“Od polnoci zo stredy na štvrtok zavádzame úplne voľný pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou,” povedal šéf slovenského kabinetu. Dohoda o tomto kroku podľa neho padla už pred dvoma dňami.
“Od polnoci sa teda už bude možné slobodne pohybovať medzi Slovenskom a Českom, tak ako to bolo pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu,” potvrdil Babiš.
V súčasnosti môžu Česi na Slovensko i Slováci do Česka vycestovať bez potvrdenia o negatívnom teste na COVID-19, ak pobyt nepresiahne 48 hodín.
Podrobnosti otvoreného režimu majú premiéri oznámiť po spoločnom rokovaní, na ktorom majú hovoriť aj o pandemickej situácii v oboch krajinách, rovnako majú diskutovať o bilaterálnej spolupráci a o návrhu dlhodobého rozpočtu Európskej únie.
Slovenského premiéra prijme v rámci programu aj prezident ČR Miloš Zeman, rovnako tak šéfovia oboch komôr českého parlamentu – predseda Senátu Miloš Vystrčil a predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček.
Úrad verejného zdravotníctva SR upravil podmienky fungovania detských letných táborov
Detské letné tábory, čiže zotavovacie podujatia, budú fungovať v upravenom režime. Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, o ktorom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Aktuálne sa na zotavovacom podujatí môže zúčastniť maximálne 100 osôb.
Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková priblížila, že maximálny počet účastníkov sa ešte môže upravovať v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie. ÚVZ zdôraznil, že konanie sa putovných táborov v súčasnej epidemiologickej situácii je neaktuálne. Ak je dopravu detí do tábora možné zabezpečiť iba verejnou hromadnou dopravou, po ceste musia dodržať štandardné protiepidemické opatrenia platné pre prepravu vo verejnej hromadnej doprave. Odborníci odporúčajú počas pobytu detí využívať súkromnú hromadnú dopravu.
“Pre účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež vrátane personálu platí výnimka z povinného nosenia rúšok pri všetkých aktivitách v rámci lokality vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,” zdôraznil úrad s tým, že výlety a návštevy verejne dostupných atrakcií sa budú organizovať s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v krajine a podľa platných opatrení.
Na detské tábory je potrebné doložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Vyhlásenie o bezinfekčnosti musia doložiť nielen deti, ale aj vedúci, inštruktori, personál kuchyne, personál zaisťujúci upratovanie a ďalšie osoby prítomné na akcii. U detí potvrdzuje bezinfekčnosť písomným vyhlásením rodič alebo iný zákonný zástupca či iná fyzická osoba, ktorú na to zákonný zástupca dieťaťa písomne splnomocnil.
Písomné vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň, rozhodujúci dátum je deň prijatia na akciu. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa vyhlásenie rozširuje o údaje o príznakoch infekcie ochorenia COVID-19. Vo vyhlásení sa uvádza, že počas 14 dní pred odchodom neprišli dieťa či iná osoba prítomná na akcii do styku s osobou chorou na infekčné ochorenie alebo podozrivou z nákazy a ani jemu, ani inému príslušníkovi rodiny žijúcemu s ním v spoločnej domácnosti nie je nariadené karanténne opatrenie.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá rodičovi, prípadne zákonnému zástupcovi dieťaťa, lekár všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast najskôr jeden mesiac pred začiatkom zotavovacieho podujatia. Ak dieťa užíva lieky alebo jeho zdravotný stav si vyžaduje obmedzenie záťaže, súčasťou potvrdenia sú aj tieto skutočnosti.
Prevádzkovateľ podujatia vykonáva vstupný zdravotný filter u detí a aj u ostatných účastníkov akcie, zvýšený zdravotný dohľad realizuje aj počas akcie. Jeho povinnosťou je zabezpečiť a kontrolovať dôsledné dodržiavanie pravidiel osobnej aj prevádzkovej hygieny všetkých účastníkov. Musí zabezpečiť pravidelné denné upratovanie s použitím dezinfekčných prostriedkov s virucídnym účinkom, pravidelne vetrať všetky prevádzkové aj ubytovacie priestory, dezinfikovať všetky priestory podujatia medzi jednotlivými turnusmi a zabezpečiť osobné ochranné pracovné prostriedky pre personál.
