„Rodičia sú zodpovední za sexuálnu výchovu svojich detí,“ povedal Duda zhromaždeniu stúpencov. „Nie je možné, aby inštitúcie zasahovali do spôsobu, akým rodičia vychovávajú svoje deti.“
Dudovym hlavným oponentom je liberálny varšavský starosta Rafal Trzaskowski z hlavnej stredopravicovej opozičnej strany Občianska platforma (PO). Trzaskowski sa stal cieľom kritiky náboženských konzervatívcov potom, čo sa pokúšal o zavedenie vzdelávania o LGBT na varšavských školách.
Trzaskowski teraz deklaroval , že je “za” občianske registrované partnerstvá pre homosexuálov, ale neschvaľuje adopcie.
Avšak, ako vieme z podobných situácií z druhých krajín, je Trzaskowského tvrdenie, že je “len” za občianske partnerstvá pre homosexuálov bez možnosti adopcie, v praxi nemožné. Už vo viacerých prípadoch sa totiž homosexuáli žijúci v registrovaných partnerstvách v zahraničí obrátili na súd a ten im nakoniec na základe európskeho práva proti diskriminácii vyhovel.
Zatiaľ to vyzerá, že tento scenár v Poľsku nehrozí, keďže v prieskumoch vedie súčasný prezident Duda, ktorý taktiež plánuje po svojom zvolení podpísať „rodinnú kartu“ návrhov, ktoré majú zachovať špeciálne systémy dávok pre rodiny a dôchodcov.
Prezident Duda tiež potvrdil, že by v žiadnom prípade nedovolil homosexuálnym párom vziať si alebo adoptovať deti. “Je to zahraničná ideológia. Neexistuje žiadny súhlas s tým, aby sa tento jav v našej krajine nejako udial.”
Robert Biedron, ďalší prezidentský kandidát – kandidát ľavice a najuznávanejší gay Poľska, mu protirečí: „Tento rodinný preukaz je radikálnym dokumentom, ktorý rozdeľuje poľskú spoločnosť a zavádza štandardy pripomínajúce najbrutálnejšie… časy poľských a európskych dejín.“
Akým smerom sa nakoniec Poľsko vydá sa dozvieme až po prezidentských voľbách, ktorých konečný termín bol pre pandémiu koronavírusu stanovený na 28. júna.
Andrea Lopatková