Moskva 1. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik / Igor Zarembo)
Rusko minulý mesiac uviedlo, že sa nechystá zastaviť tranzit plynu pred územím Ukrajiny ani potom, čo bude úplne dostavaný plynovod Nord Stream 2. Poľský minister zahraničných vecí sa ale kvôli plynovodu obrátil na Nemecko
Poľský minister zahraničia Zbigniew Rau vyzval Nemecko, aby pomohlo Ukrajine kompenzovať to, čo on označuje za “bezpečnostný deficit”, ktorý by sa mal objaviť po spustení plynovodu Nord Stream 2.
Poľský diplomat svoje vyjadrenia zverejnil vo svojom článku publikovanom v nemeckých novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung v stredu 30. júna.
“Dostavba Nord Streamu 2 vytvorí veľký bezpečnostný deficit na východnom krídle NATO a Ukrajina sa bude nachádzať v bezpečnostnom území nikoho. Preto vyzývam Nemecko, aby prevzalo zodpovednosť za svoje rozhodnutie dostavať Nord Stream 2 a urobiť skutočný – nie imitovaný – vklad do offsetovania bezpečnostného nedostatku,” napísal Rau.
Podotkol tiež, že ruský prezident Vladimir Putin “neznášal obrovské náklady na stavbu Nord Streamu 2, aby tento inštrument potom nevyužíval”.
Podľa názoru Raua, toto podčiarkuje “nevyhnutnosť posilňovania odstraňovacieho potenciálu NATO na východnom krídle a Ukrajiny, ktorá (…) by mala dostať pravidelnú vysokú kompenzáciu tak v zmysle politickej podpory, ako aj v zmysle posilnenia obranného potenciálu”.
Minister naznačil, že Poľsko je pripravené “urobiť svoju časť, aby bol zaplnený tento deficit bezpečnosti”.
Tranzit plynu
Vyhlásenie poľského ministra zahraničia prišlo potom, čo ruskí zodpovední ministri uviedli, že tranzit plynu cez Ukrajinu bude pokračovať aj po dostavení plynovodu Nord Stream 2.
Šéf ukrajinskej spoločnosti vykonávajúce tranzit plynu Sergej Makogon v máji uviedol, že krajina by v dôsledku sprevádzkovania Nord Streamu 2 prišla o 5-6 miliárd dolárov ročne.
Nord Stream 2
Nord Stream 2 predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne od ruského pobrežia cez Baltské more do Nemecka. Proti projektu sa aktívne stavajú Spojené štáty, ktoré propagujú svoj skvapalnený zemný plyn v EÚ, ďalej Ukrajina a mnoho európskych krajín. USA v decembri 2019 zaviedli proti plynovodu sankcie, v dôsledku ktorých bola švajčiarska spoločnosť Allseas nútená zastaviť pokládku.
Práce pokračovali až o rok neskôr – v decembri 2020 pomocou ruského ukladača potrubia Fortuna, ku ktorému sa 27. apríla tohto roku pripojila loď Akademik Čerskij. Spojené štáty od tej doby opakovane znižovali sankcie proti projektu.