Varšava 31. júla 2018 (HSP/Foto:Grand Power)
Poľská a portugalská polícia vyzbrojuje svoje jednotky slovenskými samopalmi STRIBOG. Na Slovensku sa pre ozbrojené zložky nakúpili niekoľkonásobne drahšie samopaly zo Švajčiarska.
Poľské železničné trate a hlavné veliteľstvo Železničnej stráže (SOK) oznámili výberové konanie na dodávku ručných zbraní. SOK ma záujem o 703 poloautomatických pištolí a 112 samopalov na strelivo 9 mm x 19. Naposledy v novembri 2017, si Železničná stráž pre svoju zásahovú skupinu vybrala samopale STRIBOG od slovenského výrobcu Grand Power.
Sedemdesiat slovenských samopalov tak slúži od roku 2017 u našich severných susedov. Zbrane výrobcu zo Slovenskej Ľupče uspeli vo výberovom konaní, pričom okrem podmienok priaznivej ceny a predĺženej záruky musel splniť i technické, konštrukčné a funkčné požiadavky. Najnovšie si slovenský samopal Stribog vybrala aj Portugalska polícia, ktorá už zložila zálohu na prvých 150 ks.
Samopal STRIBOG je zbraň z dielne Jaroslava Kuracinu umožňujúca streľbu ako v samonabíjacom režime, tak i dávkou (samočinne), pričom spätný ráz je pri streľbe tlmený špeciálnym mechanizmom v spojení s účinným úsťovým zariadením, ktoré spoločne zaisťujú, že zbraň sa pri streľbe takmer vôbec nehýbe a to ani pri dlhých dávkach. Zásobníky s kapacitami 10, 20 a 30 rán poskytujú používateľom možnosť zvoliť si medzi väčšou kapacitou, alebo kompaktnejšími rozmermi zbrane, čo sa hodí napríklad pri streľbe v ľahu.
Kratší, pištoľový, variant z rodiny STRIBOGov si aktuálne získava obľubu napríklad i na trhu v USA a o tento samopal prejavili záujem i ozbrojené zložky viacerých krajín. Napriek tomu, že ide o pomerne nový produkt, stáva sa ťažiskovým výrobkom spoločnosti GRAND POWER, hlavne vďaka robustnej a jednoduchej konštrukcii, komfortnému a intuitívnemu obojstrannému ovládaniu a veľmi dobrému správaniu pri streľbe, pri zachovaní ceny hlboko pod cenami konkurencie.
Je smutné, že u nás boli vybraté samopaly švajčiarskej výroby, ktoré cenou niekoľko násobne prevyšujú cenu slovenského STRIBOGU, peniaze z nášho rozpočtu teda namiesto slovenských robotníkov, ktorých Jaroslav Kuracina zamestnáva viac ako stovku, skončia vo vreckách zamestnancov švajčiarskeho konkurenta. Samozrejme o cenách náhradných dielov, prípadného servisu a podobne môžeme len špekulovať, ale je viac ako pravdepodobné, že budú priamo úmerné cene samotnej zbrane a vzdialenosti výrobcu od našich skladov. Pre porovnanie, slovenský výrobca má s centrálnymi skladmi MV SR, v ktorých sa všetky tieto zbrane skladujú a z ktorých sa distribuujú, spoločný plot. Doslova.
https://www.youtube.com/watch?v=xqaA-GEepTE&feature=youtu.be