Senianske rybníky sú národnou prírodnou rezerváciu (NPR) a zároveň aj chráneným vtáčím územím (CHVÚ) s prvým stupňom ochrany, ktorý povoľuje lov vtáctva. Práve tu nastáva legislatívny konflikt záujmov. Podľa zákona o ochrane prírody sú všetky voľne žijúce vtáky zákonom chránené. Zároveň sú chránené konkrétne vymedzené vtáčie druhy v CHVÚ Senianske rybníky. Ochrana sa však nevzťahuje na zimujúce a migrujúce druhy, ktoré sa na Senianske rybníky sťahujú v zime. Poľovníci tak môžu vykonávať ich lov, čím však môžu ohrozovať aj iné druhy vtáctva. Ornitológovia zároveň tvrdia, že poľovníci by nemali loviť vtáctvo na nocoviskách. „Je to nehumánne a neetické. Ak je vtáctvo rušené na nocoviskách, dochádza k stratám jeho energie a následne aj k zoslabnutiu a ochoreniam. Lov na nocoviskách by mal byť úplne zakázaný. Precedensom môžu byť CHVÚ Dunajské luhy a Záhorské Pomoravie, kde je lov na nocoviskách celkom zakázaný“ povedal pre agentúru SITA Matej Repel z SOS/Birdlife Slovensko. Dodal, že poľovanie v súčasnosti predstavuje pre vtáctvo veľký problém nie len na Slovensku, ale prakticky na území celej Európy. “Českí ornitológovia skúmali vtáctvo hniezdiace na ich území. Zistili, že každá piata hus mala v sebe olovené broky. Tie v jej tele zostanú a napokon ju otrávia,” vysvetľoval Repel.
Na situáciu reagovali aj ochranári z Chránenej krajinnej oblasti(CHKO) Vihorlat, do ktorej Senianske rybníky spadajú. „Správa CHKO Vihorlat pravidelne vykonáva kontroly chráneného územia NPR Senianske rybníky, ale k streľbe dochádza väčšinou ráno, alebo podvečer na lokalitách, kde to zákon vyslovene nezakazuje, preto ostáva len na etike poľovníkov či zvolia citlivý prístup k prírode, alebo bezohľadný lov,“ uviedla v stanovisku na svojej internetovej stránke Správa CHKO Vihorlat. V stanovisku zároveň uviedla, že jej zamestnanci na CHVÚ často nachádzajú nábojnice, ktoré po sebe mnohí poľovníci nepozbierajú. Nábojnice sa neraz vyskytujú aj Náučnom chodníku vtáčím rajom, ktorý sa na CHVÚ nachádza.
Poľovníci však tieto tvrdenia odmietajú. „Slovenská poľovnícka komora odmieta vyjadrenia o narušovaní nocovísk husí, ktoré sú opäť použité proti poľovníkom. Husi sa na území Slovenska vždy lovili predovšetkým na rannom, resp. večernom ťahu. Ak má niekto vedomosť o porušovaní zákona o poľovníctve, nedohľadaní ulovenej zveri, nepoužívaní poľovne upotrebiteľných psov pri takýchto poľovačkách, je povinný to ohlásiť orgánom činným v trestnom konaní, alebo miestne príslušnému okresnému úradu,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru poľovníctva, strelectva a osvety Slovenskej poľovníckej komory Martina Hustinová.
Ministerstvo životného prostredia plánuje celú situáciu vyriešiť programom starostlivosti. „ Súčasný stav podľa nás zďaleka nie je vyhovujúci. Pripravujeme preto program starostlivosti o CHVÚ Senianske rybníky. Program starostlivosti predstavuje súbor opatrení „šitých na mieru“ danej lokalite vo vzťahu k predmetu ochrany. Práve program starostlivosti zaistí adekvátnu ochranu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
CHVÚ Senianske rybníky bolo vyhlásené v roku 2009. Nachádza sa v západnej časti Senianskej zníženiny, medzi obcami Senné, Iňačovce, Blatná Polianka, Blatné Remety, s rozlohou 2668 hektárov. Súčasťou CHVÚ Senianske rybníky je NPR Senianske rybníky s rozlohou 213,3 hektárov a ochranným pásmom s rozlohou 211,2 hektárov, ktorú tvorí mimoprodukčný rybník s priľahlými podmáčanými lúkami. Celé územie NPR bolo v roku 1990 zapísané do zoznamu mokradí medzinárodného významu, tzv. Ramsarských lokalít. Podľa Smernice o biotopoch má štatút územia európskeho významu. Vyskytuje sa v ňom približne 300 druhov vyšších rastlín, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené druhy. Vďaka početnému zastúpeniu mokraďových biotopov a rôznorodosti prostredia žije na území Senianskych rybníkov veľké množstvo vtáčích druhov, vzácneho hmyzu, obojživelníkov, plazov a rýb. Senianske rybníky v posledných rokoch slúžia ako zimovisko pre sibírske husi. Najpočetnejším druhom je hus bieločelá, ochranári zaznamenali aj prítomnosť husí divých a tundrových.