Varšava/Minsk 10. augusta 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Michal Dyjuk)
Záchranou môže byť to, že ani jedna strana nemá záujem urobiť prvý krok. Napätie však napriek tomu absurdne narastá, píše Ted Snider pre Responsible Statecraft
Okrem strašných strát na životoch, zdraví a pôde je najväčším nebezpečenstvom vojny na Ukrajine hrozba jadrových zbraní a riziko, že NATO môže byť zatiahnuté do tretej svetovej vojny. Prezident Joe Biden opakovane sľúbil, že sa to nestane.
Na poľsko-bieloruskej hranici teraz hrozí, že sa veci zvrtnú.
Na bieloruskej strane začala armáda cvičenia na hraniciach s Poľskom a Litvou, ktoré sú členmi NATO. Okrem toho do Bieloruska v júli údajne zamierilo až 10 000 príslušníkov ruskej skupiny Wagner (podľa veliteľa skupiny Wagner) a ich žoldnieri cvičia bieloruské špeciálne jednotky len niekoľko kilometrov od hranice. Na poľskej strane sa v reakcii na to zhromažďujú vojská a predstavitelia vo Varšave obvinili Bielorusko z toho, že hostí “redislokované” Wagnerove sily “na východnom krídle NATO s cieľom destabilizovať ho”.
Poliaci medzitým minulý týždeň obvinili bieloruské vojenské vrtuľníky z narušenia poľského vzdušného priestoru. Bielorusko to poprelo a obvinilo Poľsko, že si tento incident vymyslelo, aby ospravedlnilo budovanie poľských jednotiek na hraniciach. “Vyzývame poľskú stranu, aby nevyhrocovala situáciu a nevyužívala ju na militarizáciu pohraničnej oblasti,” povedal vtedy hovorca bieloruského ministerstva Anatolij Glaz.
Napätie stúpa dostatočne na to, aby bolo vidieť, ako jedna zápalka môže zapáliť ohnivko.
“Našou odpoveďou na provokáciu je zvýšenie počtu poľskej armády na východnej hranici krajiny presunom jednotiek zo západu,” povedal minulý štvrtok poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. “V súlade s platným zákonom môžu vojaci v konkrétnej situácii použiť zbrane. Nie sú bezbranní.”
Poľsko v súčasnosti zvažuje uzavretie hraníc s Bieloruskom, čiastočne z obavy, že bojovníci z hnutia Wagner by mohli prejsť do Poľska v prestrojení za imigrantov alebo využiť utečencov na organizovanie provokácií. Rusko zasa varuje pred poľskými útokmi pod zámienkou bieloruskej provokácie. Ruský prezident Putin povedal, že “začatie agresie proti Bielorusku by znamenalo začatie agresie proti Ruskej federácii. Na to budeme reagovať všetkými dostupnými prostriedkami”.
Takáto ruská reakcia by pravdepodobne mohla viesť k uplatneniu záväzkov aliancie podľa článku 5.
Experti si však nemyslia, že niektorá zo strán chce urobiť prvý krok. Alexander Hill, profesor vojenskej histórie na univerzite v Calgary, pre RS uviedol, že na základe obmedzených dostupných informácií “sa zdá veľmi nepravdepodobné, že by sa Wagner zapojil do akéhokoľvek druhu invázie . . na poľské územie z (Bieloruska)”.
Nie je to tak dávno, čo Anders Rasmussen, bývalý šéf NATO a v súčasnosti poradca ukrajinského prezidenta Zelenského, navrhol “koalíciu ochotných” bojovať v mene Ukrajiny.
“Ak sa NATO nedokáže dohodnúť na jasnom postupe pre Ukrajinu, existuje jasná možnosť, že niektoré krajiny by mohli konať individuálne,” povedal pred júlovým samitom vo Vilniuse. “Vieme, že Poľsko sa veľmi angažuje v poskytovaní konkrétnej pomoci Ukrajine. A nevylúčil by som, že Poľsko sa v tejto súvislosti zapojí ešte výraznejšie na národnej úrovni a budú ho nasledovať pobaltské štáty, možno vrátane možnosti nasadenia vojsk.”
Anatol Lieven, riaditeľ euroázijského programu v Quincyho inštitúte, však povedal, že Poľsko pravdepodobne “neurobí prvý krok, pretože by to bolo hlboko nepopulárne u väčšiny ostatných krajín NATO”.
Geoffrey Roberts, emeritný profesor histórie na University College Cork, pre RS povedal, že je ťažké si predstaviť, že “Poľsko urobí čokoľvek bez plnej podpory a súhlasu USA.” Poľský krok proti Bielorusku by znamenal vojnu s Ruskom, a to Varšava nechce.
Vzhľadom na demotiváciu ktorejkoľvek strany udrieť ako prvá existuje možnosť, že presuny vojsk, vojenské cvičenia a verejné vyhlásenia majú byť odstrašujúce. Môžeme len dúfať, že nedorozumenie, nehoda alebo nejaká iná iskra nevyvolá akciu medzi týmito dvoma ozbrojenými kontingentmi, ktoré na seba teraz mieria zbraňami na kilometroch hranice.
Prečítajte si tiež:
- Kaczyński sa vysmieva myšlienke, že Poľsko malo radšej zostreliť bieloruské vrtuľníky
- Poľské voľby: PiS zmierňuje svoj postoj k Ukrajine v obave z nárastu Konfederácie