätnosť života” v Spojených štátoch a zahraničí a bude presadzovať politiku, ktorá “v najširšej možnej miere” zamedzí zahraničným mimovládnym organizáciám obísť tento zákaz. Tento krok je rozšírením tzv. “politiky Mexico City” založenej ešte republikánskym prezidentom Ronaldom Reaganom, ktorú však zrušili nasledujúce administratívy demokratov. Súčasný prezident Donald Trump túto politiku opätovne zaviedol iba niekoľko dní po svojej inaugurácii v roku 2017. Následne ju z programov reprodukčného zdravia rozšíril na všetky zdravotnícke programy.
V USA sa začali datovať legálne potraty od roku 1973 na základe zmanipulovaného súdneho prípadu tzv. Roe vs. Wade. V ňom USA zaviedlo legálnosť potratov zmanipulovaním súdneho prípadu Roe vs. Wade. O čo šlo v súdnom spore?
Norma L. McCorveyová (vystupujúca pod pseudonymom Jane Roe) bola slobodná tehotná žena usilujúca o potrat. Argumentovala, že počala počas znásilnenia a dovolávala sa práva na potrat z dôvodu uplatnenia 14. dodatku Ústavy USA. Texaský súd danú žiadosť na základe článku 1196, ktorý povoľoval interrupciu iba za účelom ochrany života matky, potvrdil. Spor Jane Roe sa následne dostal pred Najvyšší súd, ktorý pomerom 7:2 rozhodol, že texasky zákon porušil ústavu v zmysle dodatku 14.
Súd uviedol: “…nesúhlasíme s tým, aby štát Texas na základe prijatia jednej z teórií života smel potlačovať práva tehotnej ženy. Každopádne, opakujeme, že štát má dôležitý a legitímny záujem na zachovanie a ochranu zdravia tehotnej ženy (…) a že má i ďalší dôležitý a legitímny záujem na ochrane potenciálneho ľudského života. Význam oboch záujmov s postupujúcim tehotenstvom narastá a v určitom okamihu sa stáva naliehavým.(…) Za obrat k naliehavosti môžeme považovať približne koniec prvého trimestra. (…) To však znamená, že vo fáze tehotenstva pred “obratom k naliehavosti” môže ošetrujúci lekár po konzultácii s pacientkou sám na základe vlastného úsudku rozhodnúť o ukončení jej tehotenstva bez toho, že by mal na toto rozhodnutie štát akýkoľvek vplyv.”
Najvyšší súd teda rozhodol, že do skončenia prvého trimestra je interrupcia plne v kompetencii tehotnej ženy a štát nemôže do tohoto rozhodnutia žiadnym spôsobom zasahovať.
Prečo však bol tento súdny spor zmanipulovaný?
Spor sa dostal pred Najvyšší súd až po tom, čo Norma Mc Corveyová porodila a poskytla svoje dieťa k adopcii a teda ako početní kritici tohoto rozhodnutia vyhlasujú, súd sa nemal daným prípadom zaoberať už len preto, že po narodení dieťaťa sa celý problém posunul do čisto teoretickej roviny. A ako neskôr Norma L. McCorveyová priznala, znásilnenie si vymyslela.
Mc Corveyová si tento súdny spor vyčítala do konca života, a uvedomovala si hrôzu genocídy nenarodených detí, ku ktorej sa pričinila. Vyznáva sa z toho v početných debatách a videách dostupných na internete, v ktorých americkej verejnosti svedčí o zmanipulovanosti a tragédii tohto zákona.
V súčasnej dobe sú potraty v USA v niektorých štátoch USA povolené až do momentu pôrodu – lekári prevádzajú tzv. potrat čiastočným pôrodom – porodia telo dieťaťa a kým je hlávka ešte v tele matky, dieťaťu vysajú mozog, prípadne pretnú miechu.
Potrat čiastočným pôrodom (Upozornenie: príliš barbarská realita, nie je vhodné pre slabšie povahy):
O prezidentovi Donaldovi Trumpovi je však známe, že je otvorený prolifer a je nádej, že sa prípadná zmena v amerických zákonoch prenesie aj do zmýšľania západnej Európy, kde potratovosť dosahuje závratné čísla a má neblahé dôsledky aj na starnutie populácie a jej nezvratné vymieranie.