Klaus tvrdí, že v kontexte postdemokratickej EÚ ide o “velikášstvo” doposiaľ neznámeho typu.
“Svoj boj vediem v mene Francúzska a bez prestávky, aby som pomohol Európe …”, hovorí Macron. Klaus však uvádza, že po preštudovaní Macronovho pamfletu je presvedčený, že Európa žiadnu Macronovu pomoc nepotrebuje. Práve naopak.
“Neprijateľné je už Macronovo východisko, ktoré tvrdí, že “ešte nikdy od druhej svetovej vojny nebola Európa v takom ohrození”. Jeho symbol sa stal brexit. To je úplne nehorázné tvrdenie. Odchod z EÚ bol slobodným rozhodnutím britských voličov, bol dôsledkom dlhodobej nespokojnosti Britov s dnešným konceptom európskej integrácie,” upozorňuje Klaus.
“Brexit je slepá ulička”, hovorí Macron. “Pre koho je to slepá ulička?” Oponuje Klaus.
Brexit je podľa jeho názoru pre Veľkú Britániu návrat k demokratickému výkonu politiky v rámci národného štátu na základe volebného mandátu. “Ak by bolo v EÚ všetko v poriadku, ak by to bol taký báječný a úspešný model, ako Macron hlási, potom Briti nemali dôvod, aby EÚ opúšťali,” upozorňuje Klaus.
Macron navrhuje vytvorenie celého radu nových európskych orgánov, v ktorých chce podľa Klausa zamestnať svojich európskych partnerov a oslabiť demokraciu v jednotlivých členských štátoch EÚ.
Navrhuje napríklad vytvorenie Európskej agentúry pre ochranu demokracie, v ktorej “každý členský štát dá k dispozícii európskych odborníkov, ktorí budú bojovať kybernetickým útokom a manipuláciám v súvislosti s voľbami”.
“Čo to znamená? Už nie voliči, ale agentúra so svojimi “odborníkmi” bude posudzovať, či sú volebné výsledky správne, aké si budú Macronovci vyžadovať.” Uvádza Klaus v analýze svojo inštitútu IVK.
Macron tiež navrhuje zriadiť Európsky azylový úrad a Európsku radu pre vnútornú bezpečnosť. “Zostať súčasťou schengenského priestoru by bolo za týchto okolnosti smrteľnou chybou. Migračná kríza jasne ukázala, že je schengenský “bezhraničný” projekt úplne mylný koncept.”
Klaus dodáva, že slobodné cestovanie ani obchodovanie nie je výrazne zjednodušené, ale je mimoriadne výhodné pre nekontrolovateľné prekračovanie hraníc migrantmi alebo páchateľmi najrôznejších nezákonných činov.
Slovo “hranica” používa Macron na základe výhradného prístupu, keď tvrdí, že “hranice musia zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž a na nových základoch budovať našu obchodnú politiku”.
“Tým rozumie uzavrieť hranice všetkým podnikom, ktoré nedodržiavajú “európske hodnoty, normy pre životné prostredie, ochranu údajov a spravodlivé daňové odvody”. Čo sa týka európskych hodnôt bude stanovovať on a jemu podobní. I to je pre nás úplne neprijateľné.”
Autoritativne a povýšenecké rady podľa Klausa prináša Macron v čase, keď sa Francúzsko potýka s bezprecedentnými hospodárskymi a sociálnymi problémami. “Čo chce doma neúspešný a nepopulárny prezident radiť zvyšku EÚ?
“Ak by sa nafúkaná “makronovská” politika mala stať súčasnou EÚ a Macronova “európska obroda”, potom by sme z takej EÚ mali čo najrýchlejšie odísť,” vyhlásil Klaus.
“Ak niektoré naše výzvy k vystúpeniu z EÚ zneli ako príliš radikálne a málo zodpovedné, hrozivá Macronova vízia pre nás nemá iné východisko. Opusťme Európsku úniu nadutého francúzskeho polomonarchu, kým ešte je čas,” dodáva na záver Klaus.