Prípravu stravy zaistí v súlade so správnou hygienickou praxou v nadväznosti na spôsob zabezpečenia stravovania podľa požiadaviek platnej legislatívnej úpravy pre daný typ stravovania a za zvýšených hygienických požiadaviek u personálu.
Osoby, ktoré zaisťujú prípravu stravy, musia mať zabezpečené podmienky pre vysoký štandard osobnej hygieny, ktorý zahŕňa aj účinné umývanie rúk, možnosť ich dezinfekcie a osušenia jednorazovými uterákmi.
Ľudia v nemocniciach a ďalších zariadeniach môžu opäť prijímať návštevy
Pacienti v nemocniciach a klienti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb môžu od stredy 12.00 h opäť prijímať návštevy za stanovených podmienok. Umožnil to priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku, vzhľadom na to, že takzvaný kĺzavý medián je už týždeň na nule. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
„Určite je to dobrou správou pre všetkých hospitalizovaných pacientov a tiež ich príbuzných, že sa môžu po dlhšom čase vidieť, pretože aj psychika je pri liečbe veľmi dôležitá. K uvoľneniu tohto opatrenia sme však mohli pristúpiť iba vďaka tomu, že naši spoluobčania veľmi zodpovedne dodržiavali všetky opatrenia,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR je možné v rovnakom čase pripustiť k pacientovi či klientovi návštevu maximálne dvoch osôb. Výnimky sú možné napríklad v prípadoch, ak navštevujúci potrebuje podporu a sprievod alebo pri paliatívnom sprevádzaní v konečnom štádiu ochorenia. Zariadenia majú podľa opatrenia ÚVZ SR informovať návštevníkov, aby v prípade príznakov akútneho respiračného ochorenia či zvýšenej teploty nevstúpili do zariadenia. Tiež majú poskytnúť primerané prostriedky na vykonávanie hygieny rúk a zabezpečiť evidenciu návštevníkov pre prípad následného epidemiologického vyšetrovania.
Prednostne by sa mali návštevy realizovať podľa miestnych podmienok vo vonkajších priestoroch zariadenia, ako sú záhrady či spoločné terasy. Pri návšteve vo vnútornom prostredí má mať návštevník prekryté dýchacie cesty rúškom a po každej návšteve sa vykonáva dezinfekcia dotykových plôch prostriedkom s virucídnym účinkom. „Návšteva sa nepovoľuje osobám chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19 a osobám podliehajúcim karanténnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19, iba pri paliatívnom sprevádzaní v terminálnom štádiu ochorenia,“ uvádza ÚVZ v opatrení.
„Pri návštevách je potrebné riadiť sa konkrétnymi pokynmi jednotlivých zariadení, či už zdravotníckych alebo sociálnych služieb a dodržiavať všetky stanovené pravidlá,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Konkrétne podmienky majú poskytovatelia dočasne upraviť vo vnútornom predpise v závislosti od charakteru prevádzky, priestorových, materiálno-technických a personálnych možností konkrétneho poskytovateľa.
Rakúsko od 4. júna ruší hraničné kontroly so Slovenskom
Rakúsko od 4. júna ruší hraničné kontroly so Slovenskom. Kontroly prestanú platiť aj pre všetky jeho susedné krajiny okrem Talianska. Informuje o tom rakúska tlačová agentúra APA. Ako ďalej uvádza, pri vstupe do Rakúska nebudú žiadne požiadavky na karanténu ani skúšky na Covid-19.
„Po približne troch mesiacoch korónových obmedzení Rakúsko obnovuje úplnú slobodu cestovania do susedných krajín s výnimkou Talianska,“ informuje APA. Vo štvrtok 4. júna prestanú platiť hraničné a zdravotné kontroly na hraniciach s Nemeckom, Lichtenštajnskom, Švajčiarskom, Slovenskom, Slovinskom, Českou republikou a Maďarskom. Verejnosť o tom informoval dnes minister zahraničných vecí Rakúskej republiky Alexander Schallenberg.
Obmedzenia týkajúce sa Talianska zostávajú v platnosti a ich ďalšie vyhodnotenie je naplánované na budúci týždeň. Rakúsko plánuje v budúcnosti aj otvorenie hraníc s Talianskom, a to v prípade,že to dovolí epidemiologická situácia.