Washington 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Brynn Anderson)
Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona o pomoci Ukrajine. Teraz ho musí schváliť Senát a podpísať Biden
Senát už prisľúbil, že bude hlasovať rýchlo (a hlasy sa určite nájdu, keďže demokrati majú v hornej komore väčšinu) a potom pošle návrh zákona Bidenovi na podpis.
Ako sme vás už informovali, návrh zákona obsahuje 60,84 miliardy dolárov, z ktorých väčšinu pohltia samotní Američania.
Viac ako tretina tejto sumy, 23,2 miliardy dolárov, bude použitá na doplnenie arzenálu americkej armády, ktorý sa po vojenských dodávkach Kyjevu zmenšil.
Na nákup nových zbraní pre Ukrajinu sa použije 13,8 miliardy dolárov. Ide o rýchle dodávky aj objednávky na zbrane, ktoré sa ešte musia vyrobiť.
Ďalších 11,3 miliardy sa vynaloží na pokračujúce aktivity americkej armády v regióne – napríklad na výcvik AFU a vojenskú prítomnosť v krajinách východného krídla NATO.
Viac ako 7,8 miliardy je určených na podporu ukrajinskej ekonomiky (tieto peniaze pôjdu do ukrajinského rozpočtu na pokrytie deficitu) – avšak už vo forme pôžičky, čo bola podmienka republikánov.
Zvyšok pridelených prostriedkov je určený na menšie potreby, ako je kontrola obchodu s drogami, jadrová bezpečnosť alebo posilnenie orgánov činných v trestnom konaní.
V samostatnej doložke návrh zákona požaduje, aby Biden do 45 dní predložil stratégiu ďalšej podpory Ukrajiny. Musí byť “viacročná, musí stanoviť konkrétne a dosiahnuteľné ciele, identifikovať a uprednostniť národné bezpečnostné záujmy USA”.
Kedy a aké zbrane dorazia na Ukrajinu?
Denník Washington Post dnes informoval, že Pentagónu bude trvať “menej ako týždeň”, kým dodá niektoré zbrane ukrajinským ozbrojeným silám. Ako už Biden povedal, budú poslané zo skladov americkej armády.
Prvé zásielky budú zrejme obsahovať rakety pre Patriot a delostrelecké granáty. Aspoň tie Biden vymenoval ešte v stredu, keď povedal, že na Ukrajinu budú okamžite presunuté zbrane zo skladov Pentagónu.
Či budú presunuté aj rakety dlhého doletu ATACMS s doletom 300 kilometrov, je otvorená otázka. Zákon na jednej strane Bidena k tomu zaväzuje, na druhej strane umožňuje rakety nepreviesť, ak prezident rozhodne, že by to ohrozilo bezpečnosť Spojených štátov.
Prezident by pritom musel Kongresu vysvetliť dôvod odmietnutia. Zrejme ide o čisto politický bod, ktorým chcú republikáni prinútiť Bidena, aby tento krok zdôvodnil.
V rovnakom duchu treba posudzovať aj požiadavku na predloženie stratégie v otázke Ukrajiny s časovým harmonogramom podpory. Tomu sa Biely dom dôsledne vyhýba a radšej robí pomoc Kyjevu prakticky časovo neobmedzenou, dávkuje ju podľa akýchsi nevyslovených cieľov a neoznamuje svoje budúce plány.
Vznik takejto stratégie – ak obsahuje to, čo republikáni požadujú – dáva Bielemu domu určitý rámec a vyžaduje od neho, aby vymedzil hranice pomoci Ukrajine (a následne aj samotnej vojny, pretože po vyčerpaní pomoci, ak sa konflikt neskončí ukrajinským víťazstvom, sa pravdepodobne začnú rokovania o určitých podmienkach).
Ak Biden v takejto stratégii neuvedie nič konkrétne, bude obvinený z predlžovania vojny a netransparentného vynakladania prostriedkov.
Celkovo je však prijatie zákona určite dôležitým znakom podpory Ukrajiny zo strany USA vrátane Republikánskej strany, ktorá dokonca upustila od svojej hlavnej požiadavky spájať pomoc Ukrajine s otázkou hraníc. A je to signál, že politika USA sa nemusí zásadne zmeniť ani v prípade nástupu Trumpa do funkcie. Značná časť republikánov totiž išla proti zásadnému bodu svojho prezidentského kandidáta o bezpečnosti hraníc a v podstate akceptovala postoj Bieleho domu k pomoci Ukrajine (viac sme o tom písali tu).
V nasledujúcich mesiacoch sa ukáže, či odblokovanie americkej pomoci dokáže zvrátiť súčasnú situáciu na fronte, kde má iniciatívu ruská armáda.
Väčšina republikánov v Snemovni reprezentantov hlasovala proti pomoci Ukrajine.
Celkovo získal návrh zákona 311 hlasov. Z toho 210 hlasov bolo od demokratov a len 101 od republikánov.
Zároveň proti nemu hlasovalo 112 republikánov.
Z tohto dôvodu získala pomoc Ukrajine z celého balíka štyroch zákonov najmenej hlasov:
Pomoc Taiwanu – 385 hlasov.
Pomoc Izraelu (hlasovalo sa za ňu až po Ukrajine) – 366 hlasov.
Zákaz TikToku a konfiškácia ruského majetku – 360 hlasov.
Ukrajina – 311 hlasov.
Prečítajte si tiež: