V rozpore s populárnym tvrdením, že antikoncepcia je prevenciou potratov, štúdia poznamenáva: „Verejná diskusia a iniciatívy rodinného plánovania často naznačujú, že používaním antikoncepcie je vždy možné predísť potratom.“
Dodáva: „Avšak, každý rok, 9 z každých 100 žien, ktoré používajú antikoncepčné tabletky (najviac používanú formu antikoncepcie v Británii; 6 z každých 100 žien, ktoré používajú injekčnú antikoncepciu a takmer 1 z každých 100 žien, ktoré používajú vnútromaternicové teliesko – otehotnie.“
Potraty sú vlastne predĺžená ruka antikoncepcie, uvádza portál Church Militant a Ann Furedi, riaditeľka BPAS to v správe potvrdzuje:
„Ak povzbudíte ženy, aby používali antikoncepciu, dávate im pocit, že dokážu ovládať svoju plodnosť… Naše údaje ukazujú, že ženy nedokážu ovládať svoju plodnosť iba cez spôsob samotnej antikoncepcie, aj napriek tomu, že používajú tie najspoľahlivejšie metódy… Potrat je “antikoncepcia”, ktorú ženy potrebujú, keď ich bežná metóda zlyhala.“
Hovorca BPAS uviedol pre HuffPost U.K., že zlyhanie antikoncepcie je spôsobené kombináciou chyby antikoncepcie samotnej a chyby používateľky pri jej užívaní. „Faktom je, že vo všeobecnosti, ženy pri užívaní antikoncepcie nehazardujú – ženy venujú veľa úsilia, aby sa vyhli neželanému tehotenstvu, ale antikoncepcia ich môže sklamať, a ony potrebujú potrat ako zadné dvierka, ak sa to stane,“ uvádza hovorca.
Závery správy sú podobné aj u najväčšieho poskytovateľa potratov v Spojených Štátoch – organizácii Planned Parenthood (PP).
Tá tiež propaguje, že zachraňuje životy tým, že poskytuje ženám antikoncepciu. Newsweek zaznamenal: „Jednoducho povedané, PP zachraňuje životy. Poskytuje prevenciu pred neplánovanými tehotenstvami, spontánnymi potratmi či umelými potratmi.“
Avšak, 30-ročná štúdia o používaní antikoncepcie v Spojených Štátoch, ktorá bola publikovaná v roku 2010 Centrom pre kontrolu chorôb (CDC), uvádza, „Polovica všetkých tehotenstiev v USA je neplánovaných, a priemerná pravdepodobnosť neželaného tehotenstva počas 12 mesiacov užívania antikoncepcie v USA je 12%, čo sa nezmenilo od roku 1995.“
Dokonca aj „samozvaní“ katolíci ako Melinda Gates, vo svojej snahe na kontrolu populácie, tlačia na rozšírenie antikoncepcie ako prevencie proti potratom.
Avšak mnohí sa neboja propagovať fakty o tom, že antikoncepcia vlastne vedie k potratom. V roku 2007, Fr. Thomas Euteneuer, riaditeľ Human Life International, obhajoval cirkevný zákaz antikoncepcie zdôvodňujúc, že práve tá vedie k potratom: „60% žien, ktoré idú na potratovú kliniku tak robí, pretože ich antikoncepcia zlyhala. Takže aká účinná je antikoncepcia v znižovaní potratov?“