Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/ Brussels Signal / Foto: Facebook Rafal Brzoska)
Poľský miliardár Rafał Brzóska, majiteľ medzinárodnej logistickej spoločnosti InPost, vyhral 20. novembra svoj spor na poľskom súde voči spoločnosti Meta. Brzóska zažaloval konglomerát sociálnych médií za použitie jeho podoby v tzv. “deepfakes“ príspevkoch generovaných umelou inteligenciou. Informuje Brussels Signal
Brzóska sa stal cieľom útokov z jediného dôvodu – pretože je známym podnikateľom. Svoju firmu InPost dokonca rozvíjal aj na medzinárodnej úrovni. V súčasnosti plánuje svoj biznis rozšíriť a poskytovať prepravné služby ako nízkonákladovú alternatívu poplatkov za batožinu v leteckej doprave tým, že zákazníkom umožní odovzdať batožinu v uzamykateľných skriniach a vyzdvihnúť ju na podobných miestach v zahraničí.
Služba, ktorá je už dostupná v Belgicku, Francúzsku, Španielsku, Holandsku a Taliansku, sa má rozšíriť aj do Spojeného kráľovstva a umožňuje poslať až 25 kilogramov batožiny za poplatok, ktorý je nižší ako poplatky leteckých spoločností.
Deepfake
Deepfake je výraz pre médium, ktoré bolo digitálne prostredníctvom nástrojov umelej inteligencie upravené tak, aby presvedčivo nahradilo osobu výzorom alebo hlasom iného človeka.
Brzóska 21. novembra na sociálnej sieti LinkedIn napísal, že každý jeho budúci deepfake obrázok zverejnený na sieti Meta bude mať za následok pokutu pre tohto giganta sociálnych médií.
„Požiadali sme o zabezpečenie, aby každý ďalší deepfake s mojou podobizňou mal za následok okamžitú finančnú pokutu pre majiteľa Facebooku! Súd nám plne vyhovel a udelil nám zabezpečenie na maximálnu možnú dobu, teda na jeden rok,“ napísal Brzóska v príspevku.
Brzóskova manželka, novinárka Omena Mensahová, vo videu, ktoré jej manžel zverejnil na sieti LinkedIn, uviedla, že na stránkach sieti Meta sa objavili aj falošné príspevky a fotografie s jej podobizňou. Patrili medzi ne photoshopom upravené fotografie jej dobitej tváre – údajného násilia zo strany jej manžela, a dokonca aj falošné informácie o tom, že drží drogy, či dokonca aj pokus o jej zabitie. Súd to všetko označil za nezákonné.
Terčom sú známe osobnosti
Celebrity a politici sa stali terčom falošných obrázkov generovaných umelou inteligenciou, známa tvár totiž dobre slúži na prilákanie pozornosti propagovaného obsahu. Hoci mnohé z týchto deepfakes sú jednoznačne satirické alebo komické, iné môžu vyzerať autenticky a sú zavádzajúce. Obeťou deepfakes sa v lete stal okrem iných známych osobností aj slovenský prezident Peter Pellegrini, ktorého podobizeň bola použitá na propagáciu finančných produktov. Kancelária prezidenta to nahlásila ako podvod a zvažuje ďalšie právne kroky.
Brzóska vyjadril presvedčenie, že rozsudok, ktorý vydal poľský súd, hoci sa obmedzuje len na Poľsko, bude mať vplyv na práva jednotlivcov a vývoj deepfakes umelej inteligencie aj vo svete.
Vo svojom X príspevku vyzval používateľov internetu, aby mu poslali jeho deepfakes, ktoré by mohli na internete nájsť, a požiadal ďalšie verejne známe osoby, ktoré postihli podobné problémy, aby ho kontaktovali a podporili jeho kampaň proti spoločnosti Meta profitujúcej z takýchto akcií.
Dodal, že sa mu to podarilo zastaviť : „Aspoň v Poľsku“.
Deepfakes v Európe a USA sa pravidelne používajú na útoky na mediálne známe osoby a celebrity. V niektorých krajinách, napríklad v Južnej Kórei, tínedžeri používajú deepfakes svojich spolužiakov, čo vyvolalo nielen verejné pobúrenie ale aj obavy o duševné zdravie mladých ľudí.
Prečítajte si tiež: