Bratislava 12. marca 2024 (HSP /ABC News/ Foto: X@WhiteHouse)
Prezident Joe Biden dnes hostí poľského prezidenta Andrzeja Dudu a premiéra Donalda Tuska na rokovaniach v Bielom dome. Správu prináša ABC News
Poľskí lídri chcú na stretnutí v Bielom dome vyvinúť tlak na Washington, aby v kritickom momente vojny v Európe prelomil patovú situáciu v otázke doplnenia finančných prostriedkov pre Ukrajinu.
Prezident Andrzej Duda pred návštevou vyzval ostatných členov aliancie NATO, aby zvýšili svoje výdavky na obranu na 3 % HDP. Podľa jeho slov Rusko stavia svoju ekonomiku do” vojnového režimu” a presadzuje svoje plány na obsadenie Ukrajiny. Poľsko už teraz vynakladá na obranu 4 % vlastného hospodárskeho výkonu, čo je dvojnásobok súčasného cieľa 2 % HDP v NATO.
“Vojnový režim”
„Vojna na Ukrajine jasne ukázala, že Spojené štáty sú a mali by zostať lídrom v otázkach bezpečnosti v Európe a vo svete,“ povedal prezident Duda v pondelok v prejave v Poľsku. „Aj ostatné krajiny NATO však musia prevziať väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť celej aliancie a intenzívne modernizovať a posilňovať svoje jednotky.“
V článku v denníku The Washington Post Duda upozornil na požiadavky na zvýšenie výdavkov do NATO. Duda tvrdil, že Rusko prepína svoju ekonomiku do “vojnového režimu” a takmer 30 % svojho ročného rozpočtu vyčleňuje na zbrojenie.
„Toto číslo a ďalšie údaje prichádzajúce z Ruska sú alarmujúce,“ napísal Duda. „Režim Vladimíra Putina predstavuje najväčšiu hrozbu pre svetový mier od konca studenej vojny,“ uviedol.
Bidenova administratíva naznačila, že Dudova výzva na zvýšenie cieľových výdavkov na obranu krajín NATO môže byť, aspoň zatiaľ, príliš ambiciózna.
„Myslím si, že prvým krokom je dosiahnuť, aby každá krajina splnila hranicu 2 %. V tomto smere sme zaznamenali zlepšenie,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. „Podľa mňa je to však prvý krok predtým, ako začneme hovoriť o ďalšom návrhu,“ dodal.
Biden pozval Andrzeja Dudu a poľského premiéra Donalda Tuska na stretnutia pri príležitosti 25. výročia vstupu Poľska do NATO. Poľsko sa po desaťročiach komunistickej vlády vymanilo zo sféry vplyvu Moskvy a otočilo sa smerom na Západ.
Balík pomoci
Návšteva sa koná aj uprostred patovej situácie vo Washingtone medzi demokratom Bidenom a republikánmi v Snemovni reprezentantov v otázke financovania Ukrajiny. Republikáni v zablokovali dvojstranný balík v hodnote 118 miliárd dolárov. Balík zahŕňa 60 miliárd dolárov na financovanie Ukrajiny, ale aj prostriedky pre Izrael, Taiwan a bezpečnosť hraníc USA.
V rozhovore s novinármi pred nástupom do lietadla vo Varšave Duda uviedol, že rokovania vo Washingtone budú síce oslavou výročia pripojenia Poľska k NATO, ale predovšetkým sa zamerajú na bezpečnosť Európy a “na ruskú imperiálnu politiku, ktorá sa opäť vracia”.
Naopak Bidenovi dáva táto cenná návšteva z Poľska ďalšiu príležitosť ukázať, ako jeho pohľad na NATO kontrastuje s pohľadom pravdepodobného republikánskeho kandidáta na prezidenta v roku 2024 Donalda Trumpa. Trump len nedávno povedal, že keď bol prezidentom on, varoval spojencov NATO, že “bude povzbudzovať” Rusko, “aby si robilo, čo chce”, s krajinami, ktoré sú “v omeškaní” s plnením svojich cieľov aliančných výdavkov na obranu.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla : „Návšteva poľských lídrov poskytuje príležitosť zamyslieť sa nad spoločným “železným” záväzkom krajín voči aliancii NATO, vďaka ktorému sme všetci vo väčšom bezpečí.“
Obavy o Ukrajinu
V Európe sa prehlbujú obavy o osud Ukrajiny. Ukrajine dochádzajú zásoby munície a Rusko dosahuje úspechy na ukrajinskom území. Rusko zvrátilo svoje slabé vojenské výsledky, ktoré dosahovalo na začiatku vojny, ktorá sa začala vo februári 2022.
Duda a Tusk sa počas svojho pobytu vo Washingtone stretnú aj s americkými zákonodarcami. Očakáva sa, že lídri podporia výzvy predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona (R-La.), aby sa presadil balík pomoci schválený Senátom.
Nemecký kancelár Olaf Scholz a talianska premiérka Giorgia Meloniová v posledných týždňoch tiež navštívili Washington. Svojou návštevou zdôraznili, aký vplyv má na Európu patová situácia v oblasti financovania Ukrajiny.
„Situácia na fronte je naozaj hrozivá,“ povedal Michal Baranowsk. Baranowski je výkonný riaditeľ GMF East so sídlom vo Varšave, ktorý je súčasťou think tanku German Marshall Fund. „Nehovoríme o niečom, čo sa dá vyriešiť do júna alebo júla..Ale o niečom, čo treba vyriešiť v marci alebo apríli,“ uviedol.
Počas minulotýždňového prejavu o stave Únie Biden povedal: „Ak si niekto v tejto miestnosti myslí, že Putin sa na Ukrajine zastaví, ubezpečujem vás: Neurobí to.“
Podľa poľských médií je to prvýkrát za štvrťstoročie, čo sú poľský prezident a predseda vlády súčasne vo Washingtone. Zároveň je to prvýkrát, čo oboch lídrov prijali v Bielom dome v rovnakom čase. Toto gesto sa všeobecne považuje za potvrdenie vážnosti tohto historického momentu – sila Ruska rastie, zatiaľ čo sila Ukrajiny slabne.